Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Odluka o fusnoti - Dačićev adut za posetu Briselu
|
|
|
Objavljeno : 03.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Srbije odlučila je da srpski zvaničnici mogu da učestvuju na skupovima o regionalnoj saradnji i ako je Kosovo predstavljeno tablom na kojoj je ime sa zvezdicom, ali bez fusnote u kojoj je referenca na Ujedinjene nacije. Ta odluka treba da omogući primenu dogovora o predstavljanju Kosova na regionalnim skupovima a doneta je uoči posete premijera Srbije Ivice Dačića Briselu 4. septembra. Jedno od obrazloženja za donetu odluku jeste i da treba da Srbiji omogući da bolje zastupa svoje interese na regionalnom nivou. Međutim, ostaje da se vidi koliko će to u praksi zaživeti, s obzirom da Vlada ostavlja mogućnost da srpski zvaničnici napuste skup ako Priština nije "asimetrično predstavljena". U međuvremenu, Evropska unija se, prema izvorima u Briselu, uveliko dogovara sa Beogradom i Prištinom o načinu i vremenu nastavka dijaloga, dok se Kosovo priprema za kraj nadgledane nezavisnosti.
Na osnovu odluke Vlade, srpski zvaničnici neće napuštati skupove u slučaju da je Kosovo predstavljeno zvezdicom ali bez fusnote na tabli sa imenom. Vlada insistira na tome da "u svim pratećim dokumentima tekst fusnote mora biti naveden najmanje pri prvom pominjanju u svakom pojedinačnom dokumentu".
Reč je o preciziranju dogovora koji je ranije postignut u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Predstavnici Beograda i Prištine različito su tumačili sporazum o predstavljanju Prištine na regionalnim skupovima, odnosno gde treba da bude fusnota u kojoj se poziva na Rezoluciju1244 SB UN i na odluku Međunarodnog suda pravde o usklađenosti deklaracije o nezavisnosti Kosova sa međunarodnim pravom.
Prethodna vlada u Beogradu je insistirala na tome da na tabli sa nazivom Kosova i zvezdicom, bude ispisan i kompletan tekst fusnote.
Prema instrukcijama Vlade, predstavnici Srbije će, takođe, insistirati na tome da Kosovo bude predstavljeno bez isticanja zastave i drugih obeležja, a zahtevaće se i prisustvo predstavnika UNMIK-a. Iako smatra da je neučestvovanje na skupovima štetilo Srbiji i njenim ekonomskim interesima, Vlada ostavlja mogućnost da srpski zvaničnici napuste skupove ako Priština ne bude predstavljena na odgovarajući način.
"U slučaju da predstavnici privremenih institucija samouprave u Prištini nisu predstavljeni u skladu sa ovom instrukcijom, predstavnici državnih organa Srbije napustiće skup uz pisani protest organizatoru", navela je Vlada. Vlada navodi i da je njenom instrukcijom "obezbeđeno asimetrično predstavljanje privremenih institucija smaouprave u Prištini".
Uoči odluke Vlade, premijer Srbije Ivica Dačić je 29. avgusta rekao da pitanje načina predstavljanja Kosova na regionalnim skupovima ne zaslužuje tako veliku pažnju koja mu se daje jer to "nije od suštinskog značaja". Po njegovim rečima, Srbija treba da se bavi i insistira na ozbiljnim temama jer nema luksuz da nova vlada ne prihvati ono što je prethodna dogovorila. On je najavio i da će se razmotriti tumačenje postignutih dogovora.
Tokom predizborne kampanje ovog proleća, partije koje su sada na vlasti kritikovale su sporazume koje je Beograd postigao sa Prištinom, ali su prilikom sklapanja sporazuma o vladi saopštile da su spremne da ih primene, što je i jedan od zahteva EU. Njihova glavna zamerka je bila da javnost nije dovoljno obaveštena o sadržaju sporazuma i da parlament o tome nije raspravljao. Kao jedan od prioriteta nova vlada je najavila i nastavak dijaloga sa Prištinom.
Background Delegacije Beograda i Prištine postigle su 24. februara 2012. u Briselu dogovor o regionalnom predstavljanju Kosova i integrisanom upravljanju prelazima. Dogovor o regionalnom predstavljanju Kosova predviđa da se uz ime Kosova u fusnoti navodi "bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti".
Sporazum je bio jedan od ključnih uslova za dodelu statusa kandidata Srbiji, a nakon njegovog sklapanja Kosovo je dobilo perspektivu izrade Studije izvodiljivosti o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Međunarodna upravljačka grupa (ISG) je osnovana 28. februara 2008. ubrzo nakon proglašenja nezavisnosti Kosova. Glavna uloga grupe je da podrži primenu Ahtisarijevog plana o Kosovu donetog 26. marta 2007, kao i demokratski razvoj, vladavinu prava i multietničkost.
