Projekat podržali
Sponzori mreže
|
PLAC projekat kao podrška pregovorima sa EU
|
|
|
Objavljeno : 18.11.2013. |
|
|
|
|
|
|
U Beogradu je 18. novembra predstavljen projekat PLAC, vredan 2,64 miliona evra, koji će kroz ekspertsku pomoć doprineti usklađivanju Srbije sa evropskim standardima, pa samim tim i pristupnim pregovorima. Šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević rekla je da se projekat odnosi na 11 najobimnijih pregovaračkih poglavlja, uključujući i tri za koja su pregovori praktično već započeli. Ovo je, kako je istakla, treći projekat PLAC - Politički i pravni savetodavni centar, koji se primenjuje u Srbiji. Projekat je počeo u julu ove godine i traje 30 meseci. Vođa projekta Marija Pejčinović-Burić koja je učestvovala u pregovorima Hrvatske za članstvo u EU, ukazala je da je novčani iznos veliki s obzirom na to da ne obuhvata nabavku nikakve opreme, već će se isključivo trošiti na angažovanje velikog broja stručnjaka koji će pomoći usklađivanje propisa Srbije i EU.
Glavna pregovaračica Tanja Miščević kazala je da ovaj projekat podržava formiranje institucija, usvajanje zakona u skladu sa pravnim nasleđem EU i jačanje kapaciteta za primenu.
Program je obuhvatio 11 oblasti, baš onih koje su, prema rečima glavne pregovaračice, najobimnija.
Fokus projekta će, kako je navedeno na predstavljanju u Domu Narodne skupštine, biti na poglavljima 11 - poljoprivreda i ruralni razvoj, 23 - pravosuđe i osnovna prava, 27 - životna sredina i 32 - finansijska kontrola. Pregovori su za poglavlja 23 i 32, kao i za poglavlje 24 koje nije obuhvaćeno projektom, praktično već počeli skriningom, dok će za poglavlje 11 početi u martu 2014, a za 27 u julu.
PLAC projekat vode dva glavna eksperta. To su Marija Pejčinović-Burić, koja je bila u hrvatskoj vladi na pozicijama državnog sekretara i pomoćnika ministra za evropske integracije tokom pristupnih pregovora te zemlje, i Toma Rajčević, pravnik školovan u Francuskoj, koji je radio između ostalog i kao ekspert Evropske komisije, Svetske banke, vlade Francuske i kao specijalni savetnik vlade Srbije.
Novac za 2.700 ekspertskih sati
Background Lideri EU odlucili su 28. juna u Briselu da se pokrenu pregovori o članstvu u EU sa Srbijom koja je u martu 2012. dobila status kandidata, i da se prva međuvladina konferencija održi najkasnije u januaru 2014. godine. Konačna odluka o datumu održavanja te konferencije očekuje se na samitu EU koji se održava 19. i 20. decembra. Međuvladinom konferencijom će i formalno početi pregovori o članstvu Srbije u EU. Konferencija će imati politički i simboličan značaj, dok je na tehničkom planu proces već počeo skriningom u okviru koga treba da se utvrdi usklađenost zakonodavstva Srbije sa akijem EU. U ovoj godini skrining je počeo za tri od 35 pregovaračkih poglavlja.
Lideri EU bi trebalo u decembru da odobre i pregovarački okvir u pregovorima sa Srbijom koji utvrđuju članice. Glavno političko pitanje, normalizacija odnosa sa Kosovom će, prema najavama, biti obuhvaćeno jednim poglavljem i to poglavljem 35 koje se odnosi na ostala pitanja.
