Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Komisija: Država Srbija i dalje vodeći igrač u privredi
|
|
|
Objavljeno : 11.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Srbija danas, u pogledu ispunjavanja ekonomskih kriterijuma EU za uspostavljanje tržišne ekonomije, stoji na gotovo istom mestu kao i pre godinu dana, sledi iz Godišnjeg izveštaja o napretku Srbije. Uz opštu ocenu da nije bilo "dodatnog napretka", Komisija je istakla da su za Srbiju glavni izazovi otvaranje novih radnih mesta i siva ekonomija. Ocenjeno je i da su inspekcijske službe velika administrativna prepreka za biznis, kao i nepredvidljivost zakona i nejasna imovinska prava. Komisija preporučuje dalje restrukturiranje privrede i unapređenje poslovnog ambijenta.
Napretka nije bilo u oblasti ekonomske i monetarne politike, dok su amandmani na zakon o Narodne banke Srbije ozbiljno ugrozili nezavisnost centralne banke i u tom smislu su korak nazad u usaglašavanju sa pravnim tekovinama EU. U isto vreme, bankarski sektor ima dovoljno kapitala i likvidan je.
Visok budžetski deficit je glavna prepreka za vođenje efikasne makroekonomske politike, a glavni teret je na monetarnoj politici koja se bori sa visokim stopom evroizacije ekonomije. U izveštaju se navodi da je Srbija u 2011. ostvarila rast od 1,6% BDP, ali je oporavak u prvoj polovini godine bio slab. Nezaposlenost je dostigla 25%, a deficit je još više produbljen u ovoj godini.
Brana od spoljnih finansijskih rizika koji bi mogli da zaprete u narednom periodu su još uvek velike devizne rezerve i povoljna struktura javnog duga koji je većim delom dugoročni.
Kako je ocenjeno, labava fiskalna politika odnosno veća potrošnja i rastući dug države "vezuju ruke" vlastima u slučaju novih šokova.
Od Srbije se očekuje da uloži više napora u restrukturiranje privrede kao i da se na srednji rok usvoje principi konkurentnosti i tržišni mehanizmi koje promoviše Unija.
Prethodnih godinu dana aktivnosti u energetskom sektoru ocenjene su sa "mali napredak" zbog čega treba raditi na daljem otvaranju tržišta, a prioritet je uključivanje Kosova u regionalnu energetsku mrežu.
Nadležne institucije preuzele su neke korake za brži i lakši ulazak kompanija na tržište. Akcije su preduzete u cilju unapređenja poslovnom okruženja, naročito u segmentu kompanijskog prava i politika malih i srednjih preduzeća.
Prema oceni Komisije, dobar napredak je ostvaren u oblasti kompanijskog prava, intelektualne svojine, statistike i carinske unije. Međutim, dalji napredak je neophodan u domenu pravosuđa, osnovnih prava, sloboda i bezbednosti, poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i u finansijskoj kontroli.
Srbija bi naročitu pažnju trebalo da posveti unapređenju poslovnog okruženje. Inače dinamični privatni sektor nije napredovao, a mešanje države u privredu je i dalje jako veliko, ocenjeno je u izveštaju.
Srbija je nastavila da donosi propise u skladu sa pravnom tekovinom EU, iako je ta aktivnost usporila tokom izbora.Kako je ocenjeno, Srbija ima kontinuirani napredak u ispunjavanju obaveza preuzetih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
U oblasti slobodnog kretanja roba ostvaren je takođe određeni napredak, mada se navodi da su inspekcijske službe velika administrativna prepreka za biznis.
Uočen je i određeni napredak u slobodnom kretanju radnika, ali treba dodatno raditi na usklađivanju sistema socijalne zaštite. Srbija je dobila pozitivnu ocenu i za slobodan protok kapitala, uključujući i borbu protiv pranja novca, ali se u tom segmentu očekuju dodatne aktivnosti.
U delu koji se tiče javnih nabavki, navodi se da je određeni napredak postignut naročito kad je reč o privatno-javnom partnerstvu. Kako je navedeno, Srbija mora da uloži konstantan napor da primeni zakone o javnim nabavkama, a naročito da izbegne nepravilnosti oko pregovaranja sa ponuđačima.Treba dodatno ojačati i kapacitete budžetske inspekcije u nadzoru javnih nabavki.
Usaglasavanje sa evropskom regulativom u segmentu politike konkurentnosti je bilo umereno, kao i u oblasti medija. Započeo je proces zamene analognog signala digitalnim, ali neophodno je jačanje finansijke nezavisnosti tela koja regulišu telekomunikacije.
Kad je reč o bezbednosti hrane, veterini i fitosanitarnoj kontroli, navodi se da je i tu ostvaren određeni napredak, ali da treba dodatno ojačati kapacitete institucija koje se bave tim pitanjem.
Izveštaj povoljno ocenjuje odsadašnja dešavanja u srpskoj železnici, ali podvlači da treba raditi na odvajanju upravljanja infrastrukturom i železničkim saobraćajem.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|