Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija se nada otpočinjanju pregovora sa EU u oktobru
|
|
|
Objavljeno : 14.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Srbija se nada da će na samitu EU 27. i 28. juna biti odlučeno da pregovori o pristupanju EU počnu u oktobru, izjavila je potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić u intervjuu za Euraktiv Nemačka. Ona je istakla da je Srbija odlučna da ispuni sve odredbe iz sporazuma sa Prištinom, ali da to treba da urade obe strane i dodala da normalizacija odnosa sa Kosovom nije jedino što se gleda kada se preispituje proces evropske integracije Srbije. Grubješić se osvrnula i na značaj ulaska Hrvatske u EU za region.
Grubješić je rekla da bi odlaganje početka pregovora bilo loša vest za Srbiju, koja je u proteklih deset meseci uradila mnogo više nego što se očekivalo.
O odlaganju početka pregovora govori se nakon što su neki nemački zvaničnici nagovestili da će stav kancelarke Angele Merkel na samitu EU krajem juna verovatno biti da pregovori sa Srbijom počnu najranije 2014. godine.
"Posle 12 godina podrške EU, građani Srbije zaslužuju datum za početak pregovora koji nije nagrada vladi ili političarima, već signal ljudima u Srbiji", istakla je Grubješić dodajući da se nada jasnoj odluci da će pregovori početi sa prvom Međuvladinom konferencijom u oktobru.
Potpredsednica srpske vlade kazala je da je Srbija odlučna da ispuni sve odredbe iz sporazuma sa Prištinom, ali da to treba da urade obe strane.
Ona je podsetila da Kosovo do sredine juna treba u parlamentu da usvoji zakon o amnestiji, kako bi se krenulo dalje sa primenom sporazuma.
Na pitanje zašto do sada nije bilo slaganja po pitanju policije i sudstva na severu Kosova, Grubješić je navela da su kosovske vlasti poručile da im nisu potrebni svi srpski policajci, uprkos sporazumu.
"Dakle, kosovske vlasti imaju neke zamerke na novu policijsku strukturu i na deo o sudovima. Oni moraju da usvoje zakone u parlamentu kako bi se ubrzala primena (sporazuma)", istakla je potpredsednica srpske vlade za Euraktiv Nemačka (www.euractiv.de).
Ona je dodala da je Srbija uradila svoj deo posla, "sve što je izvodljivo i realno", i da će od početka sledeće nedelje prestati duplo plaćanje policije na Kosovu.
Grubješić je naglasila i da normalizacija odnosa sa Kosovom nije jedino što se gleda kada se preispituje proces evropske integracije Srbije.
Ističući da je članstvo u EU najbolja opcija za Srbiju koja je sprovela značajne unutrašnje reforme, ne zbog zahteva Brisela, već zbog njenih građana iscrpljenih dugom i teškom tranzicijom, Grubješić je navela da 58 odsto građana Srbije podržava zemlju na putu ka EU, što je veća podrška EU nego u nekim članicama.
Suzana Grubješić je ocenila i da je ulazak Hrvatske u EU (1. jula) dobra poruka regionu i da dokazuje da neka zemlja iz regiona može da ispuni sve kriterijume za članstvo.
"Ako je Hrvatska to mogla da uradi, možemo i mi", istakla je potpredsednica srpske vlade za evropske integracije.
Grubješić je rekla i da poslednja tri-četiri godišnja izveštaja Evropske komisije o Srbiji pokazuju da su administrativni kapaciteti za ispunjavanje kriterijuma za pristupanje Srbije bolji nego u drugim zemljama regiona.
"Mislim da nemamo veće tehničke ili administrativne probleme. Međutim, proces normalizacije odnosa sa Kosovom pratiće nas do kraja", kazala je Grubješcih ističući da očekuje još mnogo pregovora - o imovini Srba proteranih sa Kosova, srpskim manastirima, povratku Srba, imovini Srbije na Kosovu itd.
Na pitanje zašto Srbija toliko želi u EU koja je zahvaćena krizom, Grubješić je, kako je preneo Euractiv, odgovorila da "nema bolje alternative" i da se ne slaže sa stavom nekih stručnjaka da će EU propasti pre nego što Srbija u nju uđe.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|