Švedska planira da u narednom periodu nastavi razvojnu saradnju sa Srbijom na istom nivou kao i tokom prethodne decenije, što znači da će kroz razne projekte i podršku državnim institucijama i organizacijama ulagati 12 do 14 miliona evra godišnje, izjavio je šef za razvojnu saradnju Švedske u Srbiji Torni Svenungson. Švedska, treći po veličini bilateralni donator u Srbiji, u okviru programa razvojne saradnje je od 1998. godine do danas uložila oko 200 miliona evra. Nova strategija podrške Srbiji trebalo bi da bude usvojena krajem godine a odnosiće se na period od 2014. do 2020. godine. Sprovođenje razvojnih projekata u Srbiji otežavaju pitanje održivosti tih aktivnosti, ekonomski problemi i nedovoljna saradnja i koordinacija različitih institucija i organizacija, ocenio je Svenungson.
Svenungson je izjavio za agenciju Beta da će Švedska ostati posvećena saradnji sa Srbijom i da će održati nivo finansijske podrške, što sada iznosi oko 12 do 14 miliona evra godišnje. Ta sredstva su namenjena poboljšanju rada organizacija i državnih agencija, rekao je on i istakao da je opšti cilj njihovih aktivnosti pomoć Srbiji da se pripremi za prijem u članstvo EU.
Švedska, dodao je Svenungson, sada radi na novoj strategiji podrške Srbiji, koju će švedska vlada verovatno usvojiti krajem godine i koja će se odnositi na period od 2014. do 2020. godine.
"To je jedinstveno za nas, jer se nikada nismo obavezali na saradnju sa Srbijom na tako dug period", kazao je Svenungson.
On je dodao da u novoj strategiji neće biti mnogo promena u odnosu na dosadašnju razvojnu saradnju, koja će i dalje biti fokusirana na proces približavanja Srbije EU, odnosno na oblasti demokratske vladavine, ljudskih prava i zaštite životne sredine.
Svenungson je rekao da je švedska agencija, koja redovno radi procenu rezultata razvojne saradnje, zaključila da je podrška Švedske veoma značajna za potrebe i probleme s kojima se Srbija suočava, kao i za proces približavanja EU.
"Vlada i vladine agencije, institucije i organizacije postale su efikasnije i transparentnije i povećale su mogućnosti da daju rezultate srpskim građanima, što je krajnji cilj", kazao je Svenungson i kao primere državnih agencija koje su dobijale podršku i koje su poboljšale svoj rad, naveo Republički zavod za statitistiku, Geodetski zavod i Nacionalnu službu za zapošljavanje.
"Takođe, neki važni zakoni i strategije su usvojeni kao rezultat naše podrške, među kojima nekoliko zakona o rodnoj ravnopravnosti i protiv nasilja nad ženama", dodao je šef za razvojnu saradnju Švedske u Srbiji.
Svenungson je ukazao i na poboljšanje rada organizacija civilnog društva, koje su unapredile svoje mogućnosti da daju konstruktivnu kritiku i da nadziru rad vlasti.
Više prepreka na putu razvojnih projekata
Kao najčešće prepreke u sprovođenju razvojnih projekata, Svenungson je naveo održivost tih aktivnosti, koja zavisi od stalne političke volje.
"Bilo je promena vlasti, a to zahteva vreme da vlada definiše prioritete i da nastavimo rad, koji je usaglašen s tim prioritetima. Mislim da u ovom trenutku postoje dobre šanse da se ostvari ta održivost", ocenio je Svenungson.
On je ukazao i na ekonomske probleme s kojima se Srbija suočava. "Ekonomska kriza, koja traje već neko vreme, utiče na mogućnost vlade i srpskih aktera da investiraju svoj deo sredstava potrebnih za aktivnosti koje mi finansiramo i to je nekad problem".
Nedostatak saradnje i koordinacije različitih ministarstava, državnih agencija, takođe, prema njegovim rečima, predstavlja problem, jer mnoga pitanja zahtevaju usaglašeno delovanje cele vlade.
Svenungson je rekao da je manji napredak ostvaren u oblasti zaštite životne sredine, jer to nije među najvažnijim prioritetima vlade Srbije. "To jeste važna oblast i biće sigurno veliki izazov za Srbiju kada počnu pregovori o članstvu u EU, što se nadamo da će biti veoma uskoro", kazao je Svenungson.
Razvojna saradnja Švedske sa Srbijom najvećim delom se ostvaruje u dve velike oblasti - demokratska vladavina i ljudska prava, koja obuhvata aspekte kao što su reforma javne uprave, zaštita manjinskih prava, rodna ravnopravnost, i oblast zaštite životne sredine i odživog razvoja.
Svenungson je rekao da su u toku projekti kojima se pruža podrška reformi pravosuđa, a koji podrazumeva i davanje besplatne pravne pomoći građanima Srbije, kao i jačanje lokalne samouprave, kroz saradnju sa Stalnom konferencijom gradova i opština.