Posetu nemačkog vicekancelara Zigmara Gabrijela Srbiji obeležili su razgovori o saradnji u oblasti privrede, reformama i podršci na putu ka EU. Gabrijel je izrazio podršku nemačke vlade reformama Srbije na putu ka EU i poručio da nije najvažnije koje će poglavlje biti prvo otvoreno u pregovorima o članstvu Srbije, već da je važno početi pregovore i ne dozvoliti da ih neko od poglavlja blokira. Kao tema se neminovno nametnula i ukrajinska kriza, a nemački vicekancelar je rekao da razume poziciju Srbije u pogledu odnosa sa Rusijom.
Gabrijel je 17. novembra u Boegradu rekao da razume poziciju Srbije u pogledu odnosa s Rusijom, i da odluka o pridruživanju EU nije odluka protiv neke druge zemlje. "Odluka o pridruživanju EU je odluka za demokratiju, slobodu mišljenja, nepovredivosti granica, ideju suživota, ali nije odluka protiv neke druge zemlje", kazao je on na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Vučić je rekao da sukob Ukrajine i Rusije postaje sve teži i za Srbiju, i ukazao da Srbija mora da sačuva i političku i ekonomsku stabilnost. "Uvođenje sankcija Rusiji bilo bi veoma štetno za Srbiju", rekao je Vučić i dodao da je "posao vlade da vodi računa o sopstvenim građanima", i da se "ne stidi da kaže da želi dobre odnose sa Moskvom.
Gabrijel je ukazao da "EU ne sme da napusti evropsku Rusiju", ponavljajući da Unija nije protiv Rusije, već da smatra da ukrajinsku krizu treba drugačije rešavati. "Ne smemo odustati od Rusije. Jedini ispravan put je dijalog s Rusijom", kazao je nemački zvaničnik, i dodao da je i u interesu svih jačanje odnosa s Rusijom.
Vučić je rekao da je Srbija suverena zemlja koja sama donosi svoje odluke i "ne vidi neprijatelje oko sebe".
Podrška reformama
Na početku dvodnevne posete Gabrijel je 16. novembra izrazio čvrstu podršku nemačke vlade reformama Srbije na putu ka EU, dok je Vučić rekao da će Srbija dati sve od sebe da sprovede reforme i približi se EU. "Obećavam da će Vlada Nemačke i dalje sve činiti da vas podrži na vašem putu i iskoristiti sve instrumente i mogućnosti za proširenje naših odnosa", rekao je Gabrijel na prijemu na početku posete Srbiji.
Vučić je rekao da je "strateški, politički i ekonomski cilj" Srbije da bude deo EU.
"Srbija je pokrenula na društvenom planu velike promene u vezi s pristupanjem EU, a mi iz Nemačke želimo sve učiniti da podržimo Srbiju na tom putu da ispuni sve što se tiče vladavine prava, borbe protiv korupcije, slobode mišljenja, preduslova za punopravno članstvo u EU", rekao je Gabrijel.
Upitan o otvaranju poglavlja u pregovorima sa EU, Gabrijel je na konferenciji za novinare 17. novembra rekao da nije najvažnije kojim poglavljem će početi pregovori, već da je važno početi ih i ne dozvoliti da ih neko od poglavlja blokira.
Vučić je kazao da vlada nije tražila i "neće čak ni da pita" kada će biti otvorena poglavlja, kao i da želi da prvo budu otvorena ona "najteža". "Želimo da otvorimo prvo najteža, 32, 35, 23, 24. To je za nas važno i želimo da ih rešimo odmah", rekao je srpski premijer.
U pregovorima o članstvu Srbije u EU sada je završena priremna faza za otvaranje pregovora o poglavlju 32 o finansijskom nadzoru, ali za to još jedino Nemačka nije dala zeleno svetlo pošto to još nije prihvatio nemački parlament.
Ulaganja, ali neophodne reforme
Vučić i Gabrijel koji je i ministar privrede u nemačkoj vlasti, ocenili su 17. novembra da nemački privrednici žele da ulažu u Srbiju, ali da je za to potrebno i uskladiti srpsko tržište s pravilima EU.
Fer, transparentna administracija i poreski sistemi i tržište moraju biti usklađeni sa EU, kazao je Gabrijel koji je u poseti Srbiji predvodio delegaciju od 40 nemačkih privrednika. On je dodao da će to "biti dug put, ali da Srbija mora da ga prođe".
Podsetivši da je Nemačka najvažniji politički i privredni partner Srbije, Vučić je naveo da je zadatak Srbije da upostavi bolje uslove za poslovanje i ponovio da su započete velike i značajne reforme.
Dodao je da su nemački investitori izneli konkretne predloge za poboljšanje poslovnog okruženja i primedbe na ponašanje administrativnog aparata u Srbiji.
Gabrijel je dan ranije rekao da je od 2001. nemačka privreda investirala više od 1,8 milijardi evra u privredu Srbije i stvorila oko 25.000 novih radnih mesta. Naveo je i da je trgovinska razmena Srbije i Nemačke dostigla skoro tri milijarde evra i istako da je trgovinski bilans gotovo izjedačen.