Projekat podržali
Sponzori mreže
|
I deveta runda dijaloga Beograda i Prištine bez dogovora
|
|
|
Objavljeno : 18.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Deveta runda pregovora srpskih vlasti sa Kosovom donela je napredak, ali ne i konačni dogovor, zbog čega srpski i kosovski premijer okrivljuju jedan drugog. Beograd je u pregovorima koji su završeni u noći između 17. i 18. aprila odbio predlog kojim je pitanje policije uslovljeno članstvom u međunarodnim organizacijama. Premijer Srbije izjavio je da sporazum koči Priština, naglasivši da će se idućih dana još voditi razgovori, dok kosovski premijer kaže da je prištinska strana prihvatila sve predloge visoke predstavnice Evropske unije Ketrin Ešton. Ešton je po završtetku runde ocenila da su "neslaganja (Beograda i Prištine) mala i veoma plitka".
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da je srpska delegacija u dijalogu sa Prištinom prihvatila sve predloge visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, osim jedne tačke na kojoj je insistirala Priština, a to je da dve strane podržavaju jedna drugu za ulazak u članstvo međunarodnih organizacija.
Dačić je objasnio da je netačno da je srpska strana odbacila predloge visoke predstavnice EU za spoljnu politiku, kako je izjavio kosovski premijer Hašim Tači.
Srpski premijer je rekao da je Priština pokušala da veže pitanje ovlašćenja za policiju zajedice srpskih opština s insisitiranjem da Srbija podrži ulazak Kosova u međunarodne organizacije i rekao da bi to značilo da bi Srbija u suštini trebalo da prizna nezavisnost Kosova.
On je rekao da je Priština ta koja koči sporazum, naglasivši da će se idućih dana naknadno još voditi razgovori da se ipak dođe do sporazuma.
Između ostalog, Dačić je rekao da će on i potpredsednik vlade Aleksandar Vučić razgovarati s generalnim sekretarom NATO Andersom Fogom Rasmusenom o tome da se dobiju garancije da neće biti prisustva kosovskih oružanih snaga na severu Kosova.
Dačić je odao priznanje Ketrin Ešton na naporima i ponuđenom predlogu i naveo "Tači je taj koji je odbio predlog i želeo da poveže pitanje policije s jednom novom tačkom koja je ubačena a to je da se obe strane praktično obavezuju da neće blokirati jedna drugu u međunarodnim organizacijama".
Dačić je postavio pitanje, kako je rekao "prevedeno na srpski, gde to Kosovo može da nas blokira?".
"Ispalo bi da je bolje onda da se napiše da ćemo da priznamo nezavisnost Kosova", rekao je Dačih i dodao da Srbija ne može i neće prihvatiti da se to pitanje povezuje sa policijom u zajednicom i srpskih opština, jer to uopšte nije bila tema o kojoj se razgovaralo.
"To je tema ubačena sa strane i uopšte nije vezana za institucije niti za ovlašćenja zajednice srpskih opština", rekao je Dačić.
On je podvukao da srpska strana veoma ozbiljno pristupa tom pitanju, ne samo zbog dobijanja datuma za početak pristupnih pregovora, već i zbog srpskog naroda na Kosovu.
"Mi samo tražimo ono što je prihvatljivo za obe strane. Ponuđeni predlozi apsolutno su prihvatljivi i za jednu i za drugu stranu", rekao je Dačić.
Srbija je spremna da se u narednim danima nastavi dijalog, da se dođe do rešenja i bez obzira što danas nije postignuto rešenje, moguće je da se u narednim danima napravi neki iskorak, rekao je Dačić dodajući da će biti nastavljene konsultacije u zemlji, ali i s partnerima u međunarodnoj zajednici.
Dačić je podvukao da je srpska delegacija bila potpuno jedinstvena u svim fazama dijaloga - jedinstvena u skladu s evropskim opredeljenjima Srbije i u skladu sa zaštitom nacionalnih interesa.
"Uložili smo maksimalni napor da se dođe do rešenja, praveći velike teške i bolne kompromise a Priština insistira na sitnicama koje mogu da ugroze celokupni sporazum", rekao je Dačić i ocenio da je "veoma nekorektna" izjava Tačija da je Beograd odbio predloge.
"Beograd je odbio predlog kojim je pitanje policije uslovljeno članstvom u međunarodnim organizacijama", dodao je srpski premijer, dodajući da Beograd želi da reši preostala pitanja i da se razgovara i u nareddnim danima.
Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je da je prištinska strana prihvatila sve predloge visoke predstavnice EU Ketrin Ešton o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, a da je srpska strana to odbacila.
Tači je rekao da se to dogodilo isto kao u prethodnim rundama dijaloga - da je Priština prihvatila a Beograd odbacio predloge visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i naveo da još možda ima par dana da se srpska strana predomisli i prihvati predloge.
On je rekao da će o tome pismeno obavesititi članice Evropske unije i SAD.
Tači je, kako je naveo, dopustio mogućnost da srpska strana u kratkom roku promeni mišljenje i naglasio da je "ovo 2013. godina, a ne može se razmišljati danas kao ranije glavom Vojislava Šešelja".
Visoka predstavnica za bezbednost i spoljnu politiku EU Ketrin Ešton izjavila je po završetku devete runde dijaloga Beograda i Prištine da su razlike između dve strane sve manje.
"Prošli put sam rekla da je sporazum blizu, da su neslaganja veoma mala, ali duboka. Danas s realnom uverenošću mogu reći da su neslaganja mala i veoma plitka", navela je Ešton u pisanom saopštenju, posle, kako je ocenila, "dugog i intenzivnog dana".
Ona je navela da se u pregovorima nastojalo da se iznesu sve različite ideje o kojima je razgovarano prethodnih meseci i traženo od delegacija Prištine i Beograda da ispitaju te predloge kako bi se videlo da li je sporazum moguć.
Ešton je istakla da je "preostalo nekoliko sati" do njenog podnošenja izveštaja u ponedeljak, 22. aprila.
"Nadam se da će do tada obe delegacije proceniti da li mogu preduzeti poslednje neophodne korake za finalizovanje sporazuma i povesti svoj narod u budućnost", navela je Ketrin Ešton.
Član srpske delegacije u Briselu Marko Djurić izjavio je u toku pregovora da je ponuđen mnogo bolji predlog za rešenje pitanja ovlašćenja srpskih zajednica na severu Kosova, posebno kad je reč o policiji i sudstvu.
Djurić je podvukao da je reč o papiru od 15 tačaka koji je timovima Beograda i Prištine predstavila Ketrin Ešton ali da albanska strana ne prihvata predlog koji se odnosi na policiju.
Zajednica srpskih opština imala bi neposrednu nadležnost za izbor regionalnog komandanta policije, komandanata policija opština sa srpskom većinom i predviđeno je da sastav policije odražava većinski sastav stanovništva, rekao je savetnik predsednika Srbije.
Sada više nije na stolu raniji predlog da se opštine Južna Mitrovica, Vučitrin i Srbica u kojima su Albanci u većini uključe u zajednicu srpskih opština, čime bi se promenila etnička slika regiona, rekao je Djurić.
Bolji je i predlog za pravosuđe, veće su nadležnosti, bolje uređenje sudova predviđa veće prisustvo srpskih sudija na severu i sredinama gde većinski živi srpsko stanovnštvo, rekao je Djurić.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|