Od zemalja Zapadnog Balkana za sada je u integracijama najviše napredovala Crna Gora sa kojom su pregovori o članstvu otvoreni u junu 2012, dok Bosna i Hercegovina najviše zaostaje zbog unutrašnjih političkih i institucionalnih problema. BiH je jedina zemlja regiona koja nije podnela zahtev za članstvo u EU zato što još ne ispunjava uslove za to. Evropska komisija preporucila je u oktobru 2013, petu godinu zaredom, otvaranje pristupnih pregovora sa Makedonijom čije napredovanje ka EU koči spor oko imena sa Grčkom. Albanija koja je kao i Srbija 2009. podnela zahtev za članstvo u EU, još čeka na dodeljivanje statusa kandidata,
Pejčinović Burić je istakla je da projekat dolazi u vreme kada se otvaraju pregovori sa EU i da će doprinositi tom procesu u 11 oblasti koje su obuhvaćene projektom.
Kako je navela, iznos od 2,6 miliona evra koliko je izdvojeno je dosta veliki ukoliko se uzme u obzir da će sva sredstva biti potrošena na angažovanje eksperata. Za narednu godinu je planirano 870 ekspertskih dana, a ukupno za svih 30 meseci 2.700.
Projekat, kako je navela, obuhvata 11 poglavlja, ali je u nekima od njih usmerena na posebno osetljive ili značajne delove.
Kako je rečeno na predstavljanju projekta, pored četiri pomenute oblasti na kojima je fokus, PLAC će pružati podršku i u sledećim poglavljima: 3 - pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga, 5 - javne nabavke, 7 - pravo intelektualne svojine, sa fokusom na poljoprivredu, 8 politika konkurencije, sa fokusom na državnu pomoć, 12 - bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika, 15 - energetika i 28 - zdravstvena zaštita i zaštita potrošača.
Burić je dala i primere zadataka Plac projekta. Kada je reč o poglavlju 11, jedan od zadataka će biti analiza usklađenosti u okviru vinarstva i vinograadarstva, za poglavlje 23 detaljna horizontalana analiza antikorupcijskog zakonodavstva sa preporukama za unapreođenje, a za poglavlje 3 usklađivanje zakonodavstva u oblasti priznavanja kvlaifikacija, što je neophodno da bi mogla da se ostvari sloboda kretanja radnika nakon ulaska u EU.
Sa svakim projektom Srbija bliže EU
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport (Michael Davenport) rekao je da očekuje da će u narednih 27 meseci kroz ovaj projekat državna administracija koja se bavi pregovorima dobiti kvalitetnu pomoć.
"Ovo je sjajan primer kako jedna pregovaračka strana pomaže drugoj", rekao je on i dodao da se u izveštajima EU o Srbiji stalno ističe da proces donošenja zakona treba da bude transparentniji, a naveo je i da Srbija ima obavezu da stvori strukture za sprovođenje propisa.
Ministar bez portfelja za evropske integracije Branko Ružić rekao je da je to značajan projekat koji će Srbiju dodatno približiti Uniji. Istovremeno, iskoristio je ovu priliku da ukaže na korake koje je Srbija već prešla na putu ka EU.
"Važno je da smo izgradili pravni i institucionalni okvir, da imamo formiranu pregovaračku strukturu i da je ona funkcionalna", rekao je Ružić. Kako je podsetio, formirano je Koordinaciono telo za pregovore koje daje smernice i političke odluke, Savet koordinacionog tela ku kojem su šefovi pregovaračkih grupa, kao i 35 pregovaračkih timova.
Govoreći o Savetu koordinacionih tela, kao operativnom telu za pregovore, rekao je da je reč o "ljudima koji ispisuju istoriju".
Ružić je, pozivajući se na mišljenje glavne pregovaračice, rekao da Srbija može tehnički deo pregovora da završi za četiri godine, dok je sve ostalo na politici. Kako je rekao, potrebnoa su politička sprmnost hrabrost i mudrost.
"Očekujemo da nakon usvajanja pregovaračkog okvira 20. decembra bude održana i međuvladina konferencija koja će i suštinski označiti početak pregovora", rekao je on.
Autor: S.V.
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|