Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Ivica Dačić najavili su 14. marta posle sastanka s visokom predstavnicom EU Keterin Ešton da će dijalog Beograda i Prištine biti nastavljen 20. marta. Na zajedničkoj konferenciji za novinare s Nikolićem, Dačić je rekao da i dalje postoje razlike u stavovima Beograda i Prištine o formiranju zajednice srpskih opština na Kosovu i da dogovor o tome još nije postignut. Kosovski premijer Hašim Tači i opozicioni lideri nekoliko sati ranije istakli su da srpske opštine neće dobiti ovlašćenja mimo onih predviđenih kosovskim ustavom i zakonima.
"I dalje postoje razlike. Da ima dogovora, sigurno bi ovde bila i Ketrin Ešton da objavi taj dogovor", rekao je Dačić na zajedničkoj konferenciji sa Nikolićem posle razgovora u Palati Srbije.
Dačić je kazao da dogovora neće biti dok se ne razmotre suštinski predlozi Beograda i naglasio da se moraju naći odgovori na pitanja šta je zajednica srpskih opština i koje su njene nadležnost, kao i na pitanja policije i pravosuđa.
Posle razgovora koji je trajao gotov dva sata Nikolić je kazao da je visoka predstavnica EU umereni optimista, dok je on, kako je rekao, uvek optmista kada se o nečemu pregovara i veruje da "nikada nismo bili bliže sporazumu koji bi uredio život građana na Kosovu".
Prema njegovim rečima, taj dogovor bi omogućimo Srbima da žive "u okviru svoje zajednice u kojoj će pravilima da regulišu svoj život i da budu povezani sa Srbijom na način da ona može da im pomogne ako život za njih bude lošiji ili nezamisliv".
Nikolić je precizirao da se svi razgovori sa Eštonovom i predstavnicima Prištine kreću u okviru Rezolucije Skupšitne Srbije o Kosovu. "Mi smo joj to jasno rekli i pre nekoliko dana u Briselu i danas i zamolili smo je da nam svoje utiske iznosi na osnovu onoga šta piše u Rezoluciji (Skupštine Srbije), odnosno na osnovu toga da li je ostvarivo za albansku stranu ili ne", rekao je Nikolić.
Moguć dokument o zajedničkim stavovima
Predsednik Srbije rekao je još da je moguće da će do 20. marta "procirkulisati" i neki neformalni dokument koji će sadržati mišljenja Prištine i Beograda. Dačić je precizirao da će se taj dokument odnositi na eventualne zajedničke stavove, odnosno ono oko čega se slažu Beograd i Priština u vezi sa zajednicom srpskih opština.
"Nije to nikakv sporazum o normalizaciji odnosa kao što ste mogli da čitate u nekim stranim glasilima, pa i u domaćim", rekao je premijer Srbije.
Dačić je rekao da Srbija želi kompromis ali da neće prihvatiti poniženje i da je to njena poruka pred razgovore 20. marta.
On je rekao da Beograd ne može da pristane da zajednica bude "neobavezna forma, maltene nevladina orgnaizacija" već da moraju postojati "međunarodne pa i garancije u okviru i Srbije i prištinskih institucija".
Dačić: Razmotriti predloge Beograda
Dačić je kazao da dogovora neće biti dok se ne razmotre suštinski predlozi Beograda i naglasio da se, pre svega, moraju naći odgovori na pitanje šta je zajednica srpskih opština i koje su njene nadležnost, kao i na pitanja policije i pravosuđa.
"Ako se pronađe rešenje za ova tri pitanja koja bi bila prihvatljiva za obe strane, mi možemo da idemo korak dalje u definisanju tih osnovnih principa a dalje bismo išli u implementaciju toga u mesecima koji slede posle maja, juna", rekao je on.
Dačić je rekao da Priština odbija bilo kakav uticaj zajednice sprskih opšitna u oblasti policije i pravosuđa i objasnio da, kada se govori da su dve strane "blizu" postizanju dogovora, to znači da se Prišitna slaže sa formiranjem zajednice opština ali da smatra da opšitne treba da imaju nadležnost a ne zajednica.
Upitan šta je konkretno zahtev Beograda u oblasti pravosuđa i policije on je rekao da to nije tema za "rasprave, medije i licitiranje" već za stručnjake.
