Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dačić i Lavrov: Nema pritisaka Rusije na Srbiju
|
|
|
Objavljeno : 19.12.2014. |
|
|
|
|
|
|
Ministri spoljnih poslova Rusije i Srbije, Sergej Lavrov i Ivica Dačić izjavili su 19. decembra u Moskvi da Rusija ne vrši politički ni ekonomski pritisak na Srbiju u vezi s evropskim opredeljenjem Beograda. Dačić je istakao da Srbija želi razvoj odnosa s Rusijom koji ne idu na štetu nikome. Ministri su razgovarali i o ulozi Srbije kao predsedavajuće OEBS 2015. godine, ali i o budućoj energetskoj saradnji. Lavrov je istakao da će se voditi računa o interesu Srbije prilikom razmataranja projekata za izgradnju gasovoda od Rusije do Evrope.
Lavrov je na zajedničkoj konferenciji za novinare komentarišući izjavu nemačke kancelarke Angele Merkel da Rusija pokušava da izvrši politički i ekonomski pritisak na Srbiju rekao: "Mi se time ne bavimo. To je neokolonijalističko shvatanje. Sarađujemo u usaglašavanju sporazuma koji su uzajamno korisni za obe strane, i nije korektno govoriti o političkom uticaju".
Dačić je takođe kazao da Rusija ne vrši nikakav pritisak na Srbiju kada je reč o evropskom opredeljenju Beograda: "Pošto sam ja više godina u najvišim sferama srpske politike, to najbolje znam. Nikada ni od jednog ruskog zvaničnika nismo čuli izjavu, ili predlog ili zahtev: Evropska unija ili Rusija".
Dačić je kazao da se, "nažalost, takve izjave mogu čuti s drugih strana", a da Rusija dobro zna da Srbija geografski i politicki pripada evropskom prostoru, i da je cilj Beograda ulazak u EU.
"Te teze o tome - a često ih čujem u Briselu, da Srbija treba da se opredeli da li će ići u EU ili u Evroazijski savez, ili u Carinsku uniju, apsolutno nemaju nikakve veze s realnošću", rekao je Dačić.
"Potpuno da bude jasno: želimo razvoj odnosa s Rusijom koji ne idu na štetu nijednoj strani", dodao je Dačić.
Komentarišući izjavu visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Federike Mogerini da Srbiju ne treba uvlačiti u spor EU i Rusije oko Ukrajine, Lavrov je ocenio da se ona verovatno "pogrešno izrazila".
"To zvuči sasvim neevropski i neitalijanski, zvuči američki", rekao je Lavrov.
Naveo je da se Ukrajina tiče svih država, a tim pre Srbije koja je iduće godine predsedavajuća OEBS-u, te da je izjava Federike Mogerini "u najmanju ruku nekorektna".
Na pitanje novinara o statusu Centra za vanredne situacije u Nišu, Dačić je kazao da "nemaju veze s realnošću" pretpostavke da je to vojna baza, i podsetio da će humanitarci iz tog centra biti angažovani u drugim zemljama samo na njihov zahtev.
Sastavni deo sporazuma o tom centru je pitanje imuniteta, odnosno statusa ljudi koji u njemu rade, naveo je Dačić i dodao da "to nije diplomatski status, već status koji ima osoblje takvih centara u svetu".
"To što je Ivica (Dačić) sada ispričao o reakciji Brisela na Centar, upravo govori da Brisel vrši politički pritisak", rekao je Lavrov.
Lavrov i Dačić su naveli da su široko razgovarali o ulozi Srbije kao predsedavajuće OEBS-u naredne godine, a Lavrov je naveo da su se zauzeli za traženje puta za jačanje poverenja i razumevanja u Evropi.
Dačić je naveo da je u Ukrajini od najveće važnosti obustavljanje sukoba, kako bi se realizovao sporazum o primirju iz Minska postignut septembra, i da bi počeo dijalog o mirnom rešenju konflikta.
Dačić je kazao da je dijalog u okviru OEBS-a najbolji način za rešenje problema, dok je Lavrov kazao da će Rusija pružiti pomoć u okviru te organizacije.
Ruski gas i interesi Srbije
Lavrov i Dačić su razgovarali i o budućoj energetskoj saradnji, isporukama gasa.
Projekti za izgradnju gasovoda od Rusije do Evrope uzimaće u obzir interese Srbije, izjavio je šef ruske diplomatije posle razgovora sa svojim srpskim kolegom Ivicom Dačićem.
"Razmotrili smo situaciju oko gasovoda Južni tok. Uveren sam da će odluke koje budu donete u novim uslovima uzimati u obzir interese Srbije u realizaciji novih maršruta za isporuku ruskih energenata u Evropu", rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za štampu.
Dačić je izjavio da je Srbija razočarana zbog situacije oko Južnog toka, jer je mnogo uloženo, ne samo ekonomski, već i politički.
Najavio je da će predsednik i premijer Srbije, Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, narednih meseci ponovo razgovarati s ruskim predsednikom i premijerom Vladimirom Putinom i Dmitrijem Medvedevom o Južnom toku i isporukama ruskog gasa.
"Mi se nadamo nalaženju mogućnosti da u bilo kojoj varijanti koja bude dogovorena sa EU interesi Srbije ne budu zapostavljeni, i da bez obzira odakle gas išao, na neki način prođe kroz Srbiju", rekao je Dačić.
"Zato treba naći način da ono što smo do sada uradili, ne bude uzaludno urađeno. Odnosno, da se na neki način nastavi ovaj strateški projekat za Srbiju", dodao je on.
Naveo je da Srbija dobija ruski gas samo preko Ukrajine i da ne može i ne sme da ostane samo na tom pravcu, imajući u vidu prethodne događaje.
Lavrov i Dačić založili su se za dalje jačanje ekonomske saradnje.
Posle razgovora potpisan je sporazum o saradnji diplomatskih akademija Rusije i Srbije.
Izvor: Zorana Bojić, dopisnica Agencije Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|