Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kosovo neće biti merilo za otvaranje poglavlja
|
|
|
Objavljeno : 18.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Normalizacija odnosa sa Prištinom neće biti merilo za otvaranje poglavlja osim poglavlja 35, ali će to pitanje uticati na tok pregovora u celini, rekla je 18. decembra šef pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU Tanja Miščević. Skrining za to poglavlje će biti održan 22. januara 2014, a nakon toga će se više znati šta će konkretno biti obuhvaćeno tim poglavljem, rekla je ona. Srpski zvaničnici zaduženi za evropske integracije su rekli na brifingu za novinare da sklapanje pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, predviđeno pregovaračkim okvirom EU, ne podrazumeva priznavanje nezavisnosti Kosova niti njegovo članstvo u UN.
"Normalizacija (odnosa sa Prištinom) neće biti merilo za otvaranje proglavlja, osim za poglavlje 35. Potpisujem to", rekla je ona na radnom doručku sa novinarima i ocenila da je to dobro jer će omogućiti da se poglavlja brže otvaraju.
Ona je, takođe, rekla da će, ako normalizacija odnosa sa Prištinom ne teče dobro, to uticati na tok pregovora o članstvu ali da će istovremeno i uspešno vođenje pregovora o članstvu doprineti normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Miščevićeva je podsetila da će se u poglavlju 35 razgovarati o pitanjima normalizacije odnosa sa Prištinom i ocenila da bi tehnički bilo neizvodljivo da se u svakom od poglavlja o konkretnim oblastima razgovara sa Prištinom.
Dodala je da će 22. januara sledeće godine biti održan analitički pregled usklađenosti, odnosno skrining za poglavlje 35 i da ostaje da se utvrdi da li postoji neki deo pravne tekovine EU koji bi se odnosio na normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i o čemu će se pregovarati, jer u ranijim proširenjima Evropska komisija se nije suočavala sa takvim slučajevima.
Ona je rekla da se poglavlje 35 neće odnositi samo na politička pitanja. Kao primer je navela da, ako neko pitanje u poglavlju 1 o kretanju roba bude imalo veze sa normalizacijom odnosa sa Kosovom i time potpada pod sporazum CEFTA, onda će se odnositi na poglalvje 35.
Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić ocenio je da u pregovorima "neće biti velikih iznenađenja", ali da se mogu javiti povremeni problemi kao što je slučaj sa pitanjem pravosuđa u odnosima sa Prištinom.
"Pravno obavezujući sporazum će biti potpisivan neposredno pred ulazak u EU a to nije sutra", rekao je on i ocenio da će se do tada "svašta izdešavati i relaksirati tenzije".
Na pitanje šta se podrazumeva pod pravno obavezujućim sporazumom o sveobuhvatnoj normaliznaciji odnosa i da li to znači i stolicu za Kosovo u UN, Ružić je rekao da niko nije pominjao stolicu u UN i da ni u razgovorima srpskih zvaničnika tokom posete Londonu i Berlinu nije to traženo.
Direktor Fondacije Konrad Adenauer u Beogradu Henri Bone je rekao da stolica za Kosovo u UN ne mora da bude rezultat pravno obavezujućeg sporazuma ali da bi mogla biti posledica toga.
Miščević je ocenila da je britansko-nemački non pejper došao u najboljoj nameri kako bi se našao model kako da se dalje napreduje u integracijama, a da su korišćeni neki tvrđi izrazi nego u zaključcima Savet EU.
Ružić je rekao da je u tekstu zaključaka napravljen veliki pomak jer su neke fraze i termini promenjeni, a Miščević je istakla da su Velika Britanija i Nemačka pokazale razumevanje za stavove Srbije.
On je rekao da je slučaj Srbije specifičan jer će se odvijati dva parlalelna procesa - normalizacija odnosa sa Beogradom i Prištinom i sami pregovori sa EU.
Na konstataciju da 21. januar nije preciziran kao datum za prvu međuvladinu konferenciju, Miščević je rekla da je Grčka kao naredna predsedavajuća EU o mogućnosti održavanja te konferencije na taj dan obavestila Savet EU, kada će se održati i Savet opštih poslova. Istakla je da članice EU neće ponovo razmatrati datum održavanja međuvladine konferencije već da je na grčkom predsedavanju da odredi datum.
Miščević je rekla da će Srbija na međuvladinoj konferenciji koja traje oko pola sata, dati opšti odgovor da želi da postane članica EU.
Šefica pregovaračkog tima za pregovore sa EU je rekla da je cilj Srbije da što pre otvori poglavlja, pre svega 23, 24 i 32. Navela je da Srbija planira da otvori "par poglavlja" tokom predsedavanja Grčke i ocenila da bi bilo odlično da se poglavlja 23 i 24 otvore u decembru 2014, ali da predstoji mnogo posla.
Navela je da će počektom februara u posetu doći analitičke gurpe za poglavlja 23 i 24 a da se zatim očekuje izveštaj Evropske komisije sa skrininga sa merilima za otvaranje poglavlja.
Prema njenim rečima, Srbija će nakon toga pripremiti akciona plan za otvaranje poglavlja. Posle toga će utvrditi pregovarčku poziciju za određenu oblast koju će proslediti Skupšitni Srbiji pre nego što je usvoji vlada. To je, kako je rekla, duža procedura ali će se time postići konsenzus i dati legitimitet.
Zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Srđan Majstorović je rekao da Srbija planira da do 2018. tehnički završi pregovore, a da bi prva procena troškova pristupanja trebalo da bude gotova do juna.
Miščević je rekla i da je predsedavanje Grčke i zatim Italije u narednoj godini povoljno za Srbiju, dok je kao nepovoljnu okolnost izdvojila održavanje izbora za Evropski parlament i novog sastava Evropske komisije.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|