Vlasti Srbije sprovode ili su pokrenule veliki broj reformi, a pokazale su otvorenost za razgovore o svim pitanjima, rekao je 30. januara direktor u Generalnom direktoratu za proširenje Evropske komisije Pjer Mirel (Pierre) nakon dvodnevnih razgovora sa srpskim zvaničnicima u Beogradu u okviru Unapređenog stalnog dijaloga. On je rekao da je Vlada Srbije pokazala veliku odlučnost u borbi protiv korpucije a da je sada važno da dođe i do sistemskih promena kroz strategije ili nove zakone. Stav Evropske komisije je da u konsultacijama o reformama treba da učestvuju svi akteri u nekom sektoru, poput medija kada je reč o Medijskoj strategiji. Predstavnici Evropske komisije pozdravili su napredak Srbije u reformama i učešće u dijalogu s Prištinom, ali su izrazili zabrinutost zbog pretnji novinarima, zaštitnicima ljudskih prava i LGBT populaciji.
Direktor u Generalnom direktoratu za proširenje Evropske komisije Pjer Mirel (Pierre) rekao je 30. januara da je impresioniran velikim brojem reformi koje se sprovode u Srbiji i otvorenošću vlasti za razgovore. Mirel jenakon trodnevnih raygovora
"Moram reći da sam vrlo impresioniran velikim brojem reformi koje su u toku ili su u pripremi - strategije, akcioni planovi, a impresioniran sam još jednim aspektom - otvorenošću za razgovore o svim pitanjima", rekao je Mirel novinarima nakon sastanka sa srpskim zvaničnicima o primeni Prelaznog trgovinskog sporazuma. Prema njegovim rečima, ta otvorenost se ogleda u tome da se ne kriju teškoće već postoji "živa spremnost" da se zatraži tehnički savet i podrška kako bi reforme bile na čvrstim osnovama i kako bi ih usvojio parlament.
Mirel je rekao da je vlada pokazala veliku odlučnost u borbi protiv korpucije a da je sada važno da, pored velikog političkog podstreka, dođe i do sistemskih promena kroz strategije ili nove zakone.
Direktor za Zapadni Balkan u Direktoratu za proširenje je rekao da su se predstavnici Evropske komisije založili za široke konsultacije na planu reformi, u kojima bi učestvovale sve zainteresovane strane zavisno od sektora.
Kao primer je naveo medije u slučaju Medijske strategije i udruženja poljoprivrednika kada je reč o razvijanju poslovnog okruženja u tom sektoru. Podsetio je da reforme pre svega treba da donesu boljitak građanima.
Zabrinutost zbog pretnji novinarima i aktivistima
Background
U okviru Unapređenog stalnog dijaloga Srbija-EU 29. januara je održan plenarni sastanak na kome su razmotreni reforma pravosuđa, politika protiv diskriminacije, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, ljudska prava i zaštita prava manjina.
Reč je o oblastima u kojima, prema zaključcima Evropskog saveta iz decembra 2012, Srbija treba da nastavi ili pokrene reforme, a biće obuhvaćene izveštajem Evropske komisije koji se očekuje u aprilu. Na osnovu tog izveštaja Savet EU će odlučivati o pokretanju pregovora o članstvu sa Srbijom u junu.
Dan ranije na sastanku o reformama i stanju u oblastima obuhvaćenim pregovaračkim poglavljima 23 i 24, predstavnici Evropske komisije pozdravili su napredak Srbije u reformama i učestvovanje u dijalogu s Prištinom, ali i izrazili zabrinutost zbog pretnji novinarima, zaštitnicima ljudskih prava i LGBT populaciji, navodi se u saopštenju sa sastanka u Beogradu predstavnika Vlade Srbije i Evropske komisije.
Evropski zvaničnici su naveli da su u istragama pretnji manjinskim grupama ostvareni nedovoljni rezultati i podsetili da se zaštita manjina, uključujući Rome, pažljivo prati kroz evropske integracije Srbije i da propisi treba da se potpuno i dosledno primeljuju širom Srbije.
"Komisija je pohvalila konstruktivno učestvovanje Srbije u dijalogu Beograda i Prištine koji je omogućila EU. Naglasila je i da treba da nastavimo da na isti način učestvujemo u regionalnoj saradnji i jačanju odnosa sa susednim državama", navodi se u saopštenju dostavljenom medijima iz Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije.
Predstavnici vlade su govorili i o napretku u primeni Medijske strategije i dosadašnjem radu na izradi nacrta zakona o javnom informisanju i elektronskim medijima, kao i o svojim očekivanjima da će rokovi, predviđeni Medijskom strategijom, biti ispunjeni, ddoaje se u saopštenju.
Mirel: Integracije podsticaj a ne smetnja privrednom razvoju
Mirel je rekao da je na sastanku 30. januara ocenjeno da se Prelazni trgovinski sporazum sprovodi bez teškoća i da je ostvaren izuzetan napredak u trgovinskim odnosima Srbije i EU u protekle tri godine, posebno u izvozu srpskih poljoprivrednih proizvoda.
On je naveo da se suficit Srbije u trgovini poljoprivrednim proizvodima za tri godine više nego udvostručio sa 200 miliona evra u 2009. godini na 500 miliona evra u 2011. godini. "Mislimo da je to dobar dokaz da trgovinski odnosi ili Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju daleko od toga da uništavaju poljoprivredu već, naprotiv, pomažu njenom razvoju", rekao je on.
Mirel je ocenio da će, kada se otvore pregovori o članstvu, to dati dodatni podstrek ulaganjima u Srbiju, posebno direktnim stranim investicijama, i naveo da to potvrđuju iskustva Češke i Mađarske.
Kako je saopštila Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije, na sastanku je ocenjeno da je Prelazni sporazum "pozitivno uticao na značajan rast srpskog izvoza u EU, koji je u 2010. godini iznosio 32,5%, u 2011. dodatnih 14,9% i još 4,8% tokom prvih jedanaest meseci 2012. godine".
Na sastanku je posebno istaknuta potreba da se poboljša poslovno okruženje u Srbiji kako bi postalo još otvorenije za investiranje, koje je pak nezaobilazno kao doprinos većem zapošljavanju.