Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi stepen saradnje s NATO, bez članstva
|
|
|
Objavljeno : 19.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Individualni partnerski akcioni plan (IPAP) sa Severoatlantskim savezom (NATO) Srbiji će doneti bolje mogućnosti za plasman proizvoda vojne industrije na svetsko tržište, a neće narušiti politiku vojne neutralnosti zemlje, poručili su na sastanku sa čelnicima NATO 18. marta ministri odbrane i spoljnih poslova Srbije. IPAP je, kako je navedeno, najviši stepen saradnje sa NATO za zemlju koja nije članica. Sporazumom se predviđa mogućnost saradnje u širokom spektru oblasti, od društva i ekonomije do odbrane.
Ministri spoljnih poslova i odbrane Srbije, Ivica Dačić i Bratislav Gašić su posle sastanka s generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom i Savetom NATO izjavili da će biti proširena saradnja Vojske Srbije i Atlantskog saveza u Partnerstvu za mir, ali će Srbija ostati vojno neutralna.
Oni su istakli značaj saradnje Srbije s Kforom na Kosovu, gde trupe NATO garantuju za bezbednost srpskog stanovništva i garantuju da oružane formacije Albanaca neće doći na sever Kosova bez dozvole Kfora.
Dačić je naveo da su prilikom potpisivanja Briselskog sporazuma s Prištinom, on, premijer Aleksandar Vučić i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton, kao i kosovski premijer Hašim Tači te garancije dobili od čelnika NATO.
Među najznačajnijim temama sastanka bio je Individualnom akcionom planu partnerstva (IPAP) između Srbije i NATO. Reč je o najvišem stepenu saradnje sa NATO koji ne podrazumeva članstvo.
IPAP je pokrenut na Samitu u Pragu u novembru 2002. godine, a prva zemlja koja ga je sklopila bila je Gruzija u oktobru 2004. godine. Nakon toga, IPAP su sklopili Azerbejdžan i Jermenija 2005. godine, Kazahstan i Moldavija 2006. godine, a Crna Gora i BiH 2008. godine.
IPAP je, kako je ističe na sajtu NATO, osmišljen kao alatka da se lakše ojedini svi mehanizmi saradnje sa NATO i da se usmere aktivnosti kako bi ta saradnja pospešila unutrašnje reforme u zemlji.
Saradnja može uključivati i intenzivirani politički dijalog, a prema ranijim materijalima Minsitarstva spoljnih poslova cilj posete Briselu u martu i bio je da se nakon sklapanja IPAP-a dijalog podigne na viši nivo.
Gašić: Bolji izvoz vojne industrije
Prema verziji dostupnoj na sajtu Ministarstva spoljnih poslova, IPAP daje pregled situacije u Srbiji u spoljnoj politici, uključujući saradnju s NATO, EU integracije i regionalnu saradnju, ekonomskim reformama i unutrašnjoj politici, kao i odbrambenim i vojnim pitanjima, poput politike odbrane i planiranje, učešća u međunarodnim operacijama i ekonomije odbrane. Pokriveni su i javno informisanje, doprinos bezbednosti kroz naučnu saradnju i sistem upravljanja krizama i planiranje u vanrednim situacijama, kao i zaštita tajnih podataka.
Ministar odbrane Gašić je istakao da je potpisivanjem ugovora o Partnerstvu za mir s NATO utvrđena pre svega kodifikacija naoružanja i vojne opreme u sistemu naoružanja Vojske Srbije i sama organizacija po NATO standardima.
Program individualnog partnerstva i saradnja ne znače ulazak u NATO, već, po njegovim rečima, "prošireni vid saradnje koji će značiti pre svega namenskoj industriji za plasman srpskih proizvoda vojne industrije širom sveta".
Deo sporazuma se odnosi na unapređen promet i saradnju u oblasti odbrambene opreme, i navodi se da su aktivnosti u toku. Reč je između ostalog o modernizaciji industrije odbrane, usklađivanju sa evropskim propisima za kontrolu izvoza i istraživanju mogućnosti tendera sa NATO članicama i partnerima.
Gašić je naglasio da je bilo reči i o vojnim sporazumima koje je Srbija potpisala sa 65 zemalja sveta i posebno u aktivnostima sa zemljama regiona, osim, na šta je srpski ministar ukazao i na sastanku s čelnicima NATO, s Albanijom koja šest meseci zadržava taj ugovor i ne vraća ga srpskom ministarstvu odbrane.
Srbija neće u NATO
Sklapanje sporazuma otvorilo je pitanje da li je reč o približavanju Srbije članstvu u NATO, čemu se veliki deo stanovništva protivi, velikim delom zbog bombardovanja Srbije 1999. godine.
Sudeći prema zemljama koje imaju IPAP, on nije vezan za perspektivu članstva, Među njima ima onih koje teže članstvu, poput Crne Gore, Gruzije i BiH, ali i onih kojima to nije u planu, poput Moldavije, Jermenije i Kazahstana.
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je istakao da je Srbija dogovorila Individualni plan akcionog partnerstva (IPAP) s NATO "i nije promenila svoju političku poziciju i vojna neutralnost se ne dovodi u pitanje".
"Mi ne možemo da izmenimo našu prošlost i istoriju odnosa s NATO, ali možemo da utičemo da naša sadašnja i buduća saradnja ide u pozitivnom smeru i da se zasniva na zajedničkom interesu, a to je mir i stabilnost u regionu", rekao je Dačić.
Umesto da budu suprotstavljene strane, Srbija i NATO će, prema njegovim rečima, obezbeđivati mir i stabilnost u regionu.
On je kazao da Srbija u okviru Partnerstva za mir učestvuje u misijama spasavanja iz katastrofa, javnoj diplomatiji, naučnim programim, tako da Srbija nema vojnu i borbenu saradnju s NATO i nema ni nameru da bude članica Atlantskog saveza.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Beta-MSP
Povezani sadržaj
|
|
|