Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Šefovi diplomatija EU preporučuju, lideri EU odlučuju
|
|
|
Objavljeno : 24.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Šefovi diplomatija Evropske unije će 24. i 25. juna u Luksemburgu najverovatnije zaključiti da treba pokrenuti pregovore o članstvu sa Srbijom, ali će tek šefovi država i vlada 28. juna doneti konačnu odluku. Zvaničnici u Evropskoj komisiji smatraju da postupak pregovora svakako treba da počne, čak i ako ne bude utvrđen baš tačan datum početka. S pažnjom se očekuje i za nemačku vladu nužna odluka parlamenta, Bundestaga, o pokretanju pregovora sa Srbijom i Kosovom i to neposredno pre samita EU koji se održava 27. i 28. juna.
Očekuje se da će odluka Evropskog saveta svakako biti da se "krene u pregovore" i Evropskoj komisiji bi odmah bilo naloženo da spremi pravila za "pregovarački okvir", a krenulo bi se i u dubinsko snimanje svih reformi i sprovođenja evropskih zakona u Srbiji. Potom bi "međuvladinom konferencijom" članica EU i Srbije i zvanično počeli pregovori.
Ministri inostranih poslova EU će 24. juna najpre "politički pretresti" da li je u primeni sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine ostvaren "vidljiv i postojan napredak", što je glavni uslov EU za pokretanje pregovora o članstvu sa Srbijom i sporazumu o pridruživanju s Kosovom.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton će izvestiti 24. juna šefove diplomatija EU o napretku koji je postignut između Srbije i Kosova. Ona je najavila da će o tome više biti reči na ministarskom sastanku u Luksemburgu 25. juna.
Savet ministara EU u formatu "opšti poslovi" koji je nadležan da odlučuje i usvaja zaključke o pitanjima ulaska novih članica, najverovatnije će 25. juna usvojiti stav da pregovore s Beogradom i Prištinom treba početi, ali će konačnu odluku, uključujući eventualne datume, vrlo verovatno doneti šefovi država ili vlada dva dana kasnije u Briselu.
Vođima EU će predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej, u dogovoru sa Savetom ministara i Evropskom komisijom, pripremiti nacrt zaključaka o pregovorima sa Srbijom i Makedonijom o članstvu, kao i pridruživanju s Kosovom.
S tim u vezi se s pažnjom očekuje i za nemačku vladu nužna odluka parlamenta, Bundestaga, o pokretanju pregovora sa Srbijom i Kosovom.
Visoki zvaničnici Evropske komisije Ketrin Ešton i Štefan File su u pismu šefovima diplomatija EU predložili da se pokrenu pregovori o članstvu sa Srbijom i sporazumu o pridruživanju s Kosovom. U pismu se navodi da su Beograd i Prištini ostvarili vidan napredak u normalizaciji odnosa, što je bio ključni uslov da EU odobri pregovore sa Srbijom i Kosovom.
"Mi se veoma nadamo da će Savet ministara doneti povoljnu odluku", rekao je Fileov predstavnik za štampu Peter Stano.
Vestervele: Kosovo i Srbija pokušavaju da primene dogovoreno
Za normalizaciju odnosa ključno je da dve strane počnu da primenjuju sporazum postignut 19. aprila u Briselu, a iz Evropske unije proteklih dana uglavnom stižu pozitivne ocene napora koje su Beograd i Priština učinili u tom cilju. Ostaje, međutim, da se vidi kakva će biti konačna odluka.
Šef nemačke diplomatije Gido Vetservele izjavio je 24. juna da Srbija i Kosovo pokazuju volju i energiju da primene sporazum o normalizaciji odnosa i da je ta činjenica opšte priznata.
"Vidimo sa Srbija i Kosovo zaista pokušavaju da sprovedu ono što je odlučeno na političom nivou i želeo bih da to otvoreno priznam", rekao je Vestervele uoči sastanka šefova diplomatija EU u Luksemburgu.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izrazio je uverenje da će lideri EU odrediti datum za početak pregovora Srbije o članstvu.
"Verujem da će lideri EU odrediti datum za početak pregovora sa Srbijom o učlanjenju. Ali, početak pregovora neće značiti ništa manji pritisak na Srbiju da nastavi sa reformama", rekao je Šulc za novosadski Dnevnik od 23. juna.
Ministar spoljnih poslova Slovačke i bivši visoki predstavnik u BiH, Miroslav Lajčak, izjavio je da će na sastanku ministara EU u Lusemburgu "stav prema Srbiji sigurno biti pozitivan".
"Stav prema Srbiji biće sigurno pozitivan, kao i procena toga šta su oni zajedno s Kosovom uradili", ali treba sačekati konkretan tekst zaključaka nakon diskusije, rekao je Lajčak za Dnevni avaz od 24. juna.
Lajčak je rekao i da će šefovi diplomatija EU, kada je Balkan u pitanju, raspravljati primarno o Srbiji i Makedoniji, ali da će se na stolu sigurno naći i ishod izbora u Albaniji.
On nije isključio mogućnost da će se i BiH naći na dnevnom redu sastanka u Luksemburgu, ali da je "stanje takvo da su ljudi izgubili volju da pričaju o BiH".
Izvor: Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|