Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vlada odbila rešenje za Kosovo, Brisel poziva na poslednje napore
|
|
|
Objavljeno : 08.04.2013. | Ažurirano : 09.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Srbije jednoglasno je 8. aprila odbila ponuđeno rešenje za Kosovo i predložila hitan nastavak dijaloga sa Prištinom uz posredovanje Evropske unije. Ta odluka je bila očekivana s obzirom na najave koje su joj prethodile i ishod poslednje runde pregovora premijera Srbije i Kosova. Za sada je iz Brisela, uz žaljenje zbog odluke Vlade Srbije, stigla poruka Beogradu da učini poslednje napore kako bi postigao sporazum s Prištinom. Da li će se i u kom obliku dijalog nastavti, ostaje da se vidi. U sadašnjim okolnostima napredak Srbije ali i Kosova na putu ka EU ponovo je neizvestan, s obzirom da visoka predstavnica EU Ketrin Ešton treba uskoro da objavi izveštaj o ostvarenom napretku u dijalogu, od koga zavisi odluka Saveta EU.
"Vlada Srbije ne može da prihvati predložene principe koji su u Briselu usmeno predočeni pregovaračkom timu Beograda, jer ne garantuju punu bezbednost, opstanak i zaštitu ljudskih prava Srba na Kosovu. Dogovor zasnovan na ponuđenim principima nije sprovodiv I njegovo prihvatanje ne bi dovelo do konačnog i održivog rešenja I prevladavanja trenutnog stanja na Kosovu", rekao je 8. aprila premijer Ivica Dačić na sednici vlade, otvorenoj za medije.
Vlada Srbije je ovlastila Dačića da Evropsku uniju obavesti o Zaključku o potrebi nastavka dijaloga sa predstavnicima privremenih institucija samouprave u Prištini, uz posredovanje EU.
U zaključku se navodi da Vlada potvrđuje opredeljenost da mirnim putem kroz dijalog dođe do održivog rešenja koje će predstavljati čvrstu osnovu za izgradnju trajnog mira i bezbednosti za sve ljude koji žive na Kosovu. "Dosadašnjim učešćem u dijalog i spremnošću na kompromis Vlada je pokazala iskrenu rešenost za postizanje sveobuhvatnog dogovora", navodi se u zaključku Vlade koji je pročitao Dačić.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić formalno je 8. aprila obavestio šefa delegacije EU u Beogradu Vensana Dežera o usvojenom zaključku Vlade Srbije o potrebi hitnog nastavka dijaloga Beograda i Prištine. U saopštenju Vlade Srbije navodi se da će Dežer još 8. aprila uveče te zaključke proslediti visokoj predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Background EU traži od Srbije i Kosova da unaprede odnose - primene do sada postignute dogovore i postignu nove, da bi napredovali na planu integracija. Rezultati će se ponovo procenjivati na proleće, a od toga zavisi da li će Srbija u junu dobiti datuma za početka pregovora o članstvu i da li će Kosovu biti odobreno pokretanje pregovora o Sporazumu o staiblizaciji i pridruživanju.
U zaključcima EU iz decembra 2012. traži se da Srbija "nepovratno krene ka uređenju struktura na severnom Kosovu koje će uz uvid i predusretljivo podmiriti potrebe lokalnog življa u pogledu bezbednosti i pravosuđa, tako da se zajamči funkcionalnost jedinstvenog institucionalnog i administrativnog okvira unutar Kosova".
Beograd je izneo predlog da se to pitanje reši tako što će se na Kosovu formirati zajednica srpskih opština koja će imati autonomiju.
Pitanje sprskih institucija na severu Kosova pokrenuto je na petom sastanku u okviru dijaloga premijera Srbije i Kosova, Ivice Dačića i Hašima Tačija, održanom u februaru, ali ni u poslednjoj, osmoj rundi koja je održana uz posredovanje EU 2. i 3. aprila dogovor nije postignut.
Tada je najavljeno da sastanaka uz posredovanje EU više neće biti, ali je Beogradu i Prištini ostavljeno neko vreme za konsultacije i konačne odluke.
Kako je 8. aprila, u očekivanju odluke Beograda, novinarima rekla Maja Kocijančič, portparolka Ketrin Ešton, visoka predstavnica EU čeka na zvaničan odgovor i objašnjenja Beograda na predloge iznesene na poslednjoj rundi dijaloga s Prištinom i na temelju toga će se "dalje postupiti".
