Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dežer: Sporazum nije ultimatum
|
|
|
Objavljeno : 08.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Srbije saopštiće 8. aprila konačan odgovor na predloženi sporazum s Prištinom, a sudeći po najavama najverovatnije će ga odbaciti i zatražiti nastavak pregovora. Zvaničnici Srbije poručuju da se rešenje za sever Kosova i autonomiju Srba mora kadtad pronaći, kao i da zemlja ne odustaje od integracija, dok je šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) izjavio da sporazum Beograda i Prištine nije ultimatum i da je EU spremna da nastavi proces pridruživanja Srbije.
Srbija bi do 8. aprila popodne trebalo da odgovori na ponudu iz Brisela o rešenju kosovskog problema koja je formulisana na osnovu dosadašnjih razgovora premijera Srbije i Kosova. Međutim, i srpski zvaničnici i predstavnici EU poručuju da konačno izjašnjavanje o predlogu nije "sudnji dan" ili "dan D".
"Sutra nije ni sudnji dan, niti se očekuje katastrofalni scenario za Srbiju i histerična retorika trebalo bi ostane iza nas", rekao je Dežer 8. aprila novinarima.
Dežer je dodao da treba sačekati odgovor Vlade Srbije na ponuđeni sporazum, iako ima informacija da će taj odgovor biti "ne", nakon čega će ga analizirati visoka predstavnica EU Ketrin Ešton, koja je vodila pregovore Beograda i Prištine.
Ešton će, kako je dodao, proceniti koliko su duboke razlike između Beograda i Prištine i kako dalje mogu da se nastave razgovori o rešavanju pitanja Kosova.
"U svakom slučaju niko ne odustaje od rešenja za Kosovo niti evropske integracije Srbije. Naše opredeljenje uvek bilo da je Srbija i 27 zemalja EU treba da nastave proces pridruživanja", istakao je Dežer.
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je 7. aprila da će se u narednim danima nastaviti diplomatske aktivnosti oko pronalaženja održivog rešenja za Kosovo i da "utorak, 9. april nije dan D". Dačić je posle konsultacija sa parlamentarnim strankama rekao da je već bilo takvih kontakata i da se neće dozvoliti da propadne sve što je dobro postignuto u dijalogu sa Prištinom.
Pre konačne odluke vlade Dačić razgovarao je 7. aprila o predloženim rešenjima sa predstavnicima vladajućih i opozicionih stranaka koji su izneli različite stavove i mišljenja o tome da li Srbija treba da ih prihvati.
Najjača stranka u vladajućoj koalicji, Srpska napredna stranka (SNS), 8. aprila je odlučila da Vladi predloži da ne potpiše ponuđeni sporazum o Kosovu i da zatraži hitan nastavak pregovora Beograd-Priština.
Najveća opoziciona stranka, Demokratska stranka (DS) zatražila je 8. aprila od državnog vrha Srbije da se prekine "farsa koja prati pregovarački proces", i zauzme jedinstven stav o Kosovu i Metohiji, s obzirom da, kako navode u toj stranci, predsednik Srbije Tomislav Nikolić ima jednu, a vlada drugu politiku prema Kosovu. DS je zatražila da se spreči ponovna izolacija Srbije koja preti u slučaju propasti pregovora.
Liberalno demokratska partija se zalaže za postizanje dogovora sa Prištinom, kao i Srpski pokret obnove koji uz to traži da EU garantuje sva prava srpskom narodu na Kosovu koja su predviđena Ahtisarijevim planom. Liga socijaldemokrata Vojvodine i Ujedinjeni regioni Srbije su saopštili da Srbija mora da se opredeli za nastavak evropskih integracija, dok je URS i za nastavak dijaloga i pronalaženje sistemskog rešenja za Kosovo.
Demokratska stranka Srbije je protiv predloga i smatra da pregovore treba vratiti pod okrilje UN.
Vučić: Ne potpisujemo, nastavljamo pregovore
Predsednik SNS Aleksandar Vučić je posle sednice Predsedništva te stranke rekao da će ta stranka predložiti Vladi da ne potpiše ponuđeni briselski sporazum s Prištinom i da zatraži hitan nastavak pregovora. On je dodao da će SNS predložiti Vladi da u nastavku pregovora insistira na garantovanju većih prava za Srbe na Kosovu.
Vučić je naglasio da su za Srbiju bile neprihvatljive dve od osam tačka o kojima se pregovaralo u Briselu. "Ono što je neprihvatljivo za nas to je dodavanje ili integracija četri opštine na severu u ustavni poredak Kosova, a nismo dobili nikakav odgovor o eventulanom prisustvu kosovskih oružanih snaga na tom prostoru", rekao je prvi potpredsednik Vlade Srbije.
On je rekao i da je "veoma razočaran" ponudom EU i dodao da to ne znači da treba "zatvoriti vrata ka EU". Njegovo objašnjenje u prilog integracija jeste da bi izolacija zemlje bila veliki problem, pre svega na ekonomskom planu.
"Želimo rešenje problema što brže jer nemamo vremena za taktiziranje. Datum će nam dati u junu ili septembru, ali će nam ga dati", smatra Vučić.
On je rekao da očekuje da će ceo državni vrh podržati predlog SNS i istakao da ne očekuje negativan stav EU prema odbijanju predloga.
Vučić je izjavio da "ne želi da veruje" u mogućnost da Evropska unija negativno odgovori o nastavku dijaloga Beograda i Prištine, ali da ne isključuje takvu mogućnost koja bi bila loša za sve učesnice pregovora.
Posle razgovora s potpredsednikom Vlade Crne Gore Dušanom Markovićem Vučić je rekao da svet razume insistiranja Srbije na bezbednosnim garancijama za kosovske Srbe i da ne veruje da je premijer Kosova Hašim Tači ozbiljno mislio kada je pominjao mogućnost pogoršanja situacije na severu, ako ne bude dogovora Beograda i Prištine.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je 7. aprila da u slučaju da se insistira na pregovorima o odnosima Srbije i Kosova onda, kako je naveo, mora da se menja format u kome se pregovara jer on nije za Srbiju zadovoljavajući i ona će tražiti da se pregovori odvijaju pod okriljem organizacije UN uz učešće zemalja koje su priznale i onih koji nisu priznale Kosovo.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|