Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dugačka lista zahteva za Kosovo
|
|
|
Objavljeno : 12.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Komesar Evropske unije za proširenje Štefan File ocenio je 12. oktobra u Prištini da pregovori Kosova i EU o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) mogu početi ako institucije Kosova ozbiljno budu radile u prvoj polovini 2013. Konkretne uslove za pokretanje pregovora Priština je dobila pre nekoliko dana u dokumentu Studija izvodljivosti. Komisija, između ostalog, traži vidljive rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala, trgovine ljudima, narkoticima i oružjem. EU insistira i na nezavisnosti ombudsmana, zaštiti sudija kao i regulisanju statusa javnih službenika. Na listi zahteva je i formiranje tela koje će imati direktnu komunikaciju sa Srpskom pravoslavnom crkvom u vezi sa zaštitom verskog i kulturnog nasleđa. Situacija na severu Kosova nije povoljna, ali neće ugroziti dalji proces približavanja Kosova EU, ocenjuje Komisija u Studiji izvodljivosti.
Studija izvodljivosti je sastavni deo "paketa proširenja" koji je Komisija usvojila u Briselu 10. oktobra. Studija treba da utvrdi u kojoj meri je Kosovo usklađeno sa standardima EU na ekonomskom, političkom i zakonodavnom planu, kao i korake koje mora da preduzme da bi bilo spremno za pokretanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
U opštoj oceni navodi se da je Kosovo osvarilo veliki napredak u procesu približavanja EU i da ima evropsku budućnost kao i ostale zemlje Zapadnog Balkana.
Kosovo je takođe sprovelo osnovne reforme koje vode ka uspostavljanju tržišne ekonomije. Trgovinski režim je slobodan, a Kosovo je u globalu vrlo otvorna ekonomija. Jedan od glavnih problema je velika nezaposlenost, upozorava se u Studiji izvodljivosti.
Situacija na severu Kosova je veliki izazov za Kosovo, Zapadni Balkan i EU, ali nije prepreka da Kosovo potpiše SSP, procenjuje Komisija ističući da je na kosovskim vlastima da promovišu multietično Kosovo.
„Vlasti treba da stvore uslove za kosovske Srbe tako da veruju da im je budućnost na Kosovu“, navodi se u Studiji izvodljivosti.
U oblasti vladavine prava od Kosova se traži da pokaže punu posvećenost borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Deo tih aktivnosti je pokretanje istraga i dobra saradnja sa Eulex-om.
Komisija želi da vidi konkretne dokaze u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, i jačanje zakona u domenu borbe protiv trgovine ljudima, narkoticima, i oružjem. Od kosovskih vlasti se traži i da statistika o borbi protiv organizovanog kriminala bude pouzdanija.
Sudstvo mora da smanji broj nagomilanih slučajeva, a očekuje se i odgovarajuća zaštita za sudije i zaposlene u sudovima, tužioce, svedoke i potraživače u sudskom procesu, ali i da se obezbedi adekvatna zaštita od zastrašivanja. Očekuje se i da se nastavi sa praksom regrutovanja sudija iz redova manjina.
Traži se i donošenje zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom i revizija zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma.
Uslov Komisije je i da se do kraja istraže svi napadi na novinare. Traži se i da kosovske vlasti omoguće da javni servis Kosova emituje sadržaje i na srpskom.
Kad je reč o javnoj administratciji, od kratkoročnih mera Komisija traži usvajanje podzakonskih akata o javnoj službi i zaradama javnih službenika.
Kako se navodi, Kosovo bi trebalo da osigura osnovne preduslove za rad ombudsmana i njegovu finansijsku nezavisnost tako što će vlada predlog zakona budžeta za ombudsmana uključiti u predlog zakona o budžetu Kosova bez bilo kakvih izmena. Dugoročno broj pripadnika manjina u administraciji mora da se poveća.
U dokumetu se traži i istraga i krivično gonjenje za sve fizičke napade koji su motivisani etničkim motivima.
Kad je reč o trgovini, traži se primena odluke kosovske vlade o restukturiranju Ministarstva trgovine i industrije kako bi bilo spremno da uradi analizu trgovinskog aspekta SSP.
Do danas, nezavisnost Kosova su priznale 92 članice Ujedinjenih nacija, uključujući i 22 zemlje EU.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|