Premijer Srbije je rekao da "u ovom trenutku zaista niko ne može da kaže da li će doći do dogovora ili ne", jer Srbija iznosi kompromisne predloge dok Priština insistira da sve mora biti u skladu sa ustavom i zakonom.
Dačić je rekao da su razogovri sa Eštonovom bili veoma korektni i da ona dobro razume situaciju, kao i da EU ne postavlja ultimatume. On je rekao da je državna delegacija jedinstvena u razgovorima u vezi s Kosovom.
Sastanak u Prištini
Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je, posle razgovora s visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton, da je definisanje sporazuma sa Srbijom u završnoj fazi. Tači je novinarima u Prištini rekao da je zaključak današnjih razgovora da se dijalog sa srpskim vlastima mora nastaviti.
"Želim da naglasim da smo u ovom trenutku u poslednjoj fazi definisanja sporazuma o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, potpune normalizacije stanja na severu, kako bismo imali slobodno kretanje ljudi i robe, rasformiranje svih ilegalnih struktura bezbednosti, početak funkcionisanja pravosuđa prema zakonima Kosova", rekao je Tači.
Premijer Kosova je rekao da će posle toga uslediti organizovanje izbora u četiri opštine na severu Kosova, a potom i formiranje asocijacije srpskih opština, ali u skladu sa zakonima Kosova.
Prema njegovim rečima, ta asocijacija će biti u skladu sa Ustavom i zakonima Kosova, "bez ijednog zakonodavnog ili izvršnog mandata, ili trećeg sloja vlasti".
Srpski zvaničnici odbacili su ranije mogućnost dogovora ako zajednica srpskih opština ne dobije šira ovlašćenja, a premijer Srbije Ivica Dačić dan ranije je ponovio da se kompromis ne može naći isključivo u okviru kosovskih zakona i Ustava na čemu insistira Tači.
Kosovski premijer je još ocenio da je poseta visoke predstavnice EU "snažna poruka za postignut napredak na Kosovu i izgradnju novog, demokratskog, multietničkog i evropskog Kosova".
"Ova poseta je snažna poruka za postignut napredak na Kosovu, obećanje za podršku EU za dostignuća na Kosovu, za našu tesnu saradnju danas i u budućnosti, ali istovremeno smo još jednom jedinstveno izneli naše stavove, ciljeve, viziju o sigurnoj budućnosti evropskog Kosova, učlanjenog u EU i NATO", rekao je Tači.
Eštonova sa kosovskom opozicijom
Lider opozicione Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj ocenio je da dijalog o normalizaciji odnosa sa Srbijom ide u pozitivnom smeru, a da sva rešenja moraju biti u skladu s Ustavom Kosova.
Haradinaj je, posle sastanka s Visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton u Prištini, rekao da ima još mnogo posla da se obavi kako bi se stiglo do sporazuma, ali da građani Kosova ne treba da brinu oko formiranja asocijacije srpskih opština jer će rešenja biti u skladu s kosovskim zakonodavstvom.
Visoka predstavnica EU se u Prištini, pored vodećih kosovskih zvaničnika, sastala i s liderima političkih partija. Na tom sastanku nisu bili predsednici dve najjače opozicione partije, Isa Mustafa iz Demokratskog saveza Kosova i Aljbin Kurti iz Samoopredeljenja koji su u Briselu.
Haradinaj je dodao da je cilj sastanka s Ketrin Ešton bio pronalaženje rešenja za pitanja važna za građane Kosova.
"Iskreno vam kažem da nema određenih uslova. Sastanak je bio u cilju pronalaženja rešenja koja su u skladu s kosovskim zakonodavstvom, a koja mogu biti adekvatna rešenja za teme koje interesuju građane. Tako da nema nikakvih podsticaja u pravcu u kojem ne bi trebalo da bude", kazao je Haradinaj.
On je dodao da nije predloženo nikakvo rešenje koje nije u skladu s Ahtisarijevim planom i da se dijalog kreće u pravcu postizanja sporazuma.
"Ne mislim da imamo razloga da se brinemo oko asocijacije (srpskih opština), zato što ta tema ide u pravom smeru", kazao je on, dodajući da se radi na definisanju rešenja koja su u skladu s Ustavom i zakonima Kosova.