Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Putinova poseta pod lupom Brisela
|
|
|
Objavljeno : 16.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Srbiji stavila je pod reflektor osetljiv položaj Beograda između EU, kojoj želi da pristupi, i Rusije sa kojom teži da održi bliske odnose. U stranim medijima tako se poseta prikazuje kao prilika za Putina da demonstrira uticaj blizu "središta Evrope", a parada je tu da pojača utisak moći. Na programu je sastanak sa premijerom Aleksandrom Vučićem i potpisivanje sporazuma, uključujući i u oblastima energetike i vojnotehničke saradnje, sektorima koji su na meti sankcija EU kojima se Srbija nije priključila. Pomenuta je i mogućnost da srpska poljoprivreda zauzme dobro mesto na ruskom tržištu, što je veoma osetljiva tema u kontekstu ruske zabrane uvoza prehrambenih proizvoda iz EU.
Izuzev izjava o tradicionalnom prijateljstvu Srbije i Rusije, ruskoj podršci Srbiji u pogledu nezavisnosti Kosova i učešću sovjetskih trupa u oslobađanju Beograda u Drugom svetskom ratu, druge značajne teme koje su na dnevnom redu mogle bi se pokazati kao problematične u kontekstu odnosa sa EU.
Tako je na početku sastanka sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem Putin rekao da je sada pogodan momenat da srpska poljoprivreda zauzme dobro mesto na ruskom tržištu. Na ovakve pozive Brisel sigurno neće gledati sa odobravanjem, budući da je iz EU još krajem leta stiglo upozorenje da zemlje kandidati za članstvo ne bi trebalo da zloupotrebljavaju povećane mogućnosti koje su otvorene nakon što je Rusija kao odgovor na evropske sankcije zabranila uvoz hrane iz EU.
U avgustu je srpskoj vladi stigla preporuka iz EU da se uzdrži od uvođenja novih mera kojima bi podsticala izvoz na rusko tržište i na taj način zamenila izvoz zemalja EU.
Background Putin je na beogradski aerodrom Nikola Tesla stigao predsedničkim avionom "iljušin 96" malo posle podneva, a dočekali su ga predsednik Srbije Tomislav Nikolić, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i drugi zvaničnici.
Putin i Nikolić položili su vence na groblju Oslobodiocima Beograda u Drugom svetskom ratu, a Nikolić je uručio Putinu Orden Srbije zbog izuzetnih zasluga i miroljubive saradnje. Nakon toga su usledili odvojeni razgovori Putina sa predsednikom i premijerom Srbije, i prisustvo vojnoj paradi "Korak pobednika" povodom 70 godina od oslobođenja Beograda.
Potpisano je i nekoliko dokumenata o saradnji, u prisustvu predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika i premijera Srbije Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića. Ministar odbrane Bratislav Gašić potpisao je sa ruskom stranom sporazum dve vlade o vojno-tehničkoj saradnji. Predstavnici dve vlade potpisali su i sporazum o uzajmnoj zaštiti tajnih podataka, kao i sporazum i protokol o readmisiji. Potpisan je takođe protokol carina Srbije i Rusije o razmeni podataka o robi koja se kreće između dve zemlje Ministar rudarstva i energetike i generalni direktor ruske eneretske agencije potpisali su memorandum o razumevanju u oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora enegrije. Predstavnici srpske i ruske železničke kompanije potpisali su ugovor o rekonstrukciji tri deonice transevropske železnice, kao i ugovor o isporuci 27 dizel-motornih vozova za prigradski saobraćaj.
Nakon posete Srbiji, Putin odlazi u Milano, na prisustvo samitu Evropa-Azija, a u kontekstu rešavanja ukrajinske krize će razgovarati sa liderom Ukrajine Petrom Porošenkom kako bi razmotrili načine da razreše spor oko snabdebanja gasom.
Uoči parade, vojni analitičari ukazali su da je organizovana za isuviše malo vremena, u doba kada vojska ima novca isključivo za osnovne potrebe, kao i da će prikazati arsenal koji je dosta star. U defileu učestvuje oko 3.000 pripadnika Vojske Srbije, nekolika stotina vozila i nekolika desetina aviona i helikoptera a nastupa i akro-grupa ruskog vojnog vazduhoplovstva "Striži".
Parada je uprkos kritikama privukla i građane. Tako je više hiljada njih, po izveštajima medija, oko dva sata uoči manifestacije došlo na deo Ušća gde će se parada odvijati, ljudi su i dalje pristizali, a autobusi su krenuli i iz Novog Sada i Republike Srpske.
Na više punktova u blizini tržnog centra "Ušće" prodavale su se zastavice, bedževi sa likom predsednika Rusije Vladimira Putina i premijera premijera Srbije Aleksandra Vučića.
Deo novog Beograda bio je blokiran, a trase linija gradskog saobraćajnog prevoza izmenjene.
Za praćenje Putinove posete prijavilo se 912 medijskih radnika, uglavnom novinara, snimatelja i fotoreprotera, iz više od 160 medija iz zemlje i inostranstva.
