Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ne hvaliti se povećanim izvozom u Rusiju
|
|
|
Objavljeno : 11.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Srbija očekuje da će zbog zabrane uvoza hrane iz EU, SAD i još nekoliko zemalja u Rusiju povećati izvoz u tu zemlju. Prema podacima proizvođača, potražnja za voćem i povrćem za sada je neznatno povećana. Ministar trgovine Rasim Ljajić istakao je da neće biti zloupotreba embarga u smislu prepakivanja robe iz EU radi izvoza u Rusiju kao domaćih proizvoda. U kontekstu evropskih integracija povećanjem izvoza kao posledicom sankcija ne treba se hvaliti. To bar proističe iz iskustva Turske koja se zbog takvog ponašanja našla na meti kritika grčkog ministra spoljnih poslova.
"Još je rano govoriti o tome koliko će biti povećan izvoz voća i povrća iz Srbije u Rusiju, ali je izvesno da će ga biti", kazala je predsednica Asocijacije voćara i povrtara "Plodovi Srbije" Evica Mihaljević agenciji Beta.
Ona je rekla da je povećanje tražnje iz Rusije nakon uvođenja ruskog embarga Zapadu za sada neznatno.
Mihaljevićeva je istakla da mogućnost većeg izvoza u Rusiju domaći proizvođači ne bi smeli da propuste, podsećajući da Srbija svake godine izveze od 50 do 80% ukupne proizvodnje voća. Ona je navela da su voće i povrće iz Srbije na ruskom tržištu intenzivnije plasira poslednjih desetak godina.
"Iz Srbije se u Rusiju najviše izvozi sveže voće, i to jabuke, breskve, trešnje, višnje, šljive i kajsije", rekla je Mihaljevićeva.
Ona je navela da o značaju ruskog tržišta za domaće proizvođače hrane najbolje govori podatak da je prošle godine Srbija izvezla oko 160.000 tona jabuka u vrednosti od više od 80 miliona evra.
Prema njenim rečima, zbog poplava i kiša koje su uticale na kvalitet voća i povrća, u prvih šest meseci ove godine Srbija je ukupno izvezla oko 60.000 tona voća, od čega je oko 70% plasirano u Rusiju, a izvezeno je i oko 18.000 tona povrća.
Ljajić: Neće biti zloupotreba
Rusija je u prvoj polovini ove godine bila četvrta na listi najvećih tržišta za izvoz hrane iz Srbije, nakon Bosne i Hercegovine, Rumunije i Crne Gore.
Po podacima Privredne komore Srbije (PKS), za prvih šest meseci 2014. izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Srbije u Rusiju bio je 118 miliona dolara, što je 68% više nego u istom periodu prošle godine, a do kraja 2014. očekuje se izvoz od oko 300 miliona dolara.
Iz PKS navode da su samo proizvođači jabuka u prvoj polovini godine izvezli u Rusiju 32.400 tona tog voća, dvostruko više nego u istom periodu prethodne godine.
Intenzivni trgovinski odnosi, uz embargo koji može da napravi probleme i EU i Rusiji, predstavlja plodno tlo za zloupotrebe, poput prepakivanja evropskih proizvoda u Srbiji da bi se oni kao domaći proizvodi izvozili u Rusiju. Ministar trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić je, međutim, izjavio da toga neće biti.
"Da bismo sprečili takvu situaciju dodatno će biti angažovana naša carina, a proizvođači i izvoznici koji budu pokušali da prevarom dođu do zarade biće najoštrije sankcionisani", kazao je Ljajić po pisanju beogradskih medija.
Afera zbog takve prakse u izvozu mesa nedavno se desila, a Ljajić je rekao da to ne sme da se događa i da Srbija treba da se trudi da izvoz poveća u okviru svojih mogućnosti, bez prevara kojima se on može ugroziti.
Stranci mogu biti osnivači firme koja izvozi proizvode u Rusiju, ali je važno da roba bude iz Srbije.
Ne hvaliti se pojačanim izvozom
Sudeći po iskustvu Turske, povećanjem izvoza usled sankcija EU se ne treba hvaliti.
Grčka je naime 10. avgusta kritikovala Tursku zbog manjka solidarnosti sa evropskim zemljama koje su pogođene ruskim embargom, navodeći da kandidati za ulazak u EU ne treba da profitiraju od aktuelne situacije.
"EU i naši evroatlantski partneri treba brzo da shvate da nije moguće da kandidati za ulazak u EU i članice NATO učestvuju u evropskoj politici, i u isto vreme profitiraju od onoga što plaćaju zemlje članice (EU i NATO)", rekao je grčki ministar spoljnih poslova Evangelos Venizelos.
On nije precizirao kako i koliko Turska profitira od embarga Rusije na uvoz prehrambenih proizvoda iz EU. Mada u Rusiju odlazi samo 1,5% od ukupnog grčkog izvoza, ta zemlja glavni je uvoznik voća i povrća iz Grčke, navelo je ministarstvo za ekonomski razvoj.
Prema pisanju nekolicine medija, turski ministri su prethodnih dana izražavali zadovoljstvo zbog mogućnosti koja se za njihove proizvođače otvorila usled trgovinskog rata Rusije i EU.
Tako je prema pisanju Fajnenšel tajmsa (FT) turski ministar finansija Mehmet Šimšek okarakterisao je kao "dobru vest" objavu ruske novinske agencije RIA novosti da Moskva i Ankara pregovaraju o uvozu turskog voća i povrća.
Turski mediji preneli su izjavu turskog ministra privrede da će njegova zemlja u kontekstu tenzija rekla da će Turska pridati veći značaj svojim interesima približavanjem Rusiji.
Izvoz je za Grčku jedan od ključnih načina za izlazak te zemlje iz šestogodišnje recesije. Venizelos je najavio da će Grčka nastojati da obešteti domaće proizvođače koji pretrpe gubitak zbog ruskog embarga.
Izvor: Beta, AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|