Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Evropski parlament protiv ukidanja kvota za šećer      

Objavljeno : 15.03.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropski parlament je odbacio plan da se kvote za proizvodnju šećera ukinu u EU 2015. i smatra da ta zaštitna mera treba da ostane na snazi do 2020. kako bi se proizvođačima šećerne repe u EU omogućilo da se pripreme za liberalizaciju tog sektora. Parlament smatra i da do 2030. treba produžiti propise kojima se ograničavaju prava na sadnju vinograda u EU, ali je protiv produžavanja važenja kvota za mleko. Takođe, reforma zajedničke evropske poljoprivredne politike za koju se izjasnio Evropski parlament treba da omogući ravnomerniju raspodelu sredstava i pridaje veći značaj merama za zaštitu životne sredine.

 

Evropski parlament je 13. marta usvojio predlog reforme Zajedničke poljoprivredne politike (CAP) koji predviđa sistem poljoprivrednih subvencija koji će više biti uslovljen ekološkim zahtevima, a predviđa i ravnomerniju rapsodelu sredstava i među članicama i poljoprivrednicima.

 

Usvajanjem tog predloga Evropski parlament je zauzeo stav za pregovore sa članicama EU o reformi CAP-a. Ovo je prva reforma poljoprivredne politike EU u čijem oblikovanju učestvuje Evropski parlament.

 

"Pregovarači stav Parlamenta uzima u obzi glavne elemente reforme koju je predložila Komisija", rekao je evropski komesar poljoprivrede Dačijan Čološ. Evropska komisija je predstavila predlog za reformu poljoprivredne politike u oktobru 2011. Nova politika bi trebalo da počne da se primenjuje 2014.

 

On je dodao da je potvrđena podrška ideji da se ograniče direktne isplate za najveće poljoprivrednike, kao i najviši iznosi, i da se isključi mogućnost da jedan poljoprivrednik dobije pomoć za istu meru za zaštitu životne sredine.

 

Pitanje zaštitnih mera

 

Pored protivljenja ukidanju kvota za proizvodnju šećera 2015, što predlaže Evropska komisija, poslanici su se izjasnili za produžavanja propisa koji se odnose na vinogradarstvo do najmanje 2030. Evropska komisija predložila je da se ograničavanje prava na sadnju vinograda ukine 2015, s tim što je zemljama ostavljena mogućnost da liberalizaciju odlože do 2018. godine.

 

Parlament je odbacio izmene u kojima se predlaže produžavanje kvota za mleko koje ističu 2015. Međutim, kako ukidanje kvota ne bi dovelo do ozbiljne krize u sektoru mleka, poslanici su predložili da se najmanje tri meseca pomaže proizvođačima koji dobrovoljno smanje proizvodnju za najmanje 5%.

 

Portivnici produžavanja zaštitnih mera za poljoprivredne proizvode su u raspravi na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta upozorili na opasnost od gomilanja poljoprivrednih proizvoda, piše briselski portal EurActiv.com.

 

"Ne želimo stvaranje mora mleka i planina od putera. Evropski poljoprivrednici su proteklih nekoliko godina pokazali da mogu da izađu na kraj sa uslovima na tržištu, oni su u velikoj meri u stanju da se nadmeću i moramo im pomoći da učine konačni korak a ne da se vrate u staro stanje", rekla je nemačka poslanica iz redova liberala Brita Rajmers (Britta Reimers).

 

Proizvođači šećerne repe i šećera u EU suočiće se sa konkurencijom iz zemalja u kojoj je jeftinija proizvodnja šećera, poput Brazila.

 

U EU, međutim, nema gomilanja zaliha mleka a Unija mora da uvozi šećer da bi pokrila tražnju, dok se prehrambena i konditorska industrija uglavnom žale da su zbog protekcionističkih mera cene više.

Background

Najveći deo evropskog budžeta odnosi se na Zajedničku poljoprivrednu politiku. Tako je i pored predviđenog smanjenja od 12% planirano da u narednom višegodišnjem finansijskom okviru za 2014-2020. za poljoprivredu bude izdvojeno na 373,2 milijarde evra.

 

Tržište šećera u EU je regulisano proizvodnim kvotama, garantovanom minimalnom cenom i trgovinskim mehanizmima.Ukupna proizvodna kvota od 13,3 miliona tona šećera podeljena je među 19 članica. Postoji i kvota od 690.000 tona za izoglukozu.

 

Evropska unija je najveći proizvođač šećera od šećerne repe sa udelom od 50% u proizvodnji šećera u svetu. Šćer od šećerne repe čini samo 20% svetske proizvodnje šećera. EU je i glavni uvoznik nerafinisanog šećera od šećerne trske koja čini 80% proizvodnje šećera u svetu. Šećer se uvozi uglavom iz afričkih, karipskih i pacifičkih zemalja i zemljama u razvoju koje nisu ograničene kvotama.

