Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Moguća kriza javnog duga u Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 23.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Fiskalni savet Srbije ocenio je da su javne finansije u vrlo lošoj poziciji i da je Srbija nedovoljnim smanjenjem deficita u 2013. i odlaganjem reformi ponovo došla u vrlo opasnu poziciju kada je moguća kriza javnog duga. Da bi se izbegla kriza javnog duga potrebni su, kako je naveo Savet, oštre mere vlade već u ovoj godini i kredibilan plan smanjenja deficita na srednji rok. U međuvremenu je MMF upozorio da bi deficit državnog budžeta Srbije, ako se ne promeni fiskalna politika, ove godine mogao da premaši 8% bruto domaćeg proizvoda (BDP) a javni dug 65% BDP.
Kako je saopšteno 23. maja, Fiskalni savet je ocenio da se planirana fiskalna politika za 2013. neće ostvariti i naveo da će fiskalni deficit u ovoj godini, umesto planiranih 3,6% BDP, premašiti 5,5%, čak i sa posebnim merama za smanjenje deficita.
Fiskalni savet je u izveštaju o prognozama do kraja godine ocenio da će program mera štednje Ministarstva finansija i privrede smanjiti deficit za 0,6 do 0,7% BDP umesto za planiranih 1% BDP.
Ukoliko Vlada Srbije bude u stanju da fiskalni deficit u 2013. godini održi ispod granice od 4,5% BDP, to bismo mogli smatrati uspehom, uzimajući u obzir sadašnje fiskalne tokove, naglašeno je u izveštaju.
Ocenjeno je i da će javni prihodi do kraja godine biti manji od planiranih za oko 80 milijardi dinara (2,1% BDP) od čega je 55 milijardi posledica lošeg planiranja budžeta.
Javni dug, koji je već iznad 60% BDP nastaviće da raste, prema proceni Fiskalnog saveta, i u 2013. i u 2014. godini i, kako je naglašeno, da bi se izbegla kriza javnog duga potrebne su oštre mere Vlade Srbije već u ovoj godini i kredibilan plan smanjenja deficita u srednjem roku.
Fiskalni savet smatra i da stanje javnih finansija u Srbiji zahteva mnogo ozbiljnije mere od predloženih, odnosno da je odmah potrebno napraviti rebalans budžeta.
Fiskalni savet u izveštaju pozitivno ocenjuje izmene i dopune Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, koje će, kako se navodi, ponovo uspostaviti fiskalnu ravnotežu između centralnog i lokalnog nivoa vlasti.
"Procenjujemo da nesklad između Republike i lokalnih samouprava trenutno iznosi 25 milijardi dinara godišnje na štetu republičkog budžeta, a predložene izmene će omogućiti da se najveći deo ove fiskalne neravnoteže otkloni - 20 od ukupno 25 milijardi dinara", navodi se u izveštaju.
Upozorenja iz MMF
Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorio je da bi deficit državnog budžeta Srbije, ako se ne promeni fiskalna politika, ove godine mogao da premaši 8% BDP a javni dug 65% BDP.
MMF smatra da korak u dobrom pravcu predstavljaju mere fiskalne konsolidacije koje se sada razmatraju, pre svega usklađivanja poreza na zarade i stope doprinosa za socijalno osiguranje, uz smanjenje rashoda.
"Ako se realizuju, te mere bi mogle da smanje deficit do 1% BDP ove godine", ocenio je MMF u novom izveštaju o Srbiji.
Te mere, po proceni MMF, ipak nisu dovoljne da se fiskalni deficit svede na održiv nivo i da se preokrene trend povećanja javnog duga.
Rizik nose, kako je upozorio globalni kreditor, i planirane državne grancije za pokrivanje dugova nekoliko javnih preduzeća i druge kvazifiskalne operacije.
MMF predlaže da se proširi poreska baza i da se niža stopa poreza na dodatu vrednost od 8% poveća na 10%.
Ekonomska situacija je loša, ocenjuje MMF i navodi da je posle slabog oporavka 2010-11. privreda Srbije 2012. godine ponovo skliznula u recesiju zbog suše, zatvaranja smederevske železare i recesije u zoni evra.
"Srbija se suočava s velikim ekonomskim izazovima, uključujući slabu privredu i velike unutrašnje i spoljne neravnoteže", ocenio je Fond.
Privredni oporavak od 2% u 2013. godini očekuje se pod uslovom da se nastavi snažna proizvodnja Fijata a poljoprivreda ostvari planirane rezultate.
MMF navodi da bi fiskalno prilagođavanje trebalo da se usredsredi na obuzdavanje potrošnje, a da, na srednji rok, stub fiskalne konsolidacije mora biti smanjenje rashoda za plate u javnom sektoru i za penzije.
Napor države da napravi registar zaposlenih u državnim službama je dobrodošao, ocenjuje MMF.
MMF smatra da NBS treba da "relaksira monetarnu politiku" isključivo ukoliko dođe do fiskalne konsolidacije.
Finansijski sistem je stabilan, po proceni MMF, ali su nedavni slučajevi propasti državnih banaka ukazali na neophodnost razvoja strategije za državne banke.
Kreditne aktivnosti banaka i dalje su male, uprkos likvidnosti poslovnih banaka, a raste broj problematičnih zajmova.
MMF zaključuje da Srbija svoj model razvoja mora da okrene izvozu.
Strukturne reforme su hitno potrebne, posebno u delu danas prevelikog i potpuno neefikasnog javnog sektora, upozorava MMF.
MMF pozdravlja nameru Vlade da, u saradnji sa Svetskom bankom, pripremi plan privatizacije i korporatizacije javnih preduzeća.
Poslovni ambijent u Srbiji je ocenjen kao i dalje slab, te bi vlast trebalo da pojednostavi zakone i druge propise, a potrebna je i reforma tržista rada radi podsticanja privatnog sektora i otvaranja novih radnih mesta.
Izvor: Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|