Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pregovarački okvir javan pošto odobri Brisel
|
|
|
Objavljeno : 26.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Pregovarački okvir Evropske unije u pristupnim pregovorima sa Srbijom postaće javan pošto Brisel da "zeleno svetlo" za njegovo stavljanje na uvid javnosti, izjavila je 26. decembra šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević, podsetivši da je taj dokument u najvećem delu isti kao okvir za Crnu Goru, osim u delu koji se odnosi na Kosovo. Srbija još nema uži pregovarački tim jer je prioritet bilo dobijanje povoljnog pregovaračkog okvira, rekla je ona na sednici skupštinskog Odbora za evropske integracije. Srbija sada čeka na izveštaj Evropske komisije o skriningu za poglavlja 23, 24 i 32, rekla je Miščević. Kako je istakla, ne očekuje da će biti postavljena merila za otvaranje poglavlje 32 o kontroli finansija, što znači da bi to poglavlje moglo biti odmah otvoreno po dobijanju izveštaja Komisije.
"Čim Komisija objavi na svom sajtu ili portalu Evropske unije, on (dokument) će se naći i na sajtu Vlade Srbije, jer je i nama u interesu apsolutna transparentnost u ovom procesu", rekla je Miščević na sednici Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije. Posetila je da je pregovarački okvir za Srbiju 95% isti kao za Crnu Goru, a da se 5% odnosi na poglavlje 35, odnosno normalizaciju odnosa sa Kosovom.
Ona je rekla da Srbija nije sama u ovom procesu i da ma koliko želela da dokument bude dostupan javnosti preko internet sajtova, to ne može da uradi ako nema saglasnost druge strane, odnosno EU.
Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić rekao je da pregovori i njihova priprema nisu "jednosmeran proces", da u tome Srbija sarađuje sa Evropskom komisijom i da postoje pravila koja se moraju poštovati. On je istakao da će parlament i nadležni odbor biti dobro informisani o toku pregovora.
Tanja Miščević je rekla da Srbija već ima pregovarački tim, koji čini više od 2.000 ljudi, a da još nije formiran uži pregovarački tim od između 10 i 20 ljudi koji će koordinirati pojedinačnim pregovaračkim poglavljima.
Miščević je rekla da joj je u prethodnom periodu bilo važnije da Srbija dobije dobar pregovarački okvir nego da se formira uži pregovarački tim jer će njegova uloga doći do izražaja tek u kasnijoj fazi pregovora, odnosno pri otvaranju poglavlja.
Verovatno bez merila za poglavlje 32
Šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU je rekla da se sada čeka izveštaj Evropske komisije o skriningu za poglavlja 23, 24 i 32, a da je pregovarački tim do sada mogao da proceni koja će pitanja biti važna, koja problematična, a koja će se relativno lako rešavati.
Prema njenim rečima, u pregovorima o poglavljima 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava i prostor bezbednosti, sloboda i pravde, izazov će predstavljati to što uglavnom ne postoji evropsko pravo u tim oblastima, već Srbija treba da se ugleda na iskustva članica i dobre prakse.
Miščević je rekla da je jednostavno kada treba primeniti već utvrđene standarde u pravu ali da problem nastaje kada treba izabrati koji će se standard, proistekao iz iskustva članica, primeniti. Ona je dodala da to otvara mogućnost da članice počnu da preispituju da li je izabran baš najbolji standard, zašto nije izabran njihov standard i "mnoga druga pitanja".
Rekla je da je gotovo ubeđena da neće biti merila za otvaranje poglavlja 32 koje se odnosi na finansijsku kontrolu.
Miščević je rekla da je u okviru poglavlja 32 pri analitičkom pregledu bilo reči o potrošnji iz budžeta i kontroli tog trošenja, kao i zaštiti evra, odnosno mera koje Narodna banka preduzima da bi zaštitila evro od falsifikovanja.
Šefica pregovaračkog tima Srbije je rekla da je jasno da Srbija ima institucije za kontrolu trošenja javnih sredstava, ali da nema sistem kontrole potrošnje. Dodala je da će insistirati da se što pre otvori to poglavlje.
Sledeća godina će, po njenim rečima, biće jako komplikovana za pregovarački tim pošto se očekuje oko 50 sastanaka za skrining, pravljenje akcionih planova za otvaranje poglavlja, kao i otvaranje samih poglavlja i praćenje primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Ona je rekla i da je Srbija pripremila sva neophodna dokumenta i materijal za međuvladinu konferenciju koja treba da se održi 21. januara.
Miščević je rekla da je Brisel smatra da Srbija, zahvaljujući dobrim pregovaračkim kapacitetima, može da završi pregovore u srednjem roku od 3 do 5 godina.
Članica Odbora za evropske integracije Gordana Čomić je predložila da Skupština Srbije zakazuje sednice na kojima bi razgovarala o merilima za otvaranje pregovora, a Tanja Miščević je to pozdravila pošto se merila uglavnom odnose na usvajanje merila i strategija.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|