Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Anketa: Status kandidata neće uticati na izbore
|
|
|
Objavljeno : 15.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Većina građana Srbije smatra da je dobijanje statusa kandidata za članstvo Srbije u Evropskoj uniji dobra stvar, ali to neće uticati na opredeljenje biračkog tela na predstojećim izborima, pokazala je anketa agencije za istraživanje tržišta i javnog mnjenja Partner konsalting, čiji su rezultati objavljeni 15. marta. Građani smatraju i da dodeljivanje statusa kandidata Srbiji ima veze sa predstojećim izborima. Svaki drugi građanin misli da Srbija ove godine verovatno neće dobiti datum za početak pregovora o članstvu u EU. Trećina ipak smatra da će Srbija ući u EU za manje od pet godina, pokazalo je istraživanje koje je sprovedeno početkom marta, posle odluke o dodeljivanju statusa kandidata Srbiji.
"Većina ocenjuje da je to (status kandidata) jedna strateška priča koja ima implikacije na dalji tok događaja, na političku scenu u Srbiji, ali velika većina po tom osnovu neće menjati svoje stavove, taj čin neće bitno menjati izborni rezultat", rekao je direktor Partner konsaltinga Miroslav Šutić na konferenciji za novinare.
Prema istraživanju, 50,9% građana ocenjuje dobijanje statusa kandidata kao dobru stvar. Od toga 20,1% smatra da je to veoma dobro, a 30,8% da je to uglavnom dobro.
Da je dobijanje statusa kandidata veoma loše ili uglavnom loše, smatra 14,6% ispitnika. Takav stav najviše je prisutan među pristalicama Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS). Među njima 35,3% smatra da je to veoma loše, a 23,5% da je uglavnom loše. Šutić je rekao da je biračko telo PUPS-a konzervativno, ali da ga, uprkos raširenom uverenju, ne čine većinom penzioneri već građani starosne dobi od 50 do 65 godina.
Velika većina ispitanika, 64,2%, izjavila je da neće promeniti svoje glasačko opredeljenje zbog dobijanja kandidature, a 5% da će status kandidata svakako uticati na njihovo opredeljenje.
Background Istraživanje Partner konsaltinga (Parnet consulting) sprovedeno je telefonskim putem od 7. do 11. marta, nesporedno posle dodeljivanja statusa kandidata Srbiji 2. marta, na uzorku od 1.400 ispitanika. Istraživanje je realizovano kao komercijalni projekat agencije Partner konsalting i sadrži otvoreni deo i dopunske informacije za pojedine klijente iz oblasti politike i medija.
U to da status kandidata neće uticati na njihovo opredeljenje uverene su pristalice svih stranaka, a najviše pristalice PUPS-a i Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), kojih ih se 100% tako izjasnilo.
Istraživanje je pokazalo da bi dodeljivanje statusa kandidata moglo uticati na pristalice Demokratske stranke Srbije (DSS) i Srpske radikalne stranke (SRS), pošto je 16,7% pristalica DSS i 15,6% pristalica SRS izjavilo da će to uticati na njihovo opredeljenje. Šutić je, međutim, rekao da to treba tumačiti oprezno i da je reč o malom procentu. Da status kandidata neće uticati na njihovo opredeljenje reklo je 69% potencijalnih birača DSS i 42,2% pristalica SRS.
Na pitanje u kojoj meri se slažu sa tvrdnjom da trenutak dobijanja kandidature nije u vezi sa predstojećim izborima u Srbiji, zakazanim za 6. maj, 46,6% ispitanika je izjavilo da se uopšte ili delimično ne slaže sa tom tvrdnjom. Taj stav je posebno izražen kod pristlaica SNS među kojima se 31,5% delimično a 31,9% uopšte ne slaže sa tom tvrdnjom.
Takođe, 52% građana u potpunosti se ili delimično slaže sa tvrdnjom da trenutak dobijanja kandidature pokazuje želju međunarodne zajednice da utiče na predstojeće izbore u Srbiji. U potpunosti se sa tom tvrdnjom slaže 20,8% pristalica SNS i 16,5% pristalica DS. Delimično se slaže 40,5% potencijalnih birača SNS i 36,9% pristalica DS. Najviše je ipak pristalica DSS koji zastupaju taj stav, pošto ih se po 40,5% delimično ili uopšte slaže sa tom tvrdnjom.
Oko polovine građana smatra da nije realno očekivati da Srbija u ovoj godini dobije datum za početak pregovora o članstvu u EU, a 32,1% smatra da Srbija može ući u Uniju za manje od pet godina.
U pogledu dobijanja datuma za početak pregovora najveći optimisti su pristalice LDP među kojima 41,9% smatra da će Srbija datum dobiti do kraja godine. Najviše optimista u pogledu ulaska u EU je među pristalicama DS, među kojima 67,8% smatra da će Srbija ući u EU za manje od 5 godina. Da Srbija nikada neće ući u EU smatra gotovo polovina pristalica SRS.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|