Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lajčak: Iskoristiti povoljnu atmosferu u EU za napredak
|
|
|
Objavljeno : 19.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
U Evropskoj uniji je sada povoljna atmosfera za napredak u integracijama što treba iskoristiti, jer Uniju naredne godine očekuje ciklus izbora i promena u sazivu institucija, rekao je šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak. On je za EurAktiv i Betu rekao da niko ne dovodi u pitanje evropsku perspektivu Srbije ako sada ne postigne dogovor sa Prištinom, ali da EU ima svoju dinamiku. Lajčak je rekao i da je oprezni optimista u pogledu postizanja dogovora između Beograda i Prištine. Članice EU nisu podeljene oko napretka Srbije već su u pitanju nijanse a suština je u ispunjavanju uslova, navodi ministar spoljnih poslova Slovačke. Lajčak je upozorio da EU gubi strpljenja sa Bosnom i Hercegovinom jer ne preduzima neophodne korake na planu integracija.
Lajčak je rekao da je oprezni optimista u pogledu postizanja dogovora između Beograda i Prištine. “Ja sam oprezni optimista. Mislim da su blizu dogovora i da su sve tri strane uložile u taj proces toliko da bi bile zainteresovane da se postigne dogovor”, rekao je Lajčak za portal EurAktiv i Betu.
On je rekao da je ohrabren izjavom visoke predstavnice EU Ketrin Ešton nakon razgovora delegacija Beograda i Pristine 17. aprila da je jaz sada mali ali plitak, kao i komentarima učesnika, posebno sprske strane koji su, kako je ocenio, mnogo pozitivniji nego prilikom prethodnog susreta.
Lajčak je podsetio da sve to treba da se reši do 22. aprila kada se održava ministarski sastanak na kome će Eštonova predstaviti svoj izveštaj.
“Ja verujem da ćemo imati dogovor do tada. I želim da istaknem da se potpuno slažem s onim što je rekao premijer (Srbije Ivica) Dačić da je dogovor težak i bolan ali da bi posledice nepostizanja dogovora bile mnogo teže i bolnije za Srbe. To je tačna dijagnoza”, rekao je on.
Upitan da li postoji opasnost da se izgubi zamah u integracijama ako se dogovor ne postigne, Lajčak je rekao da niko ne dovodi u pitanje evropsku perspektivu Srbije, ali da EU ima svoju dinamiku, da je, između ostalog, potrebno vreme da se političke odluke pretoče u tehničke odluke, kao i da Unija ulazi u izbornu godinu.
“Ta odluka treba da se donose sada. Ako se ne donese sada, onda ulazimo u novi politički ciklus. U Srbiji se puno govori o parlamentarnim izborima, Evropa ulazi u izbornu godinu”, rekao je on.
Lajčak je podsetio da je ova godina poslednja godina sadašnjeg saziva Evropskog parlamenta i Evropske komisije i ocenio da će “iduće godine ili možda već krajem ove godine svi početi da se bave izborima za Evropski parlament i formiranjem nove Komisije”.
On je rekao da bi odlaganje odluke o napretku Srbije na putu ka EU moglo značiti da se mora čekati na formiranje nove Komisije i Parlamenta i potpuno nove atmosfere.
“Tako da objektivno atmosfera neće biti toliko pozitvna i neće biti toliko spremnosti da se bavimo Srbijom. Sada je stvarno vrlo povoljna atmosfera. Pažnja je tu, podrška je tu”, rekao je on i dodao da zato ne treba propustiti ovu priliku.
Upitan kakvo je raspoloženje među članicama i da li su naklonjenje odluci u prilog napretka Srbije ili postoje podele, Lajčak je rekao da ne bi rekao da postoje podele već da je reč o nijansama. On je rekao da je celokupna atmosferu pozitivna ali da je potrebno da se članice uvere da je Srbija ispnuila uslove da bi donele pozitivnu odluku.
“Nije to pitanje simpatija, već ispunjavanja uslova”, rekao je EurAktivu i Beti slovački ministar spoljnih poslova na marginama Globalnog bezbednosnog foruma (Globsec) u Bratislavi.
Upitan da li Bosna i Hercegovina može naći u nekoj vrsti izolacije, on je rekao da Evropa gubi strpljenje podsetivši da je Eštonova prilikom posete Sarajevu zauzela vrlo jasan i čvrst stav prema lokalnim političarima.
“Bosna i Hercegovina polako pada na dno u grupi balkanskih zemalja”, rekao je on i dodao da ta zemlja ima jasnu perspektivu, da su uslovi poznati i da se mogu ispuniti, a da nedostaje politička volja.
Lajčak je dodao da se u BiH približava vreme parlmentarnih izobra i da je logično da se uoči izbora smanjuje spremnost za kompromise i političke dogovore. On je, međutim, podsetio da je Savet EU jasno stavio do znanja da izbore neće smatrati fer i slobodnim ako se organizuju u skladu sa postojećim zakonom i Ustavom kojima se diskriminišu određene kategorije stnaovništva.
“Prosto ne mogu da zamislim da se nakon svih tih godina nađemo u položaju da odbacimo izbore u BiH", rekao je on i dodao da je Evropski sud za ljudska prava još 2009. godine doneo odluku o slučaju Sejdić/Finci a da je sada 2013.
Povodom špekulacija u beogradskoj štampi da bi mogao da bude kandidat za generalnog sekretara UN, Lajčak je rekao da ne želi da se bavi takvim špekulacijama, da ne planira ništa unapred, da nije nikada rekao da to želi da bude, kao i da su pred njim, kao ministra, još tri godine mandata sadašnje vlade Slovačke.
Autor: Maja Poznatov
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|