Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novac od EU za sanaciju poplava
|
|
|
Objavljeno : 06.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Predstavnici Vlade Srbije i Evropske komisije potpisali su 6. juna sporazum o korišćenju 197,2 miliona evra iz pretpristupnog fonda IPA za 2013. godinu. Novina u ovom programu je da će institucije iz Srbije samostalno sprovoditi procedure za trošenje novca zahvaljujući akreditaciji sistema koju je Srbija dobila ove godine. Prilikom potpisivanja je saopšteno da je Srbija dobila odobrenje da 30 miliona evra iz programa za 2012. godinu potroši na sanaciju štete od poplava. Srbija ima i mogućnost da se prijavi za sredstva iz Fonda solidarnosti EU za ove svrhe, a šef Delegacije EU u Srbiji upozorio je da treba voditi računa o tome da za takav zahtev postoji rok.
Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da bi Srbija ta sredstva preimenovana za pomoć nakon poplava mogla da počne da koristi u julu.
"Zahvalila bih EU koja je po zaista kratkoj i brzoj proceduri pokrenula mogućnost realokacije 30 miliona evra iz nacionalnog programa za IPA 2012. godine", kazala je ona.
Kako je navela, to su sredstva preostala od ušteda na osnovu povoljnih ponuda na tenderu i od nezaključenih ugovora za razne namene koji nisu potpisani zbog nedostataka dozvola ili zbog loše administracije. Joksimović je na skupu u Rektoratu Beogradskog univerziteta rekla da je Srbija Evropskoj komisiji već dala okvirni plan upotrebe sredstava i da će ovog meseca, čim bude urađena procena štete, priložiti detaljnije podatke, čim bude procene štete.
Ona je istakla da će Srbija najveći deo nepovratnih sredstava za saniranje posledica poplava dobiti od EU.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je kazao da Evropska komisija "tesno sarađuje s Vladom Srbije, odnosno s Kancelarijom za EU integradcije, kako bi se pripremio ubedljiv zahtev da Srbija povuče sredstva iz Fonda solidarnosti EU". On je podsetio da Srbija za podnošenje zahteva tom Fondu ima rok od 12 nedelja od početka poplava.
"Mislim da su svi svesni tog roka i da je potrebna procena svih šteta. Sve se radi veoma profesionalno i nadam se da će biti brzo završeno", kazao je Devenport.
Potpisan sporazum za IPA 2013.
Skup je bio posvećen potpisivanju finansijskog sporazuma za korišćenje pretpristupnih fondova IPA za 2013. godinu u iznosu od 197,2 miliona evra. Od toga će 145,6 miliona evra biti pod upravljanjem Srbije, 33,1 milion evra pod upravljanjem Delegacije Evropske unije u Srbiji, a oko 18 miliona evra namenjeno je organizacijama civilnog društva, za rešavanje stambenih pitanja izbeglica i za podršku nauke, istraživanja i obrazovanja.
Fondovi se odobravaju na osnovu okvirnog plana koji je predviđen višegodišnjim budžetom EU. Trenutno je u toku trošenje fondova za period od 2007. do 2013. godine, kojim je za Srbiju predviđeno 1,4 milijarde evra. Vlasti za svaku godinu prave program na osnovu kojeg Brisel odobrava određeni iznos, a to podrazumeva i izdvajanje određenog iznosa iz budžeta za predviđene projekte. Novac se koristi na tekuće godine već u narednih nekoliko. Program za 2013. je 23. decembra usvojen u Briselu.
Najveći deo novca biće potrošen po takozvanom decentralizovanom sistemu, što znači da će srpske vlasti biti zaduzene za tendere i ostale procedure za trošenje novca. U aprilu ove godine saopšteno je da je Srbija dobila akreditaciju za taj sistem.
Budžetom za 2014. planirano je korišćenje 164 miliona evra pretpristupnih fondova EU za projekte, kao i izdvajanje 38,7 miliona evra iz budzeta za njihovo sufinansiranje i pretfinansiranje. Od toga će se 21,5 miliona potrositi iz IPA za 2013. godinu.
Fondovi važni ali ne i dovoljni za reforme
Novac će, kako je saopšteno, biti iskorišćen za projekte koji će pomoći Srbiji da realizuje reforme u ključnim sektorima, neophodne za buduće članstvo u EU - vladavina prava, reforma državne uprave, društveni i privredni razvoj, zaštita životne sredine i poljoprivreda.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović ocenila je da poplave koje su pogodile Srbiju neće usporiti evropske integracije zemlje i ukazala da će na putu reformi EU pretpristupni fondovi biti značajni, ali ne i dovoljni.
"Mi smo evrorealisti. Znamo koliko možemo i da bi to što možemo trebalo da uradimo na najefikasniji način i bez obzira na sve događaje koji su možda mogli da uspore dinamiku evrointegracija", rekla je ministarka.
Ona je ukazala da će se u predstojećem srednjoročnom periodu u ostvarivanju tog značajnog starteškog cilja držva usmeriti sve svoje resurse na usvajanje i sprovođenje pravnih tekovina EU i dostizanje standarda koji će Srbiju učiniti ravnopravnim članom i funkcionalnom državom Unije.
"Na tom putu finansijska podrška na koju možemo da računamo iz fondova EU je važna, ali istovremeno ona je samo deo ukupnih finansijskih potreba za troškove pristupanja EU i mi smo toga svesni", rekla je Joksimovićeva.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|