Ešton poziva na postizanje sporazuma
U prvom reagovanju na odluku Vlade Srbije Ketrin Ešton je, u saopštenju objavljenom 8. aprila u Briselu, izrazila žaljenje zbog toga što je srpska vlada odbacila predloge i, kako se navodi u saopštenju, pozvala "ih da učine poslednje napore da postignu sporazum", što je prvobitno protumačeno kao poruka Beogradu i Prištini. Ta poruka se, kako je 9. aprila objašnjeno u Briselu, pre svega odnosi na srpsku vladu.
"Ja žalim zbog odluke srpske vlade da odbaci te predloge i pozivam ih da učine poslednji napor za postizanje sporazuma, na dobrobit njihovog naroda", navela je Ketrin Ešton u saopštenju.
Ona je naglasila da "nije na Evropskoj uniji da nameće sporazum" koji, kako smatra, treba da bude postignut i ocenila da su "svi elementi za sporazum o severnom Kosovu na stolu". Eštonova je poručila da se "nada da Kosovo i Srbija neće propustiti priliku da prošlost ostave iza sebe i napreduju u budućnost".
Eštonova želi i očekuje sporazum o severu Kosova u dijalogu Beograda s vlastima u Prištini, koje su prihvatile elemente za to, rekli su 9. aprila izvori Evropske komisije agenciji Beta. Iako zvaničnih rundi više nema, Ketrin Ešton, istaknuto je, posreduje u dijalogu i veruje da bi Beograd i Priština morali da naknadno usaglase stavove i novim sastankom ozvaniče sporazum.
Potpredsednik srpske Vlade Aleksandar Vučić je, međutim, izjavio da "Srbija nije dobila jasno šta je to što treba prihvatiti, niti jasne odgovore na niz svojih zahteva".
Na pitanje da li su među "elementima koji nalažu sporazum", kako to smatra Ketrin Ešton, i bar neki srpski predlozi, funkcioneri u EU kažu da ih svakako ima, što je i rezultat šest meseci dijaloga i činjenice da se u poslednje četiri runde razgovaralo isključivo o nadležnostima zajednice srpskih opština.
Bez obzira na to što neće više biti zvaničnih rundi dijaloga na najvišem političkom nivou, Ketrin Ešton je i dalje posrednik, rekli su ovi izvori, naglasivši da nema potvrda da bi visoka predstavnica EU mogla putovati u Beograd i Prištinu pre nego što polovinom meseca sačini izveštaj za Savet ministara EU.
Dijalog se u nekom vidu mora nastaviti i zato što će se svakako nastaviti razgovori i o svim drugim temama koje vode "vidljivoj i trajnoj normalizaciji odnosa Beograd-Priština", što je uslov koji su čelnici EU postavili za pokretanje pregovora o članstvu sa Srbijom, a o pridruživaju s Kosovom.
Zvaničnici u Evropskoj komisiji su naveli da je Ketrin Ešton u saopštenju više nego jasno ukazala da se "nada da će imati vodeću ulogu u raspravama u Evropskoj uniji idućih dana uz podršku istinskom koraku napred i Srbije i Kosova ka njihovoj Evropskoj budućnosti". A u tome, kako su ukazali, očekuje i može dobiti pravu podršku od Beograda i Prištine.
Visoka predstavnica EU i Evropska komisija treba da 16. aprila podnesu Savetu ministara EU izveštaj o napretku Srbije u dijalogu i reformama, od čega zavisiti da li če do juna biti doneta odluka o datumu za pokretanje pregovora o članstvu.
Tači spreman da prihvati poziv za nastavak dijaloga
Predsednik Vlade Kosova Hašim Tači izjavio je za izdanje dnevnika Blic od 9. aprila da propast dijaloga "nije opcija ni za Srbiju ni za Kosovo", i dodao da će prihvatiti poziv za nastavak pregovora sa Beogradom.
"Ostajem rešen i spreman da prihvatim svaki poziv za zajednički sastanak u Briselu koji bi došao od (Visoke predstavnice EU Ketrin) Ešton", rekao je Tači za ovaj list.
Vlada Kosova saopštila je 8. aprila da je razočarana odlukom Srbije da odbaci predlog iz Brisela ali je dodala da i dalje veruje da je dijalog jedino rešenje i da ostaje posvećena tom procesu.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|