Dobijanje datuma za početak pregovora Srbije sa EU u junu zavisiće od sprovođenja reformi i vidljivog i održivog napretka u normalizaciji odnosa s Prištinom, rekao je 18. marta u Beogradu evropski komesar za proširenje Štefan File. File je istakao da se napori Srbije moraju posebno intenzivirati u oblasti sudstva, borbe protiv korupcije i diskriminacije, slobode medija i inkluzije pripadnika ranjivih grupa. On je rekao da izveštaj o napretku koji se očekuje 16. aprila "nije kraj" i da se reformski napori moraju nastaviti. Nije, međutim, želeo da špekuliše da li bi Srbija mogla da dobije datum za pregovore o članstvu ako dogovor o zajednici srpskih opština na Kosovu ne bude postignut.
"Zajedno sa (visokom predstavnicom EU) Ketrin Ešton podržavamo aspiracije Srbije i želimo da uspe u evropskim naporima", rekao je File novinarima posle sastanka s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.
On je izrazio podršku novoj dinamici dijaloga premijera Srbije i Kosova i ocenio da je sastanak predsednika bio veliki uspeh.
Nakon razgovora sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem File je rekao da je zajednički cilj i Srbije i EU da Srbija uđe u Uniju.
"Nadamo se narednih nedelja dodatnim naporima u pregovorima s Prištinom koji su ključni. Prolećni izveštaj neće biti kraj, intenzivan rad mora da se nastavi i mi ćemo ga razmotriti u redovnom jesenjem izveštaju ", ukazao je File koji će 19. marta posetiti Prištinu.
Upitan da li je moguće da EU utvrdi datum početka pregovore o prijemu Srbije, a da se ne postigne dogovor o zajednici srpskih opština na Kosovu, File je rekao "dva dana pred sedmu rundu dijaloga Beograda i Prištine (20. marta u Briselu) treba očekivati najbolje, a ne spekulisati".
Nikolić je posle razgovora s Fileom rekao da je Srbija spremna za svaku vrstu dijaloga s EU i da neprekidno radi na tome da zaključak u izveštaju Evropskog saveta bude pozitivan, kako bi Srbija dobila datum.
"Zahvaljujem Fileu što je u poseti Beogradu. Otvoreni smo za svaku vrstu dijaloga s EU, ne otvaramo ga pred neki datum, već neprekidno radimo na tome da zaključak bude pozitivan i da Savet mirno može da članicama EU preda dokument kako bi Srbija bila u zajednici kojoj politički ekonomski i geografski pripada", rekao je Nikolić.
Nikolić je rekao da Srbija "opravdano smatra da bi trebalo da počne pregovore s EU i da u te pregovore ulazi kao država koja ima želju da bude član EU i da iz toga izvuče obaveze i privilegije i pravo da njeni građani žive bolje u uslovima u kojima žive i drugi stanovnici Evrope".
Predsednik je naveo da, ako razgovori s Prištinom "zapnu", to nije zato što Srbija nije popustila jer "Srbija jeste popustila", rekao je on. Nikolić je rekao da je Filea obavestio o sadržini razgovora Srbije i Kosova, tako da File "ima potpuniju sliku o tome".
Premijer Srbije Ivica Dačić je rekao da je veoma zadovoljan kvalitetom napretka u ispunjenju političkih kriterijuma za nastavak i ubrzanje evropske integracije Srbije.
Premijer je naveo da je normalizacija odnosa s Prištinom kazao da je Srbiji to cilj ne zbog datuma početka pregovora sa EU, već zato što je to "objektivan problem" Srbije.
Nikolić se sastaje sa Bajednom
Nikolić je rekao da će se 18. marta sa potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom sastati na zahtev SAD u Rimu gde će 19. marta prisustvovati inauguraciji pape. "Očekujem razgovor, a svi koji me poznaju znaju da sa mnom nema razgovora na način koji nije pristojan. Svaki pritisak smatrao bih nepristojnim načinom razgovora", rekao je Nikolić.
Predsednik Srbije je nakon sastanka sa Fileom rekao da da nema nikakve razlike između njegovih izjava i izjava premijera Dačića o napretku dijaloga Beograda i Prištine.
"Nema nikakvih razlika između izjava predsednika i premijera Srbije, izuzev o tome što sam ja iskazivao optimizam, ubeđen u to da sa druge strane može pozitivno da se odgovori na naša, kako vi kažete, popuštanja, na našu rezoluciju Skupštine; a premijer (Dačić) ima više kontakata s Prištinom, pa mu se čini da toga ne može da bude", rekao je Nikolić novinarima.
Nikolić je dodao da neće biti iznenađenja iz državnog vrha i da "u tom timu nema slabe karike", a svi poštuju skupštinsku rezoluciju o Kosovu.