Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Iskustva novih članica važna za pregovore
|
|
|
Objavljeno : 08.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Iskustva novih članica i Hrvatske biće korisna za pregovore o članstvu Srbije u EU iako ima značajnih razlika, ocenili su 8. maja u Beogradu učesnici skupa o pregovorima sa EU.Više nije iznenađenje da zemlja kandidat samostalno pregovara, a ne u grupi više država, dok kandidate za članstvo očekuju i konkretni uslovi za otvaranje i zatvaranje pregovora. Stručnjaci koji su imali iskustva u pregovorima podvlače da članovi budućeg pregovaračkog tima Srbije ne smeju biti izabrani po političkoj podobnosti i da se mora naći mesto za dobre poznavaoce evropskog prava. Srpski premijer Ivica Dačić uveren je da će Srbija u junu dobiti datum za početak pregovora, što znači da bi pregovori mogli da počnu najranije krajem jeseni.
Na konferenciji "Kako u pregovore sa EU" predstavnici Hrvatske, Mađarske, Slovenije i Slovačke kazali su da je dinamika evropskih integracija Srbije slična onoj koju se imale zemlje iz prethodnog talasa proširenja 2004. godine. Skup je organizovao Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA).
Mađarska i Poljska su 1994. godine predale zahtev za članstvo, a 1998. godine su počele pregovore dok je Srbija pre četiti godine predala zahtev za punopravno članstvo u EU, rečeno je na skupu.
Sa druge strane, učesnici su istakli da su uvedena formalna merila i privremena podmerila za otvaranje i zatvaranje pregovora, kao i da zemlje kandidati sada pregovaraju pojedinačno, a ne grupno.
Saradnja sa Slovenijom
Slovenački ambasador u Srbiji i zamenik glavnog pregovarača Slovenije Franc But ocenio je da Srbija i Slovenija imaju stabilnu saradnju u pogledu priprema za pregovore.
On je dodao i da se Srbija "dosta dobro organizovala za pregovore". Učesnici skupa su podvukli da Srbija u pregovarački tim treba da uključi stručnjake, a ne samo zaposlene iz ministarstva.
Istaknuta je važnost domaćih stručnjaka za evropsko pravo u toku pregovora, kao i da veliku ulogu ima i ambasada u Briselu.
But je, takođe, rekao da srpske vlasti treba dobro da razmisle o traženju prelaznog perioda za primenu pojedinih propisa EU.
"Dobro razmislite da li je pametno tražiti prelazni period za mlekare koje mogu da prodaju mleko samo u regionu, a ne u EU", kazao je But dodajući da se u slučaju slovenačkih klanica prelazni period pokazao kao kontraproduktivan.
Iskustvo Hrvatske
Načelnica Uprave za evropske poslove u Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Maja Bakran Marcić navela je da je za razliku od zemalja u prethodnom talasu proširenja, Hrvatska bila sama u procesu pregovora i da nije imala određen datum o članstvu.
Kako je ocenila, samostalno pregovaranje je u finansijskom smislu bilo dobro za Hrvatsku kad je reč o korišćenju novca iz pretpristupnih fondova.
Konsenzus među partijama o neophodnosti pridruživanja i relativno visoka podrška javnosti integracijama zajedničke su karakteristike Srbije i Slovačke, rekao je istraživač iz Asocijacije za spoljnu politiku Slovačke Tomaš Stražaj.
Govoreći o razlikama, on je naveo da je Slovačka bila deo veće grupe zemalja koje su pregovarale, kao i da su se pregovori o članstvu preklopili sa pregovorima o ulasku Slovačke u NATO.
Slovačka je takođe samo u prvoj godini pregovora otvorila polovinu poglavlja, i to lakših, dok će Srbija otvoriti pregovore sa najtežim poglavljima 23 i 24.
Prvi mađarski komesar u EU Peter Balaš ocenio je da su suština pregovora tehnička, politička i simbolička pitanja, a najviše je tehničkih pitanja o usaglavašavanju nacionalnog zakonodavstva.
"Za Mađarsku je najteže bilo pitanje koncesija zbog čega su u jednom momentu pregovori bili blizu prekida", naveo je Balaš.
Premijer siguran u datum
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da je siguran da će Srbija u junu dobiti datum za početak pregovora sa Evropskom unijom. Dačić je na skupu "Kako u pregovore sa EU" u Beogradu rekao da je Srbije učinila gotovo sve, i da se "došlo do tačke kada se ne može nazad".
On je rekao da se Vlada Srbije u veoma kratkom roku suočila s problemima i pokazala posvećenost unapređenju odnosa sa EU.
"U Srbiji je teška ekonomska situacija, nezaposlenost je veća od 25% i imamo pad životnog standarda i kvaliteta života", rekao je Dačić i naglasio da je za Srbiju ključno pitanje da pregovori sa EU počnu što pre.
"Siguran sam da bi oni pomogli ekonomske promene u društvu i pokrenuli celu Srbiju u pozitivnom smislu", rekao je srpski premijer.
On je dodao da u prilog pregovorima sa EU govori postizanje sporazuma s Prištinom, čija najveća vredost, kako je rekao, nije u kvalitetu nego u "promeni strateške pozicije Srbije", kao i u mogućnosti da ona ojača spoljnopolitički položaj i da se njeni stavovi više poštuju u međunarodnoj zajednici.
"Želimo da Srbija bude dobra vest u svetu, ali očekujemo i da će Srbija iz Brisela dobiti dobre vesti", rekao je predsednik Vlade Srbije.
On je dodao da "svi treba da znaju" da se ne mogu donositi samo popularne odluke, već one koje su od interesa za zemlju, kao i da je zadovoljan što u javnom mnenju postoji svest da je sporazum Beograda i Prištine dobar.
Dačić je dodao da očekuje da će ove nedelje doći i do zaključenja plana za implementaciju sporazuma s Prištinom, kao i da će pregovori Beograda i Prištine na najvišem nivou biti nastavljeni u drugoj polovini maja.
Priprema za pregovore
Direktor vladine Kancelarije za evropske integracije Milan Pajević izjavio je danas da očekuje da će Srbija, ukoliko dobije zeleno svetlo za početak pregovora o članstvu u Evopskoj uniji, te pregovore početi krajem jeseni ili pcocetkom zime ove godine. Pajević je rekao da se Srbija trudi da se što više pripremi za početak pregovora i podsetio da je urađen Nacionalni program usvajanja propisa EU i Akcioni plan.
"Cilj je da se ubrza uslađivanje zakona sa propisima EU i da što pre uđemo u pregovore", ocenio je Pajević.
Prema njegovim rečima, brzina je važna, naročito za zemlju u zaostatku kao što je Srbija, ali da ta brzina treba da bude u skladu sa kvalitetom.
On je kazao da se zaostatak Srbije najbolje vidi kada se uporedi sa Hrvatskom. Pajević je dodao da Srbiji nedostaje pregovarački tim i državna delegacija, koja će biti formirana u narednih nekoliko meseci i da će nakon toga moći da se kaže da je Srbija u strukturnom smislu spremna.
Dužina pregovora nepoznanica
Predsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Milica Delević izjavila je da se nada da će Srbija ubrzo početi pregovore o članstvu u EU.
Ona je ocenila da će otvaranje pregovora značiti promenu načina funkcionisanja jednog društva i da će to biti proces velikog menjanja Srbije.
Delević je rekla da će se velike promene desiti u toku pregovora o članstvu, a ne samim ulaskom u EU. Ne zna se koliko će ti pregovori trajati, rekla je ona i ocenila da sigurno neće trajati kraće nego pregovori sa Hrvatskom.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|