Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Građani nezadovoljni iako političari šire optimizam
|
|
|
Objavljeno : 23.04.2012. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Uprkos veoma optimističkim porukama i velikim obećanjima političkih stranaka u izbornoj kampanji, među građanima Srbije preovlađuju osećanja nezadovoljstva, besa, nemoći, beznađa, zabrinutosti i straha, pokazalo je istraživanje agencije Faktor plus, predstavljeno 23. aprila. Za birače Kosovo i saradnja s Haškim tribunalom nisu više prioritetna pitanja već dobre zarade i suzbijanje korupcije i kriminala. Istraživanje je pokazalo da koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke (SNS) ima prednost od 5,2 procentna poena u odnosu na koaliciju okupljenu oko Demokratske stranke (DS), a da su predsednički kandidati SNS i DS, Tomislav Nikolić i Boris Tadić, gotovo izjednačeni.
Na pitanje da navedu više svojih osećanja i raspoloženja u vezi sa ukupnim stanjem u društvu, 80% ispitanih navelo je nezadovoljstvo i bes, 77% je navelo nemoć i beznađe, a 75% zabrinutost i strah, rekao je predstavnik agencije Faktor plus Vladimir Pejić na konferenciji za novinare u Medija centru.
Nadu i optimizam navelo je 48% ispitanih, ravnodušnost 54%, a depresivnost 60% ispitanih, koji su u odgovoru na to pitanje mogli da navedu više odgovora.
Gotovo dve trećine građana smatra da mediji nisu objektivni u izbornoj kampanji, jer 31% misli da apsolutno nisu objektivni, a 34% da uglavnom nisu objekivni, dok 24% smatra da su mediji uglavnom objektivni a 11% drži da su svi mediji objektivni.
Pejić je rekao Kosovo i saradnja sa Haškim tribunalom "apsolutno više nisu" prioritetna pitanja za birače, kojima su najvažnija ekonomska pitanja i borba protiv kriminala. "Kosova nema u kampanji jer političari nemaju dobro rešenje za to pitanje koje donosi negativne poene kod birača, a i birači ne insistiraju na tom pitanju", rekao je Pejić.
Na pitanje šta presudno utiče na njihov izbor kada je u pitanju politika stranke za koju glasaju, 91% ispitanih navelo je dobre zarade i tržišna pravda, a toliki procenat ispitanika naveo je i suzbijanje kriminala i korupcije. Ekonomski razvoj zemlje navelo je 90% ispitanih, socijalnu pravdu i sigurnost 73%, a mir i političku stabilnost 70%.
Background Istraživanje je sprovedeno od 14. do 22. aprila na uzorku od 1.084 ispitanika sa teritorije Srbije, bez Kosova, za potrebe agencije Faktor plus. Marginalna greška istraživanja je plus-minus 3%
Uključenje u EU navelo je 64%, rešavanje pitanja Kosova 38 odsto, razvoj demokratije svega 20%, dok se saradnja sa Haškim tribunalom gotovo i ne pojavljuje kao odgovor.
SNS 33,5%, DS 28,3% glasova
Istraživanje je pokazalo da bi za koaliciju okupljenu oko SNS glasalo 33,5% birača, dok bi koalicija oko Demokratske stranke osvojila 28,3% glasova.
Za Nikolića bi, kao predsedničkog kandidata, glasalo 36,1% birača a za Tadića 35,7%, dok je marginalna greška istraživanja plus-minus 3%, rekao je Pejić. On je ocenio da će Tadić i Nikolić odlučujuću bitku voditi u drugom krugu, dok je njihova uloga u prvom krugu prvenstveno da pomognu svojim strankama.
Na trećem mestu po broju birača koji bi glasali na izborima je koalicija SPS-PUPS-JS sa 11,8% glasova a njen predsednički kandidat Ivica Dačić osvojio bi 11,3% glasova.
Cenzus od 5% prešli bi i koalicija Preokret za koju bi glasalo 6,2% birača, Demokratska stranka Srbije (DŠ) sa 5,7% glasova i Srpska radikalna stranka (SRS) sa 5,5%.
Ujedinjeni regioni Srbije (URS) Mlađana Dinkića ostali bi van parlamenta sa 3,3% glasova, ali je Pejić rekao da bi URS mogao da bude najveće iznenađenje izbora. "Rezultat stranaka koje su na ivici cenzusa zavisiće od odziva, jer veći odziv ide na ruku većim strankama, a manji odziv manjim strankama", rekao je Pejić.
Među 2,7% onih koji su naveli "neka druga stranka" najviše se pojavljuju Dveri i Socijaldemokratski savez Nebojše Lekovića.
Kandidat Preokreta za predsednika Srbije Čedomir Jovanović dobio bi 5,7% glasova, kandidat DSS-a Vojislav Koštunica 4,5%, a kandidatkinja SRS-a Jadranka Šeselj 3% glasova.
Porastao je broj opredeljenih birača, pa je 46% ispitanih navelo da će izaći na izbore i da zna za koga će glasati, 8% da će izaći ali ne zna za koga će glasati, a 1% navelo je da će izaći na izbore i poništiti listić (beli listić).
Pejić je rekao da je neodlučnih 18% i da će se stranke boriti da pridobiju njihove glasove. Situacija sa neopredeljenima je turbulentna i može se promeniti neposredno pred izbore, naročito kod manjih stranaka, rekao je Pejić.
Na pitanje da li stranke vode prljavu, negativnu kampanju, potvrdno je odgovorilo tri četvrtine ispitanih. Na pitanje da li će na izborima zakazanim za 6. maj biti kažnjeni političari i stranke koji nisu dobro radili prethodnih godina, 19% ispitanih je odgovorilo "da, sigurno", 44% "da, donekle", a 37% je navelo da neće biti kažnjeni.
Istraživanje je pokazalo i da je za ulazak Srbije u EU 48% ispitanih, a 26% je navelo "da, ali ne po svaku cenu", dok je 26% protiv članstva u EU.
Izvor: Beta
Foto: Beta
 Povezani sadržaj
|
|
|