Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton rekla je 28. aprila u Beogradu da je Evropska unija odlučna da podrži Srbiju u teškim ekonomskim reformama i pozdravila što je prioritet novog premijera Aleksandra Vučića vladavina prava. Vučić je rekao da je cilj Srbije da do kraja 2018. zatvori sva pregovaračka poglavlja da bi do 2020. postala članica EU, a Ešton je uzvratila da ne sumnja u njegovu odlučnost i da će sa zadovoljstvom gledati kako se to ostvaruje. Ešton je rekla i da put u EU nije lak proces, ali da niko ko je njime prošao nije zažalio, kao i da je EU odlučna da pomogne i podrži Srbiju. Predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću visoka predstavnica EU rekla je da će EU pomoći Srbiji da prevaziđe teškoće i da je neće terati da se opredeljuje između EU i Rusije.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare Vučić je rekao da su Ešton i on razgovarali o nastavku evrointegracije Srbije, o planovima za ekonomske reforme i o tome da će Srbija tražiti da već početkom 2015. godine otvori najteža pregovaračka poglavlja, 23 i 24.
Vučić je rekao da je izuzetno važan i značajan znak za Srbiju to što je visoka predstavnica EU došla prvi dan po formiranju nove vlade.
"Divno je videti Srbiju na putu pridruživanja EU i snaga posvećenosti svih koje sam srela, ne samo vlade već i drugih, tom putu jamči uspeh, nadam se u pravo vreme", rekla je Ketrin Ešton koja je čsetitala Vučiću uspeh na izborima.
Vučić je rekao da je namera vlade da se pristupni pregovori zaključe do 2018. zbog Srbije, njenog unutrašnjeg stanja, odnosa i reformi, ali da iza 2018. godine ne zavisi mnogo od nje, pošto ima mnogo drugih faktora u EU koji odlučuju o članstvu.
"Mi smo, čini se, jedina zemlja iz ovog dela sveta koja će tražiti da najkasnije početkom sledeće godine otvori poglavlja 23. i 24. iz oblasti vladavine prava", rekao je premijer.
Na pitanje novinara da li je realno da Srbija do 2018. završi pristupne pregovore, Ešton je odgovorila: "Da sam na vašem mestu nikada ne bih sumnjala u njegovu odlučnost i kapacitet da ostvari stvari u rekordnom vremenu i veoma ću se radovati da to vidim".
Ešton je rekla da je prvo s predsednikom Tomislavom Nikolićem a potom i s premijerom razgovarala o više stvari, ali pre svega o značajnom poslu koji treba uraditi u ekonomiji kako bi se obezbedilo da teške reforme donesu korist narodu i privuku investicije.
"EU je odlučna da pomogne i podrži Srbiju i njene napore da obezbedi ekonomski put", rekla je Ešton i istakla da pozdravlja namere premijera da vladavina prava bude prioritet njegove vlade.
Ona je rekla da put u EU nije lak proces, ali da niko ko je njime prošao nije zažalio. "Mi smo deo porodice i biti član prodice garantuje mir i bezbednost za narod", dodala je ona.
Vucćić je rekao da želi da se poglavlja 23. i 24 otvore što pre kako bi se uredila zemlja.
"Želimo da se na presude ne čeka po četiri, pet ili 25 godina, želimo da naši ljudi mogu da znaju da je pravda dostižna, da mogu da znaju da imamo uređen pravni sistem koji će se jednako odnositi prema svima i jednako važiti za sve. Istovremeno će doprineti većim investicijama jer one dolaze samo u zemlje u kojima su pravni sistemi na takav način uređeni", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da se nastavlja dijalog s Prištinom koji će najverovatnije on voditi kao predsednik vlade.
"Mnogo toga je još ispred nas i mnogo toga je iza nas i tu neće biti sve stvari lake, ali potpuno sam uveren da ćemo i jedni i drugi razumeti realnost i mi i Albanci i da ćemo se u skladu s takvom realnošhu ponašati i da ćemo donositi racionalne politčke odluke", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je zatrazio podršku za teške ekonomske reforme i da je upoznao visoku predstavnicu da Srbja očekuje da najkasnije u junu potpiše aranžman s MMF-om, a da je gotovo sve dogovoreno za "250 plus 250 miliona" (dolara) sa Svetskom bankom.
