Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EP: Što pre početi pregovore sa Srbijom
|
|
|
Objavljeno : 29.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament usvojio je 29. marta u Briselu rezoluciju u kojoj je pozvao lidere EU da što pre odobre početak pregovora sa Srbijom o prijemu u Uniju, uz ocenu da je Srbija ispunila sve uslove koje je u decembru 2011. postavio Evropski savet. U rezoluciji se skreće pažnja na problem korupcije i monopola u Srbiji. Usvojen je, takođe, amandman u kome se od Beograda traži da se uzdrži od organizovanja lokalnih izbora na Kosovu. Evropski parlament je usvojio i rezoluciju o Kosovu u kojoj se pozdravlja napredak u dijalogu Beograda i Prištine, a Beograd poziva da neodložno sprovede postignute dogovore. Evropski parlament je prihvatio amandman da se Kosovu omogući da učestvuje na Olimpijskim igrama.
Evropski parlament smatra da bi, s obzirom na Mišljenje Evropske komisije o napretku Srbije iz oktobra 2011, pregovori o članstvu s Beogradom "trebalo da počnu što pre, čime bi se pokazala privrženost Evropske unije perspektivi te zemlje za ulazak u EU". Evropski parlament "smatra da su ostvareni ključni prioriteti" na koje je Evropska komisija ukazala u Mišljenju o kandidaturi Srbije i da ona nastavlja reforme.
Evropski poslanici u rezoluciji pozdravljaju napredak Srbije u sprovođenju reformi i ukazuju da "dalji napredak Srbije u integraciji u Evropsku uniju zavisi od napretka u obezbeđivanju 'merila iz Kopenhagena' EU" - učvršćenje političke demokratije i funkcionalne tržišne privrede u zemljama koje žele da postanu članice. S tim u vezi se posebno naglašava potreba jačanja vladavine zakona, poštovanja ljudskih prava i "boljeg delovanja tržišne privrede".
Evropski parlament traži da svi u regionu budu uključeni u saradnju, a posebno se pozdravlja podrška Srbije i Hrvatske Bosni i Hercegovini, kao i doprinos koji su predsednici Boris Tadić i Ivo Josipović dali jačanju veza Srbije i Hrvatske. Takođe se pozdravlja to što su vlasti Srbije izručile Međunarodnom tribunalu u Hagu preostale odbegle optuženike - Ratka Mladića i Gorana Hadžića, uz napomenu da je nužno istražiti koje su "mreže podrške oni imali, posebno u vojnim i civilnim bezbednosnim službama".
Evropski parlament pozdravlja napredak u suzbijanja korupcije u Srbiji, ističući odluke Ustavnog suda o sprečavanju sukoba interesa na javnim položajima, ali napominje da postoje "povezani interesi političkih stranaka i tajkuna da održe sistemsku korupciju što je opšti problem u regionu". U rezoluciji se od vlasti Srbije traži jačanje državnih tela za suzbijanje korupcije i podvlači da je "istinska vladavina zakona nužna za privlačenje stranih investicija i brži prelazak ekonomije na slobodno tržište".
"Postojanje monopola s tim u vezi ozbiljno narušava taj prelazak", ocenjuje se u dokumentu EP i poziva vlada u Beogradu da i dalje usvaja mere kako bi se ti monopoli ukinuli, a veće olakšice dale za osnivanje malih i srednjih preduzeća.
Takođe se ukazuje na "mnoge nepravilnosti, posebno u privatizaciji i javnim nabavkama", i traži tačno utvrđivanje javnog vlasništva da bi se "obezbedilo sigurno i predvidivo poslovanje". Predočava se i nužnost "nastavka restitucije privatne imovine i sprečavanja da privatni interesi otuđe javna dobra".
Prilikom glasanja usvojeno je nekoliko amandama, a u jednom od njih se traži da se Srbija uzdrži od organizovanja lokalnih izbora na Kosovu.
Bitan napredak u dijalogu Beograd-Priština
Evropski parlament je u rezoluciji o Kosovu pozdravio do sada postignute dogovore i napredak u dijalogu Beograda i Prištine i pozivao Vladu Srbije da ih potpuno i neodložno sprovede". U rezoluciji se takođe ocenjuje da su važni prvi koraci ka primeni dogovora u dijalogu Beograd-Priština to što je uredan promet robe omogućen prihvatanjem carinskih pečata, što su srpske vlasti Euleksu dostavile kopije matičnih knjiga, kao i što je primena dogovora o slobodi kretanja počela 26. decembra 2011.
Parlament je izrazio "ozbiljnu zabrinutost" zbog stanja na severu Kosova i nasilja u drugoj polovini prošle godine. U rezoluciji se "pozdravljaju se izjave predsednika (Srbije Borisa) Tadića o neophodnosti uklanjanja barikada, ponovo se traži sloboda prometa lica, robe, ideja i kapitala što su ključne vrednosti EU".
Od srpskih vlasti se očekuje da "zajamče da se potpuno uklone preostale barikade čime bi se obezbedio slobodan pristup prelazima, a srpske vlasti se pozivaju da olakšaju saradnju kosovskih Srba s Euleksom i Kforom da bi oni u potpunosti mogli da sprovode svoje mandate".
Evropski parlament u rezoluciji naglašava "važnost procesa šire regionalne saradnje, stabilnosti i dinamike postupka koji vodi članstvu" zemalja regiona u EU.
Usvojeno je i nekoliko amandmana, ali među njima nije prihvaćen predlog grupe socijalista i demokrata da se ubuduće u EP uz Kosovo stavlja fusnota u kojoj se navodi da se ne prejudicira status i da je predstavljanje Kosova u skladu sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova. U EP su zastupljeni poslanici 22 zemlje koje priznaju nezavisnost Kosova, dok pet zemalja EU to ne prihvata.
Među amandmanima se iznosi stav i da Srbija krši međunarodno pravo i Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN ukoliko organizuje lokalne izbore i na Kosovu.
Poslanici EP takođe izražavaju zabrinutost što Srbija nije u celini sprovela dogovor oko carinskih pečata i matičnih knjiga.
Evropski parlament prima na znanje najavu vlade u Prištini da se prekine međunarodni nadzor nad suverentitetom Kosova kroz postepeno ukidanje međunarodne civilne kancelarije. Navodi se i da se od vlasti u Prištini traži da u novi ustav budu uneta osnovna načela Ahtisarijevog plana.
Evropski parlament je prihvatio amandman izvestioca za Kosovo, austrijske poslanice Ulrike Lunaček, da se Kosovu omogući da učestvuje na Olimpijskim igrama.
Međutim, Evropski parlament je uz velike teškoće usvojio amandman u kojem je ponovljen stav da sve zemlje treba da priznaju nezavisnost Kosova.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisela
Povezani sadržaj
|
|
|