Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ešton: EU želi da pregovori počnu najkasnije u januaru
|
|
|
Objavljeno : 22.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Sveukupni napredak Srbije ove godine bio je istorijski i EU želi da Srbija uspe na evropskom putu i da se najkasnije u januaru pokrenu pregovori o članstvu, rekla je 21. oktobra visoka predstavnica EU Ketrin Ešton u Luksemburgu. Postoje neka pitanja oko izbora na Kosovu o kojima se mora još razgovarati, ali svi žele da ti izbori budu veoma uspešni i da na njima učešće bude masovno, rekla je Ešton posle zasedanja Saveta za primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) EU-Srbija. Na prvom sastanku Saveta za SSP ocenjeno je da je stupanje na snagu tog sporazuma "važan korak za postupak koji Srbiju vodi ka ugrađivanju u EU.
Premijer Srbije Ivica Dačić, koji je predvodio srpsku delegaciju, rekao je da Beograd veruje da će pregovori o članstvu s EU početi do kraja ove ili najkasnije početkom iduće godine.
Dačić je naglasio da to znači da "Srbija želi da zasluži to članstvo time što će izgraditi demokratsko društvo u koje će Evropa, figurativno rečeno, doći pre našeg ulaska u EU". "Cilj srpske vlade će biti što brži ulazak u EU i time puna primena merila za unutrašnje reforme, isto kao i primena sporazuma Beograd-Priština i što veća normalizacija odnosa s Prištinom", objasnio je Dačić.
Dodao je da vlada takođe želi što bržu konsolidaciju ekonomskog i finansijskog sistema.
Dačić je podvukao da je EU glavni trgovinski partner Srbije i da je uvoz i izvoz prema EU dostigao 13 milijardi evra, a 2001. bila je tri milijarde evra. Iz EU je u Srbiju do sada došlo 60% svih investicija, a za desetak godina je pomoć Unije Srbija bila tri milijarde evra.
Ešton je istakla da SSP označava novu fazu u odnosima EU i Srbije uz ocenu da je sveukupni napredak Srbije tokom ove godine, uključujući normalizaciju odnosa s Prištinom, bio istorijski.
"Ta dostignuća su u junu dovela do toga da Evropski savet pokrene pregovore o članstvu sa Srbijom", rekla je Eštonova i čestitala premijeru Dačiću na tom rezultatu "i njegovoj ličnoj predanosti evropskoj perspektivi Srbije".
Ona je odala priznanje i Dačiću i Hašimu Tačiju "na hvatanju u koštac s ponekad izazovnim pitanjima oko normalizacije odnosa Beograd-Priština i pripremi izbora, kao u OEBS-u na svesrdnoj pomoći".
"Želim da izbori budu veoma uspešni, mada moramo još da radimo možda ne baš na rešavanju problema, ali pitanjimaa koja s vremena na vreme iskrsnu", zaključila je visoka predstavnica EU.
Pitanje kvota za cigarete
Odgovarajući na pitanja novinara, evropski komesar Štefan File je na zajedničkoj konferenciji za novinare s Dačićem i Eštonovom stavio do znanja da se o kvoti za izvoz hrvatskih cigareta u Srbiju po ulasku Hrvatske u EU razgovaralo već ranije u Briselu.
"Sad to treba i ozvaničiti", objasnio je File i dodao da je to "suštinski neutralan postupak i ne znači dalju liberalizaciju trgovine".
"Cilj je da trgovinska razmena održi na postojećoj ravni pre nego što je Hrvatska ušla u članstvo EU i mislim da smo sporazum postigli tačno u tom okviru", rekao je File.
Savet: SSP važan korak
Stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Evropska unija-Srbija je "važan korak za postupak koji Srbiju vodi ka ugrađivanju u EU", ocenjeno je 21. oktobra u Luksemburgu na prvom zasedanju Saveta za primenu SSP.
SSP daje široki okvir "u kojem će EU i Srbija osnažiti saradnju o političkim merilima, kao i usaglašavanju uslova trgovine i zakonskih odredbi", kratko je navedeno u saopštenju na završetku zasedanja Saveta za primenu SSP, kojem je predsedavala visoka predstavnica EU Ketrin Ešton.
Srpsku delegaciju na tom sastanku predvodio je premijer Ivica Dačić. U delegaciji je bio i ministar zadužen za evropske integracije Branko Ružić, a u radu je učestvovao i evropski komesar za proširivanje Štefan File.
Dačić se sastao sa šefovima diplomatije Francuske i Švedske Loranom Fabijusom i Karlom Biltom, a nakon sastanka izjavio je da te zemlje pozitivno ocenjuju ono što je Srbija uradila na putu evropskih integracija i da "nema mesta za neke nove uslove niti će takvi predlozi imati njihovu podršku".
Dačić je naveo da je bilo reči o toku usaglašavanja pregovaračkog okvira i o pomoći te dve zemlje kako bi Evropski savet u decembru doneo odluku o održavanju prve međuvladine konferencije, kako je to predviđeno, najkasnije do kraja januara.
"Francuska i Švedska su se jasno izjasnile da one pozitivno ocenjuju sve što je Srbija uradila, da je izveštaj Evropske komisije bio izuzetno pozitivan i da sa druge strane, nema mesta da se sada dodaju neki novi uslovi niti će takvi predlozi imati njihovu podršku", rekao je Dačić.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik Bete
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|