Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Otvoreno najosetljivije pitanje u dijalogu Beograda i Prištine
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Nova, peta runda razgovora premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija u Briselu pokazala je da će biti potrebno vreme da se reši osetljivo pitanje srpskih institucija na severu Kosova, a za sada je značajno to što je to pitanje otvoreno u dijalogu. Iako je u Briselu pozdravljen napredak u razgovorima, konkretnih rezultata nije bilo, a nastavak je najavljen za 4. mart. Analitičari u Srbiji se slažu da je deo pregovora Beograda i Prištine o srpskim institucijama najteži i ne očekuju da se dogovor postigne brzo. Deo stručnjaka smatra i da je Beograd u tim pregovorima u "cajtnotu", dok se Prištini manje žuri.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherin Ashton) saopštila je 20. februara, posle završetka najnovije runde dijaloga Beograda i Prištine koji se vodi pod pokroviteljstvom Unije, da je zadovoljna "značajnim napretkom" koji je postignut u razgovorima i najavila nastavka razgovora 4. marta. Do tada će pitanje
"Premijeri Dačić i Tači sastali su se juče i danas u okviru dijaloga, pod okriljem EU, o normalizaciji odnosa, i imali su iscrpne diskusije. Oni će se vratiti u svoje glavne gradove na konsultacije, i ponovo doći u Brisel 4. marta na sledeći sastanak. Premijeri su zadovoljni značajnim napretkom koji su postigli, kao i ja", rekla je Ešton, prema saopštenju iz Brisela.
Glavna tema razgovora Dačića, Tačija i Eštonove 19. i 20 februara bili su, prema izvorima iz Evropske komisije, sever Kosova i uspostavljanje novih srpskih institucija, uz povlačenje neposrednog prisustva Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i pravosuđa.
Prema rešenju koje nudi Beograd, srpske institucije na Kosovu bi bile uklopljene u sistem vlasti u Prištini, ali bi bile u sklopu zajednice srpskih opština na Kosovu i ostale bi povezane i s Beogradom.
Glavni rezultata razgovora u Briselu 19. i 20. februara je, prema oceni srpskog premijera, to što su vođeni ozbiljni razgovori o formiranju zajednice srpskih opština na Kosovu. Dačić je naglasio da taj predlog nije odbačen, ali da još nije ni prihvaćen.
Dačić je precizirao da je srpska strana zatražila da se formira zajednica srpskih opština s izvršnim ovlašćenjima koja, kako je naglasio, neće raditi protiv prištinske vlasti, ali koja mora imati mogućnost da bira svoje predstavnike i štiti interese Srba na Kosovu. On je objasnio da srpski predlog znači da Srbi na Kosovu neposredno biraju svoje predstavnike ili možda i delegiranjem iz devet srpskih opština.
Background Dijalog Beograda i Pristine uz posredovanje Evropske unije počeo je u martu 2011, a sastanci se održavaju u Briselu. U početku su održavani sastanci na nižem nivou - vodili su ih šefovi pregovaračkih timova, odnosni predstavnici vlada Srbije i Kosova.
Nakon formiranja nove Vlade Srbije u julu 2012. dijalog je podignut na viši nivo i u oktobru su se prvi put sastali premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači. Sastanak u Briselu 19. i 20. februara je njihov peti sastanak.
Od početka dijaloga u martu 2011. do sada su postignuti sporazumi o više konkretnih pitanja - o slobodnom protoku ljudi i robe, matičnim knjigama i katastru, carinskim pečatima, priznavanju diploma, integrisanom upravljanju prelazima na severu Kosova i predstavljanju Kosova na regionalnim skupovima.
Dačić i Tači su na prethodnim sastacima razgovarali o detaljima primene tih sporazuma a na sastanku u decembru dogovorili su se da Beograd i Priština razmene oficire za vezu.
EU traži od Srbije i Kosova da unaprede odnose - primene do sada postignute dogovore i postignu nove, da bi napredovali na planu integracija. Rezultati će se ponovo procenjivati na proleće, a od toga zavisi da li će Srbija u junu dobiti datuma za početka pregovora o članstvu i da li će Kosovu biti odobreno pokretanje pregovora o Sporazumu o staiblizaciji i pridruživanju.
Dodao je da sada treba još da se vidi da li Priština prihvata da zajednica ima određenu ulogu u strukturi političke vlasti, što znači i izvršnu vlast. Mora se utvrditi tačno koje bi bile sve izvršne nadležnosti vlasti tih opština, ali za sada o tome nije bilo moguće postići neki jasniji dogovor, kazao je Dačić.
Ovlašćenja zajednice srpskih opština bi se odnosila i na školstvo, zdravsto, pravosuđe i druga područja od interesa za Srbe na Kosovu, dodao je premijer Srbije.
On je naglasio da je srpska strana zadovoljna time što niko nije osporio potrebu formiranja zajednice srpskih opština, iako to još nije sasvim prihvaćeno i rekao da je to dobar put za ukidanje takozvanog paralelizma institucija.
Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je 20. februara da su "svi svesni" da paralelne strukture Srbije na Kosovu treba rasformirati što je brže moguće.
"Bezbednosne strukture će biti rasformirane, a biće pronađene druge mogućnosti u pogledu sistema obrazovanja, zdravstva, civilnih službenika, da se prilagode ili transformišu", rekao je Tači posle sastanka u Briselu.
Dačić: Za dijalog loše ako ne dobijemo datum
Dačić je rekao u Briselu da bi dobijanje datuma za pregovore s EU predstavljalo bitan podsticaj da se uopšte dođe do dogovora o Kosovu, i da bi se nedobijanje datuma loše odrazilo na dijalog. On je rekao da je održivo rešenje za Kosovo najvažnije i da bi najbolje bilo da se do njega dođe usaglašeno sa dobijanjem datuma za početak pregovora EU-Srbija o članstvu.
"Nedobijanje datuma bi moglo da ubije dijalog zato što bi stvorilo utisak kod Srba da mi jednostavno nikad ništa nećemo dobiti od EU i da ne treba ni voditi ovaj dijalog", rekao je Dačić.
Istovremeno, u Berlinu šef nemačke diplomatije Gido Vestervele rekao je da su razgovori koje Srbija i Kosovo vode u Briselu od velikog značaja za to kakav će biti stav Nemačke o dodeljivanju datuma Srbiji za otpočinjanje pristupnih pregovora sa EU.
Kada je reč o dijalogu sa Kosovom, Vestervele je nakon razgovora sa prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem rekao da Nemačka želi da taj dijalog dovede do konkretnih rezultata. "Cilj ostaje vidan i trajan napredak u odnosu Srbije sa Kosovom. To ostaje merilo koje će biti primenjeno kada je reč o izveštaju Ketrin Ešton u aprilu", najavio je Vestervele.
Ministar Vestervele je rekao da su ovo značajne sedmice za Srbiju i da je zato značajno što su Berlin i Beograd upravo sada u tesnom kontaktu. On je istakao da Srbija ima ne samo punu podršku nemačke vlade na putu ka EU, već i podršku velike većine u Bundestagu, kao i da svi kriterijumi za pristupanje EU važe jednako za sve zemlje.
Vučić je posle razgovora rekao da Srbija zna šta treba da učini na daljem putu evropskih integracija, ali da se nada da će u tome naići na razumevanje Nemačke. On je dodao da mu u Berlinu predstoje teški razgovori i da Nemačka "očekuje da Srbija uradi mnogo u narednih mesec, mesec i po dana".
Izvor: Beta
Foto: Savet EU
Povezani sadržaj
|
|
|