Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Preporuka za Srbiju, Savet o datumu u junu
|
|
|
Objavljeno : 22.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija u izveštaju objavljenom 22. aprila preporučila je otvaranje pristupnih pregovora Evropske unije sa Srbijom. Međutim, šefovi diplomatija Evropske unije na sastanku u Luksemburgu koji se održava isti dan, neće se izjasniti o dodeljivanju datuma za početak pregovora. Ministar inostranih poslova Irske Imon Gilmor rekao je da su ministri samo ovlaš razmotrili izveštaj Evropske komisije kojim se preporučuje otvaranje pregovora sa Srbijom i o tome će se izjasniti i doneti odluku u junu. Visoki evropski zvaničnici nedvosmisleno poručuju da je sada prioritet da se u praksi sprovede sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine koji je parafiran 19. aprila u Briselu.
Do tada će, rekao je Gilmor, vlade zemalja članica EU temeljitije razmotriti i analizirati izveštaj EK. Gilmor je naglasio da su ministri danas (22. aprila) imali vremena samo da "bace prvi pogled na izveštaj" jer je "dopunjen u poslednjem trenutku i tako im je predstavljen".
Na zajedničkoj konferenciji za novinare evropski komesar Štefan File je rekao da se sada očekuje da Beograd i Priština izrade akcione planove za sprovođenje sporazuma o normalizaciji odnosa, postignutog u petak, i da se on primeni.
File ja kazao da će to pratiti i Evropska komisija, i zemlje-članice.Na pitanje novinara da li se na sastanku na bilo koji način postavilo pitanje mogućeg budućeg uzajamnnog priznavanja Srbije i Kosova, File je rekao da "takvi novi uslovi nisu postavljeni" u procesu približavanja Srbije EU.
File je dodao da je i u strategiji za proširenje koju je EK predstavila prošle jeseni, predočeno da će se dalji koraci ka uređivanju odnosa Srbije i Kosova ostvarivati kroz proces pregovora o prijemu Srbije u EU.
Irski ministar Gilmor je rekao da su svi minstri na današnjem sastanku ocenili sporazum Beograda i Prištine kao istorijski, i pružili podršku integraciji i Srbije i Kosova u EU. Naglašeno je da će izveštaj o Makedoniji - koji je takođe predstavljen, biti ponovo razmotren juna, kada lideri EU treba da donesu konačnu odluku o eventualnom datumu za početak pregovora o prijemu Srbije i pregovora o ŠP sa Kosovom.
I nemački parlament da se izjasni
Nemački ministar inostranih poslova Gido Vestervele (Guido Westerwelle) izjavio je da je sada najvažnije da sporazum Beograda i Prištine bude sproveden, kao i da 22. aprila na dnevnom redu Saveta ministara EU u Luksemburgu nije odluka o dodeljivanju datuma Srbiji za otpočinjanje pregovora sa EU.
"Želimo da ono što je dogovoreno između Srbije i Kosova sada bude i primenjeno, da zaista bude sprovedeno u praksi", rekao je Vestervele pre početka sastanka ministara inostranih poslova Evropske unije (EU) u Luksemburgu.
Navodeći da utvrđivanje datuma "danas nije na dnevnom redu", Vestervele je najavio da će o ovom pitanju raspravljati i nemački savezni parlament (Bundestag).
"Sada je najvažnije da se dogovoreno sprovede. Kada budemo znali te rezultate i pošto narednih dana budemo vodili razgovore i videli kako je ono što je dogovoreno primljeno u obe zemlje i kako se sprovodi, mi ćemo (nemačka vlada) stupiti u razgovor i sa Bundestagom", najavio je Vestervele.
Čestitajući i Srbiji i Kosovu na postignutom sporazumu, šef nemačke diplomatije je istakao da "ovde nije reč o nekom udaljenom problemu, već on Evropljane neposredno pogađa".
"Ako u ovom regionu Evrope ostvarimo veću stabilnost time što će doći do popuštanja u susedskim odnosima Srbija i Kosova, to onda nije samo dobra vest za ove dve zemlje i ljude koji tamo žive, već i za čitavu Evropu i sve Evropljane", rekao je Vestervele.
File, Ešton: Preporuke za evropsku budućnost
Evropski komesar za proširenje Štefan File i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton ocenili su da preporuke Evropske komisije o početku pristupnih pregovora sa Srbijom i pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Kosovom, utiru put za napredak ka evropskoj budućnosti Srbije i Kosova.
"Preporuke da počnu pristupni pregovori sa Srbijom, i pregovori o ŠP sa Kosovom označavaju odlučujući prekid s prošlošću i zajednički korak ka evropskoj budućnosti", rekla je visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, navodi se u saopštenju.
Komesar za proširenje EU Štefan File je naveo u saopštenju da je ta odluka Evropske komisije "dobra vest za narod u Srbiji, na Kosovu i u celom regionu".
"Srbija i Kosovo su dokazali da mogu da se usredsrede na svoju budućnost, a ne da ostanu upleteni u svojoj prošlosti. Naše preporuke danas su, prema tome, jasne: i Srbija i Kosovo zaslužuju da se pokrenu odlučno ka budućosti u EU", rekao je File.
U saopštenju se podseća na ključne detalje iz izveštaja u kojem se ocenjuje da je Srbija ispunila ključni prioritet - napravila je korake ka vidnom i održivom poboljšanju odnosa s Kosovom.
U izveštaja o Kosovu se navodi da je ono ispunilo skup kratkoročnih prioritetnih ciljeva iz prošlogodišnje studije izvodljivosti - iz oblasti vladavine prava, javne uprave, zaštiti manjina i trgovini.
Ocene i preporuke
U izveštaju se ocenjuje da je Srbija učinila značajne korake ka vidljivom i održivom poboljšanju odnosa sa Kosovom u skladu sa zaključicma Evropskog saveta iz decembra 2012. godine.
"Na osnovu toga Komisija smatra da je Srbija ispunila ključne prioritete u preduzimanju koraka ka vidljivom i održivom poboljšanju odnosa sa Kosovom", piše u izveštaju. Srpske vlasti su, prema oceni u izveštaju, sprovodile reforme u ključnim oblastima vladavine prava, posebno u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije, nezavisnosti ključnih institucija, slobodi medija...
U izveštaju se navodi i da Srbija sada u dovoljnoj meri ispunjava političke kriterijume i uslove iz procesa Stabilizacije i pridruživanja, kao i da je srpska vlada proteklih meseci dala pozitivan doprinos regionalnoj saradnji.
U zaključcima i preporukama izveštaja navodi se takođe da će Komisija nastaviti da nadgleda napredak Srbije u ispunjavanju kriterijuma za članstvo i uslova iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i da će napredovanj Srbije u budućim pregovorima sa EU zavisiti od koraka u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Consilium
Povezani sadržaj
|
|
|