Vučić je na sastanku sa Putinom kazao da je Srbija danas jedina evropska zemlja koja može da izvozi svinjsko meso u Rusiju i da je taj rast izvoza "neverovatan", a naveo je i da je u prvih osam meseci obim trgovine sa Rusijom povećan za 29,6%.
Na dnevnom redu je i sektor energetike, a Putin je rekao da je NIS, u vlasništvu ruskog Gaspromnjefta, jedan od najvećih poreskih obvezniak u Srbiji. Prema nekim najavama iz medija razgovaraće se i o projektu izgradnje Južnog toka, mada je Vučić nedavno jasno rekao da će Srbija za izgradnju čekati dogovor Moskve i Brisela.
Sastanak je bio i prilika da Vučić zatraži i nove mogućnosti za izvoz kola proizvedenih u Kragujevcu u Rusiju, a Putin je odgovorio da se može razgovarati o kvotama za Fijat.
Rusija i/ili EU
Odnosi Srbije i Rusije pre zahlađivanja odnosa Moskve i Zapada nisu predstavljali problem u kontekstu evropskih integracija. Međutim, sada je već sve aktuelnije i pitanje da li će zemlje kandidati da se pridruže ekonomskim sankcijama Brisela protiv Rusije.
Dan uoči vojne parade uz prisustvo Putina u Beogradu, šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton objavila je da će se ekonomskim sankcijama pridružiti Albanija i Crna Gora. U izjavama Eštonove, koje prenosi AFP, istaknuto je da se ni Srbija ni Turska ni Makedonija, takođe zemlje kandidati, nisu pridružile snakcijama.
Ona je ukazala da i Island primenjuje sankcije, dok Norveška i Lihtenštajn, koje su za Uniju vezane sporazumom o slobodnoj trgovini, nameravajud aprimenjuju zamrzavanje imovine zvaničnika i zabranu viza, ali ne i odredbe o zabrani kratkoročnih pozajmica.
"Evropska unija prima k znanju ovaj angažman i pozdravlja ga", navela je ona.
Srbija za sada nema precizne obaveze da uvede sankcije Rusiji, ali se od nje, što je istaknuto i u Izveštaju o napretku predstavljenom 8. oktobra, traži da se u periodu do pristupanja uskladi sa spoljnom politikom EU, u šta sankcije spadaju. Imajući u vidu politički aspekt proširenja, i činjenicu da o svakom narednom koraku odlučuju sve zemlje EU, čini se da bi ovo pitanje u nekom trenutku moglo u nekom obliku da se postavi pred Srbiju.
Za sada je stiglo upozorenje da se od Srbije očekuje da tokom Putinove posete izrazi jasnu opredeljenost za EU.
Vučić je na konferenciji za novinare sa Putinom rekao da se Srbija "nalazi na putu za EU" i da od tog puta neće odustati, ali i da Moskvi neće uvoditi sankcije.
"To (uvođenje sankcija Rusiji) može da učini neka druga vlada, ova Vlada Srbije to neće učiniti", kazao je srpski premijer, koj je rekao da je Srbija pokazala da je Prijatelj Rusije i kada to nije lako.
Paradi čija je Putin "glavna zvezda", prema najavama, prisustvuju predstavnici ambasada evropskih zemalja poput Francuske, Velike Britanije, Nemačke, Austrije, Češke, Slovenije, Hrvatske i Grčke. Prisustvo Putina prema najavama dnevnika Danas nije sprečilo ni otpravnika poslova Ukrajine da prisustvuje ovom događaju.
Ambasador SAD saopštio je da neće prisustvovati ovom događaju, što je odraz pojačanih tenzija između Vašingtona i Moskve.
Krivudanje srpske diplomatije
Zapadni mediji dosta pažnje su poklonili balansu između odnosa sa Rusijom i EU.
Agencija Rojters ukazuje da će parada, prva u Srbiji za skoro 30 godina, biti prilika za Putina da demonstrira uticaj i opkaže da je Rusija i dalje cenjena na delu Balkana, bez obzira na to da li u osnovi toga leži snabdevanje gasom, pojam o slovenskom bratstvu utvrđenom kroz istoriju ili zajedničku pravoslavnu veru i često konzervativne vrednosti.
Britanski Gardijan je napisao da je vojna parada događaju u hladnoratovskom stilu, i ukazao da je pomeren unapred da bi se Putinova poseta uklopila, dok Telegraf navodi da zemlja koja teži EU dočekuje Putina kao "našeg predsednika".
Francuski međunarodni radio RFI ukazao je da je vojna parada izazvala polemiklu i da se na Zapadu smatra da pompa sa kojom je Putin dočekan predstavlja loš signal. U tekstu pod nazivom "Raskorak Srbije", RFI opisuje da je Beograd već danima u "opsadnom stanju", sa nadletanjem aviona koji su obavljali probe.
Ističe se da na Zapadu raste zabrinutost zbog "krivudanja" srpske diplomatije.
Pažnju stanih medija privukla je Putinova dosta oštra izjava da se treba suprotstaviti svakom revizionizmu i glorifikaciji nacizma koja po njegovim rečima preti Evropi.
"Vakcina protiv virusa nacizma je u nekim evropskim zemljama oslabila", rekao je on, posebno ukazavši na baltičke zemlje.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|