Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Brojne prepreke za povratnike
|
|
|
Objavljeno : 02.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Na Kosovu se povratnici još suočavaju sa ozbiljnim preprekama na putu održive reintegracije, uključujući ograničen pristup javnim službama, pitanja imovinskih prava i socio-ekonomskih prilika, pogoršanje bezbednosne situacije u mestima povratka i tenzije između zajednice u koju se vraćaju i potencijalnih povratnika u nekim regionima. Najveću zabrinutost izaziva nedostatak održivog rešenja za oko 235.000 interno raseljenih lica, ocenila je Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u novom izveštaju o dobrovoljnom povratku na Kosovo interno raseljnih.
OEBS u sklopu svog mandata praćenja, podsticanja i zaštite ljudskih prava podržava i periodično izveštava o procesu povratka na Kosovo, prati trendove i ocenjuje poštovanje relevantnih propisa i politika od strane kosovskih institucija. U novom izveštaju rezultati su ocenjeni na bazi nalaza iz dokumenta za 2010. godinu.
U izveštaju je OEBS obradio tri ključna pitanja koja se tiču povratka na Kosovo a kao prvo institucionalnu usklađenost sa zakonima i politikom povratka, s posebnim osvrtom na osnivanje i funkcionisanje Opštinske kancelarije za zajednice i povratak (OKZP). Drugo pitanje tiče se pogoršavanja bezbednosne situacije u mestima povratka i efektima po bezbednost povratnika i njihovu percepciju bezbednosti. Takođe su obrađena mesta na Kosovu u koja je povratak otežan zbog stalnih tenzija između povratnika i zajednice u koju se vraćaju a koja koči proces povratka.
Od 2010. godine je uočen pozitivan razvoj u politici povratka, ali, kako se ističe u izveštaju, sprovođenje procesa od strane opštinskih institucija nije bilo dosledno i delotvorno. Te godine osnovan je koordinacioni mehanizam - OKZP, kao prvi važan korak u identifikovanju problema u procesu povratka i uključivanja povratnika na lokalnom nivou. Međutim, za sada je malo dokaza da su OKZP donele opipljiva unapređenja na terenu.
Dužnosti OKZP uključuju savete i pomoć relevantnih opštinskih institucija i drugih javnih službi, ocenu potreba povratnika, poboljšaje pristupa javnim službama, razvoj i praćenje projekata i aktivnosti za zaštitu prava zajednica, kao i povratnika. OKZP treba i da koordinišu aktivnosti između opštinskih i centralnih institucija usmerene na promociju i zaštitu prava zajednica i povratnika. Za reagovanje u slučaju bezbednosnih incidenata mandat nema OKZP već Opštinski savet za bezbeddnost zajednice (OSBZ).
U izveštaju su navedeni i bezbednosni incidenti po oblastima u koje se interno raseljeni vraćaju uz isticanje posledica tih incidenata na percepciju bezbednosti i među potencijalnim povratnicima i u zajednici u koju se vraćaju. Navedni su podaci za regione Gnjilana, Mitrovice, Peći, Prišitine i Prizrena. U istim regionima OEBS je naveo i opštine i mesta u kojima je povratak interno raseljenih otežan.
OEBS je dao i preporuke u cilju obezbeđenja sigurnog i dostojanstvenog povratka interno raseljenih njihovim domovima, što je jedno od fundamentalnih prava čije poštovanje će doprineti stabilnosti multietničkog društva na Kosovu.
Kosovskim institucijama OEBS preporučuje da unaprede kooridnaciju sa opštinskim vlastima, pruže snažnu podršku kosovskoj policiji kako bi u povratničkim mestima reagovala efikasno na bezbednosne incidente, pošalju jasnu poruku opštinama da odmah i javno osude svaki incident u mestima povratka i ukažu da proces povratka ne sme da bude uslovljen, kao i da aktivno prate rad opštinskih institucija, posebno OKZP.
Preporuke lokalnim vlastima uključuju uspotavljanje OKZP u opštinama u kojima još ne postoje, obezbeđenje novca za plate, opremu i projekte OKZP, iskazivanje podrške OKZP, osudu svih bezbednosnih incidenata sa povratnicima, obezbeđenje bezbednosne podrške za slučaj ozbiljnih incidenata i podršku kosovskoj policiji kod odgovora na incidente.
Takođe se lokalnim vlastima preporučuje da osiguraju da se saopštenja od značaja za povratnike objavljuju na svim zvaničnim jezicima koji se u opštini koriste i pošalju jasnu poruku opštinama u koje se vraćaju povratnici da se neće prihvatiti nikakva uslovljavanja.
Svim relevantnim faktorima, odnosno centralnim i opštinskim vlastima u saradnji sa kosovskom policijom i međunarodnim organizacijama koje rade na procesu povratka intereno rasljenih, OEBS preporučuje da zajedno rade na razvoju međuetničkog dijaloga i izgradnji poverenja kako bi se u procesu povratka smanjile tenzije.
Međunarodnim organizacijama angažovanim na povratku interno raseljenih OEBS savetuje da podrže centralne i lokalne institucije slanjem jasne poruke svima da je neprihvatljivo uslovljavanje podrške procesu povratka bilo kog faktora spolja.
Euleksu iz OEBS preporučuju da nastavi da podržava lokalne institucije da uočavaju i daju prioritet nerešenim sporovima oko imovine na lokalnim sudovima i da pojača napore da se reguje na sve nerešene slučajeve navodnih ratnih zločina i nestalih lica.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|