"Nismo mi bednici kojima je potrebno da im neko daje milostinju. Nama je potrebna pomoć u procesu stvarnih reformi i nije nam potrebna nikakva pomoć ako EU ne vidi da su u ovoj zemlji sprovode stvarne reforme i da stvara zdrav sistem i zdrava ekonomija", rekao je on.
Vučić je izrazio žaljenje što će Ešton biti na funkciji visoke predstavnice do kraja godine i ocenio da je ona "jedna od najzaslužnijih što je Srbija na evropskom puta, ali i što je prihvatila briselski sporazum jer ona više od mnogih drugih u EU želi da čuje ono što su srpski stavovi, primedbe i potrebe".
Brisel ne tera Srbiju da bira između Rusije i EU
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost prenela je predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću da će EU pomoći Srbiji da prevaziđe teškoće i da je neće terati da se opredeljuje između EU i Rusije, saopšteno je iz Predsedništva Srbije.
"Mi ne tražimo da budete protiv svog istorijskog, ekonomskog i svakog drugog partnerstva sa Rusijom. Budite sigurni da Srbiju vidimo kao deo evropske porodice", rekla je Ešton, citira se u saopštenju.
U razgovoru sa Nikolićem, Ešton je istakla i da novi premijer i Vlada Srbije "imaju snažan mandat i da što pre treba započeti reforme uz obezbeđivanje adekvatne pomoći za ranjive socijalne grupe" dodajući da će EU "pomoći Srbiji da prevaziđe teškoće" i da će "investicije doći".
Nikolić je, kako se navodi, Eštonovoj rekao da je EU "najvažniji partner Srbije", da bi Srbija želela što pre da postane njen deo ali da je priznanje nezavisnosti Kosova za Srbiju neprihvatljivo.
Predsednik Srbije ocenio je da "novu Vladu Srbije očekuje realizacija ambicioznih planova" i "teške mere koje će u određenom periodu otežati život građana Srbije, ali su neophodne da bi se Srbija izvukla iz problema".
U razgovoru sa Eštonovom Nikolić je "ponovio da se mora razgovarati i o novim okolnostima na Kosovu kao što je formiranje takozvanih odbrambenih snaga Kosova" dodajući da "srpski narod mora dobiti reciprocitetno učešće, kao što je učinjeno i sa policijom".
Takođe je "oštro protestvovao zbog odluke prištinskih vlasti da se kao uslov za ostvarivanje biračkog prava na Kosovu i Metohiji postavi posedovanje ličnih dokumenata koje bi izdala prištinska administracija" ocenivši da bi to "apriori značilo priznavanje nezavisnosti južne pokrajine".
Važna uloga parlamenta u pristupanju EU
Visoka predstavnica za spoljnu politiku EU poručila je 28. aprila u Skupštini Srbije da to telo ima izuzetan značaj u nastavku pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Ešton je rekla da je impresionirana ambicijama srpskog državnog vrha da do 2018. završi pristupne pregovore i dodala da veruje u uspeh.
Ona je rekla da je značajno da sve stranke u parlamentu dele zajedinčki cilj Srbije u EU i da tim može biti primer ostalima u regionu.
Ešton je rekla da parlament ima izuzetno važnu ulogu u sprovođenju sustinških reformi u zemlji, kao i sve veću ulogu u praćenju primene zakona.
Visoka predstavnica EU je rekla treba nastaviti dijalog s Prištinom i sprovodti sporazum iz Brisela od pre godinu dana. Ona je istakla značaj ekonomskih reformi kako bi se ispunili ekonomski kriterijumi članstva.
Ešton je rekla da Srbija može pomoći EU u vezi s BiH i izlasku te zemlje iz političke krize. Dodala je da je Srbija sada značajna kao partner Evropske unije u regionu. "Vaš doprinos saradnji i odnosima sa susedima su od ključnog značaja za stabilnost celog Balkana", rekla je ona.
Srbija ima važnu ulogu u promovisanju vrednosti politike dobrosusedstva EU, rekla je Ešton dodajući da je ta politika u iskušenju u prethodne četiri godine, prvo zbog Arapskog proleća, a potom i zbog događanja u Ukrajini.