 

EU ima i kvote za uvoz šećera koje dozvoljavaju uvoz svake godine oko milion tona po nižoj stopi ili bez carina, i to uglavnom iz balkanskih zemalja i Brazila.

 

Srbija raspolaže kvotom od 180.000 tona za izvoz šećera u EU.

 

 

Od početka 2013. odbor Evropske komsije za šećer je dozvolio uvoz 584.000 tona šećera, što je oko polovina od 1,2 miliona tona koliko EU planira da odbori ove godine.

 

U udruženju evropskih prozivođača skroba i zaslađviača, koji okuplja 23 kompanije, očekuju da će se 11 članica usprotiviti kvotama za šećer, da će ih 13 podržati tako da ostaje da se vidi šta će biti sa još tri članice.

 

S druge strane, EU proizvodi mnogo više vina nego što se troši, a domaća potrošnja opada, pokazuju podacima Evropskog odbora vinara (CEEV), udruženja trgovaca vinom. U EU se smanjila i površina pod vinogradima za 12% između 2001. i 2011. podaci su Međunarodne organizacije za vino i vinogradarstvo.

 

Vinogradi su poslednji sektor u poljoprivredi koji EU planira da liberalizuje.

 

EP za ravnomernu raspodelu sredstava

 

Prema usvojenom predlogu CAP-a, razlike među članicama EU u dobijanju evropskih sredstava za poljoprivredu moraju se brže smanjivati nego što predviđa predlog EU. Ni u jednoj članici poljoprivrednici ne smeju da prime manje od 65% proseka EU, smatra Evropski parlament.

 

U proseku u EU poljoprivrednici dobijaju 270 evra po hektaru, ali postoje velike razlike: na Malti dobijaju 700 evra po hektaru, u zemljama Beneluksa ili Italiji 400 evra, dok u Estoniji i Letoniji samo 85 evra.

 

Poslanici smatraju i da treba objaviti imena korisnika poljoprivrednih fondova EU i da samo "aktivni poljoprivrednici" treba da dobijaju sredstva, što će isključiti aerodrome ili sportske organizacije, poput golf klubova. Članicama je, međutim, ostavljeno da definišu šta je to "aktivni poljoprivrednik".

 

Podrška mladima i malim imanjima

 

Predviđene su i podsticajne mere za mlade poljoprivrednike i mala gazdinstva, a manje sredstava za velika gazdinstva.

 

Evropski parlament je podržao planove Komisije da se direktne isplate ograniče za sve farme na 300.000 evra i da se znatno smanje za poljoprivrednike koji primaju više od 150.000 evra. To se neće odnositi na kooperative koje preusmeravaju sredstva svojim članovima.

 

Oko 80% pomoći odlazi najvećim poljoprivrednim gazdinstvima u EU.

 

Poljoprivrednici mlađi od 40 godina treba da dobiju dodatnih 25% na osnovne isplate za najviše 100 hektara. Takođe, članice mogu da iskoriste više novca za podršku malim poljoprivrendim domaćinstvima.

 

Parlament smatra i da poljoprivrednicima treba smanjiti administrativne obaveze.

 

Zaštita životne sredina kao uslov

 

Poslanici su glasali za to da se 30% direktnih isplata uslovi usklađenošću sa obaveznim merama za zaštitu životne sredine, ali smatraju da te mere moraju biti fleksibilnije i postepene, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.

 

Zadržavaju se tri ključne mere - raznovrsnost useva, očuvanje pašnjaka i livada, kao i "ekoloških područja" poput živica, drveća ili rubnih područja njive, uz određene izuzteke zavisno od veličine poljoprivrednog gazdinstva.

 

Poslanici su predvideli izuzetke za mala gazdinstva, odnosno ublažili su mere predviđene predlogom Evropske komisije.

 

Jačanje poljoprivrednih udruženja

 

Evropski parlament smatra i da se moraju osnažiti ogranizacije poljoprivrednika da bi mogli da se izbore sa promenama na tržištu i da imaju bolje pregovaračke pozicije kada je reč o cenama pri kupovini sirovina i prodaji finalnih proizvoda.

 

Ti propisi ne treba da dovedu do stvaranja "kartela, već jake organizacije prozivođača treba da omoguće poljoprivrednicima da se oslobode ekonomske zavisnosti i da im se obezbedi pristojan životni standard", rekao je izvestilac za organizacije na jedinstvenom tržištu, francuski poslanik Mišel Danten (Michel Dantin) koji je u parlamentu član Evropske narodne partije.

 

O reformi CAP-a će se evropski poslanici još ragzovarati sa Savetom EU, odnosno članicama. Irska se nada se da će dogovor biti postignut do kraja njenog predsedavanja koje ističe krajem juna.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: sxc.hu

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA