Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija ne teži NATO
|
|
|
Objavljeno : 31.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dacić izjavio je 31. marta da je Srbija vojno neutralna i da ne teži članstvu u NATO ali da istovremeno vidi prostor za dalje unapređenje saradnje u okviru Alijansinog mehanizma Partnerstvo za mir. Dačić je rekao da će doprinos unapređenju saradnje sa NATO u svim oblastima od zajedničkog interesa dati IPAP, koji je najviši stepen saradnje sa NATO koji ne podrazumeva članstvo. Nedavno potpisivanje IPAP nametnulo je pitanje da li je reč o približavanju članstvu u NATO. Veliki deo građana Srbije protiv je ulaska u NATO, uglavnom zbog bombardovanja 1999. Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je dan ranije u Briselu da treba razvijati saradnju sa Srbijom iako ona ne želi da bude članica NATO.
Dačić je podvukao da je Srbija vojno neutralna i da nema nikakav vojni aranžman s Rusijom, ali niti i s jednom drugom zemljom. On je dodao da postoje samo vojne aktivnosti s Rusijom koje su 10 puta manje u odnosu na zajedničke aktivnosti koje Srbija ima s NATO.
"NATO prepoznaje i poštuje specifičnost Srbije u odnosu na sve ostale države članice i partnere Alijanse. Istovremeno, Srbija prepoznaje važnost i ulogu koju NATO ima u sistemu regionalne bezbednosti, pre svega, na očuvanju mira i bezbednosti, posebno bezbednosti srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, čiji je garant upravo NATO", rekao je Dačić na skupu u Domu Narodne skupštine.
Kako je istakao na 88. Rouz-Rot seminaru Parlamentarne skupštine NATO, Srbija želi da bude pouzdan, odgovoran i predvidiv partner i sagovornik NATO u cilju zajedničkog doprinosa očuvanju mira i stabilnosti u regionu.
"Usvajanje Individualnog akcionog plana partnerstva (IPAP) 15. januara daće poseban doprinos daljem unapređenju saradnje u svim oblastima od zajedničkog interesa", kazao je Dačić i dodao da Srbija želi produbljivanje saradnje na obostranu korist i poštuje aspiracije svojih suseda za članstvo u NATO.
Dačić je kao jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije naveo regionalnu saradnju, opredeljenost za negovanje dobrosusedskih odnosa i konstruktivnog dijaloga u regionu, što je, kako je ocenio, uslov za razvoj i prosperitet tog dela Evrope.
"Zapadni Balkan jeste deo evropske zajednice i čvršće povezivanje regiona ubrzaće evropske, kao i evroatlantske integracije za zemlje regiona kojima je to prioritet", naveo je šef srpske diplomatije.
Dačić je podrobnije govorio o regionalnoj saradnji i evropskoj budućnosti Srbije odgovarajući na pitanja prisutnih delegate zemalja članica Parlamentarne skupštine NATO.
"Naš region nije toliko poznat po saradnji, koliko po sukobima, o čemu svedoči i poreklo reči Balkan", rekao je Dačić odgovarajući na pitanje delegate iz Jermenije koga su interesovale konkretne mera za upostavljanje regionalne saradnje.
Dačić je tada zamolio prisutnog delegate iz Turske da pojasni značenje reči Balakn, što je on i učinio i odgovorio da "bal" znači med, a "kan" krv.
"E tako izgleda naša istorija i proceš međusobnog pomirenja, mnogo je iracionalnih problema u našem regionu i jedina moguća regionalna saradnja su zajednički interesi", kazao je Dačić.
Prema njegovim rečima, proceš pomirenja nije lak i previše dugo traje, a politika proširenja EU je nezamenljiva jer ima "lekovita dejstva na smirivanje tenzija".
Upitan o evropskim integracijama i otvaranju pregovaračkih poglavlja, Dačić je kazao da Srbija očekuje snažniju podršku EU kako bi se otvorilo prvo poglavlje.
On je kazao da je najteže poglavlje za Srbiju poglavlje 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa s Kosovom.
"Mi možemo da budemo šampioni u primeni evropskih vrednosti, ali ako nema napretka u dijalogu s Prištinom, onda nema ni napretka u pregovorima sa EU", rekao je Dačić.
Na 88. Rouz-Rot seminaru Parlamentarne skupštine NATO-a učestvuje oko 200 predstavnika iz 13 zemalja članica NATO i devet pridruženih članica.
Sigurnost - preduslov prosperiteta
Potpredsednik Parlamentarne skupštine NATO Paolo Ali izjavio je da "nije pogrešno" to što Srbija ne želi da bude članica te alijanse.
"Danas su vlada i parlament Srbije opredeljeni za ulazak u EU, ali ne žele da Srbija uđe u NATO u skorijoj budućnosti i to apsolutno nije pogrešno", rekao je Ali na seminaru Parlamentarne skupštine NATO.
Upitan da li je sklapanjem IPAP sporazuma s NATO Srbija ušla u taj vojni savez, on je negativno odgovorio i naglasio da je Srbija vojno neutralna.
"Verujem da će taj sporazum biti dobra platforma kako da se odnosi NATO i Srbije unaprede i razviju narednih godina", rekao je Ali i dodao da i NATO i Srbija sarađuju već deset godina i da obe strane treba da gledaju u budućnost.
Prema njegovim rečima, Srbija je faktor stabilnosti na prostoru Zapadnog Balkana i veoma je važna za njegov dalji prosperitet.
"Sigurnost je preduslov prosperiteta", kazao je Ali.
Srbija odlučuje s kim će vojno sarađivati
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je 30. marta u Briselu da je Srbija suverena i nezavisna zemlje koja je odlučila da održi vojne vežbe s Rusijom, ali i mnoge manevre s Atlantskim savezom, a sklopila je sporazum i rešena je da tešnje sarađuje s NATO.
Stoltenberg je u raspravi u Evropskom parlamentu o bezbednosnim izazovima za Evropu i atlantske saveznike rekao i da "sve zemlje ne žele da odmah postanu članice NATO, ali treba biti zadovoljan saradnjom s njima i razvijati takvu saradnju sa Srbijom".
Generalni sekretar NATO je naglasio da je "Srbija suverena i nezavisna zemlja koja donosi sopstvene odluke, a oni su odlučili da održe zajedničke vojne vežbe s Rusijom, to je njihovo pravo" i dodao da "Srbija ima mnogo manevara i sa NATO".
"Ja sam se nedavno sastao sa srpskim premijerom i on mi je rekao da će oni nastaviti da održavaju vežbe s NATO i još tešnje sarađivati s NATO", rekao je Stoltenberg.
On je predočio da je "Zapadni Balkan zona u kojoj su EU i NATO odlično delovali zajedno, na Kosovu NATO ima snage koje su bitne za mir i bezbednost, zbog čega su Priština i Beograd zadovoljni".
"A tamo je i misija EU Euleks koja se bavi snagama reda i zakona, NATO i EU se tamo dopunjavaju u obezbeđivanju mira i bezbednosti", rekao je Stoltenberg.
On je dodao da su zapadnobalkanske zemlje primer kako EU i NATO preuzimaju odgovornost za stabilizaciju svog susedstva.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|