Članice grupe su Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češjka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Mađarska, Irska, Italija, Oetnoija, Litvanija, Luksemburg, Holandija, Norveška, Poljska, Slovenija, Švacjarska, Švedska, Turska, Velika Britanija i SAD.
ISG je imenovala Pitera Fejta (Piter Feith) za međunarodnog civilnog predstavnika na Kosovu, čiji će mandat prestati sa okončanjem nadzirane nezavisnosti.
Pripreme za nastavak dijaloga
Kako su Beti u Briselu 31. avgusta preneli izvori iz službe visoke predstavnice EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton), EU se dogovara sa Beogradom i Prištinom o nastavku dijaloga, ali za sada nije poznato u kakvom formatu i kada će se on odvijati.
Prema pisanju američkog lista "Volstrit žurnal" (Wall Street Journal), Eštonova namerava da se više uključi u dijalog Beograda i Prištine, da bi ga podstakla, a prvo želi da utvrdi da li je nova vlada Srbije spremna da sarađuje.
Pošto bi diplomata Robert Kuper koji je posredovao u prvim rundama dijaloga Beograda i Prištine, trebalo da se povuče iz te uloge da bi se usredsredio na zbivanja u Mjanmaru, visoka predstavnica EU "razmatra mogućnost da sama preuzme njegovu dosadašnju ulogu", tvrdi američki list.
Prava prilika za razmenu mišljenja o dijalogu i o koracima koji bi Srbiju mogli odvesti dalje ka prijemu u EU biće poseta Briselu gde će premijer Dačić doći da razgovara s Ketrin Ešton i drugim visokim zvaničnicima.
Pored predstavljanja Kosova, američki list kao problem navodi i potpisivanje tehničkog protokola o zajedničkom upravljanju granicom, uz ocenu da je taj protokol osetljivo pitanje za Beograd koji ne želi da na bilo koji način prizna Kosovo kao nezavisnu zemlju.
Dačić je 3. septembra rekao da je Beograd spreman za nastavak dijaloga sa Prištinom i da će Srbija učiniti sve da dobije datum za otpočinjanje pregovora o članstvu u EU ali da zbog toga neće prihvatiti nešto što nije u njenom nacionalnom i državnom interesu.
"To ću sutra preneti sagovornicima u Briselu. Želimo da nastavimo evropski put, ali i da EU bude korektna prema nama kada je reč o uslovima, a to znači da nema novih uslova za dobijanje datuma za početak pregovora", rekao je Dačić novinarima u Beogradu.
Sa druge strane, bivši šef tima Vlade Srbije za pregovore sa Vladom Kosova, Borislav Stefanović rekao je da je ukidajne institucija Srbije na severu Kosova jedan od formalnih uslova da EU utvrdi datum početka pregovora o prijemu Srbije, preneo je beogradski list "Danas" od 31. avgusta.
Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović rekao je 30. avgusta da će parlament vrlo brzo ramatrati platformu za nastavak pregovora o Kosovu. On je tada rekao da je najvažnije je da Ustav Srbije i Rezolucija 1244 budu poštovani.
Zamenik premijera Kosova Hajredin Kuči je izjavio 31. avgusta da od dijaloga sa Srbijom ne treba mnogo očekivati, jer će se njim pokušati rešiti različita gledanja, kako je kazao, dve države na aktuelne probleme.
Pripreme za kraj nadzirane nezavisnosti
U međuvremenu, Skupština Kosova je na sednici 31. avgusta usvojila paket od 21 zakona kojima se okončava nadziranje nezavisnosti Kosova. Očekuje se da 10. septembra Međunarodna upravljačka grupa koju čine zapadne zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova, na sastanku u Prištini donese odluku o prestanku nadgledanja nezavisnosti Kosova. Međunarodnu upravljačku grupu čine 23 evropske zemlje, koje su priznale nezavisnost Kosova, uz Tursku i SAD.
Posle ove odluke predsednica Kosova će ukazom proglasiti usvajanje ustavnih amandmana i izmene i dopune zakona koji se odnose na prestanak nadgledanja nezavisnosti.
Međunarodna upravljačka grupa za Kosovo zaključila je 2. jula na sastanku u Beču, da su se stekli uslovi da se nadgledana nezavisnost Kosova okonča u septembru.
Za 10. septembar se predviđa i održavanje svečane sednice Skupštine Kosova. Na tu sednicu će biti pozvani i posrednik u razgovorima o statusu Kosova Marti Ahtisari, njegov zamenik Albert Roan.
Predstavnici Evropske unije i Kosova su postigli dogovor o mandatu Euleksa pošto bude doneta odluka o okončanju nadgledanja nezavisnosti Kosova. Kako su objavili kosovski mediji 2. septembra, ostavljena je mogućnost za produženje mandata Euleksa i posle 15. jula 2014. godine.
Dokument kojim se potvrđuje dogovor neće imati oblik sporazuma već će to biti razmena pisama između predsednice Kosova Atifete Jahjage i visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|