Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nemačka: važnije reforme, Vučić: verovatno bez datuma u junu
|
|
|
Objavljeno : 11.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Predstavnici nemačkog parlamenta poručili su 10. aprila u Beogradu da je za Srbiju od datuma za početak pregovora sa EU važnije da sprovede reforme, a potpredsednik srpske vlade Aleksandar Vučić je tu poruku protumačio kao znak da Srbiji u junu neće biti dodeljen datuma za početak pregovora. Kada je reč o eventualnom nastavku dijaloga s Prištinom i postizanju rešenja, Vučić je rekao da se o tome razgovora sa zapadnim partnerima, dok je premijer Srbije Ivica Dačić rekao u Moskvi da se može očekivati i izvesna pomoć Rusije u tim konsultacijama, ali da bi bilo nekorektno očekivati da se pregovori sa Prištinom lako vrate pod okrilje UN.
"Pretpostavljam da je poruka trebalo da bude da verovatno od datuma nema ništa. Samo je to na pristojan i lep način saopšteno. Takvom porukom sam veoma razočaran", rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare u Beogradu sa nemačkim i francuskim parlamentarcimna.
Vučić je to rekao nakon obraćanja Krihbauma, koji je rekao da se ne treba fiksirati na datum, nego na to da li su reforme uspešne. "Kad je u pitanju datum za EU prednost bi trebalo dati kvalitetu u odnosu na brzinu. Mnogo je važnije kada će se pregovori završiti i reforme biti sprovedene", rekao je Krihbaum i dodao da je datum u odnosu na to manje značajan.
Upitan da li će Srbija dobiti datum u junu, Vučić je rekao da neće ništa vremenski da ograničava.
Predstavnik nemačkog Bundestaga rekao je da smatra da je mesto Srbije u EU jer, kako je naveo, šanse budućih generacija mogu bolje da se iskoriste u ujedinjenoj Evropi. "Reforme su u interesu samih ljudi. Mi ćemo 1. jula pozdraviti Hrvatsku kao 28 članicu EU, a pitanje je vremena kada ćemo Srbiji reći - dobrodošli u EU", rekao je Krihbaum.
Predstavnica francuskog parlamenta Daniel Oroa je rekla da su Nemačka i Francuska svesne da se Srbija nalazi u ključnom trenutku kada treba doneti odluke koje nisu lake, i navela da bi bilo dobro da se što pre otvore pregovori o članstvu Srbije u EU. "Vi ste u veoma teškom trenutku a mi smo i Hrvatskoj govorili da je neophodno da preduzmu korake kako bi napravili zonu mira", rekla je ona i pozdravila "ogromne pomake" Srbije.
Razgovari sa zemljama Zapada i pomoć Rusije
Background EU traži od Srbije i Kosova da unaprede odnose - primene do sada postignute dogovore i postignu nove, da bi napredovali na planu integracija. Rezultati će se ponovo procenjivati na proleće, a od toga zavisi da li će Srbija u junu dobiti datuma za početka pregovora o članstvu i da li će Kosovu biti odobreno pokretanje pregovora o Sporazumu o staiblizaciji i pridruživanju.
U zaključcima EU iz decembra 2012. traži se da Srbija "nepovratno krene ka uređenju struktura na severnom Kosovu koje će uz uvid i predusretljivo podmiriti potrebe lokalnog življa u pogledu bezbednosti i pravosuđa, tako da se zajamči funkcionalnost jedinstvenog institucionalnog i administrativnog okvira unutar Kosova".
Beograd je izneo predlog da se to pitanje reši tako što će se na Kosovu formirati zajednica srpskih opština koja će imati široku autonomiju.
Nakon osam rundi pregovora premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija, nije postignut dogovor, a nakon poslednje runde razgovora 3. aprila saopšteno je da sastanaka uz posredovanje EU više neće biti, ali da je Beogradu i Prištini ostavljeno neko vreme za konsultacije i konačne odluke.
Vlada Srbije jednoglasno je 8. aprila odbila ponuđeno rešenje za Kosovo i predložila hitan nastavak dijaloga sa Prištinom uz posredovanje EU.
Upitan o rekacijama na odluku Vlade da odbije da potpiše predložen rešenje za Kosovo i zatraži nastavak dijaloga, Vučić je rekao da su rekacije bile očekivane, ali da su neke zemlje bile zabrinute kako će se dijalog dalje nastaviti.
"Ali niko neće baciti pod noge ono što smo u prethodnih sedam meseci radili. Ne možete probleme od 100 godina rešiti za dan", kazao je Vučić.
On je rekao da Srbija i danas sa partnerima na zapadu razgovara o tome kako doći do stvarnog nastavka dijaloga Beograda i Prištine i rešenja.
"Nisam govorio o formi i formatu (pregovora). Govorio sam o suštini. Suština je da mi i danas razmenjujemo poruke sa zapadnim partnerima, da razgovaramo o tome. Gledamo kako da prevaziđemo ovu situaciju i pokušamo da dođemo do stvarnog nastavka dijaloga i do rešenja", rekao je Vučcić novinarima u Vladi Srbiji.
Vučić je rekao da je za Srbiju važno da što pre nađe dugoročno rešenje za odnose sa Prištinom.
"Nisam u stanju da to ograničavam datumima, ali je za našu zemlju bolje što pre i da ne taktiziramo i odugovlačimo, ali da sačuvamo naše interese", rekao je Vučić novinarima posle sastanka sa poslanicima nemačkog i francuskog parlamenta, članovima odbora za EU.
Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je 10. aprila u Moskvi da je nekorektno da Srbija misli da će se tako lako pregovori s Prištinom vratiti pod okrilje Ujedinjenih nacija.
"Moramo da budemo iskreni i pošteni - mi smo prebacili problem na EU predlogom Srbije koji je usvojen u okviru Rezolucije Generalne skupštine UN a da nismo konsultovali i obavestili Rusiju. Sada je malo nekorektno da mislimo da će tako lako moći da se taj proces vrati u UN", rekao je Dačić za Radio-televiziju Srbije.
Dačić je rekao da su Putin i premijer Rusije Dmitrij Medvedev obećali da će u okviru svojih razgovora s vodećim svetskim državnicima probati da se konsultuju sa njima o naboljim načinama i metodama na koje bi moglo da se reši pitanje Kosova u obostranom interesu.
"Putin mi je obećao da će o tome razgovarati sa vodeći državnicima zapada, od SAD, Nemačke, Francuske... Sigurna sam da će to mnogo doprineti da i oni vide da neko stoji iza nas, jer ovako je izgledalo da je Srbija sama na međunarodnoj sceni, okružena zemljama koje su gotovo sve članice NATO pakta ili idu ka NATO paktu i zemljama koje idu ka EU", rekao je Dačić.
Dačić je rekao da Rusija ne očekuje da Srbije promeni svoj strateški pravac ka Evropskoj uniji. "Mi se ne graničimo sa Rusijom. Želimo najbliže moguće odnose s Rusijom. Rusija je najveći prijatelj koga imamo na celom svetu. Treba da nađemo prave forme za razvoj odnosa", kazao je Dačić i dodao da Srbija u teškim okolnostima ne može sama.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|