Beograd je pokazao spremnost za kompromis u razgovorima sa Prištinom i Nemačka će to uzeti u obzir kada bude razmatrala otvaranje poglavlja o pregovorima Srbije o članstvu u Evropskoj uniji, poručila je nemačka kancelarka Angela Merkel nakon sastanka sa premijerom Aleksandrom Vučićem u Beogradu. Nemačka kancelarka je pohvalila ekonomske reforme u Srbiji, kao i zalaganja njenog premijera usmerena na očuvanje stabilnosti u regionu, i takođe obećala pomoć EU Beogradu u rešavanju problema sa migrantima. Angela Merkel je u Beogradu razgovarala i sa predsednikom Srbije, ombudsmanom i sa predstavnicima civilnog društva.
U dvodnevnu posetu Beogradu Angela Merkel stigla je 8. jula u večernjim satima iz Tirane a posetu Zapadnom Balkanu završiće u Sarajevu.
Angela Merkel je na zajedničkoj konferenciji za štampu sa srpskim premijerom istakla da je Beograd pokazao želju za postizanje kompromisa u dijalogu s Prištinom.
"Beograd je pokazao veliku spremnost za kompromis, i želim da kažem da ćemo to uzeti u obzir u kontekstu otvaranja prvih poglavlja u pristupnom procesu. Zaista ćemo odati priznanje tim naporima", rekla je Merkelova u "Palati Srbija" dodajući da postoji i "novi kvalitet bilateralnih kontakata" Albanije i Srbije.
"Pitanje je vremena kada će se otvoriti poglavlja u pregovorima Srbije sa EU", dodala je Angela Merkel koja je prethodno posetila Srbiju pre četiri godine.
Nemačka kancelarka je odala priznanje Vučiću zbog toga što je u poslednje vreme "pokrenuo veliki broj inicijativa kako bi podsticao stabilnost u regionu", a pohvalila je i ekonomske reforme u Srbiji i obećala da će u rešavanju problema ilegalnih migracija Beograd imati podršku EU.
Premijer Vučić, koji je dan posete nemačke kancelarke nazvao jednim od najvažnijih u svojoj političkoj karijeri, istakao je u kratkom razgovoru sa Angelom Merkel da su tri glavna cilja Srbije očuvanje regionalnog mira i stabilnosti, ekonomske reforme i nastavak evropskih integracija.
Premijer je izjavio da je Srbija uradila mnogo, čak i ono što nije bilo lako i da očekuje podršku Berlina.
"Ja nisam molio ni za novac, ni za otvaranje poglavlja, rekao sam da mislim da smo mnogo toga uradili, što nije bilo lako, i što je bilo teško i da očekujemo podršku", kazao je Vučić.
Premijer je rekao da se nemački partneri drže svega što kažu i da bi voleo da su svi pouzdani parterni kao oni.
"Kad od njih nešto čujemo, oni se toga drže i budu pouzdan partner, voleo bih da su svi pouzdan partner kao Nemačka, i mi ćemo se truditi da bar budemo tako pouzdan partner kao oni", poručio je premijer Srbije.
Nemačka kancelarka izjavila je i da je u Srbiji drugačija situacije nego u Grčkoj. Ona je rekla da u Srbiji postoji vlada koja je voljna da ne ide jednostavnim putem, već onim koji će uroditi plodom, kao u Portugalu i Španiji, gde su sprovedene mere štednje.
EU će pomoći oko migranata
Povodom odluke Mađarske da na granici sa Srbijom podigne ogradu, Merkel je rekla da "nema smisla graditi zidove" i da će Evropska unija pomoći zemljama Zapadnog Balkana da reše problem s migrantima.
Režim EU za prihvat migranata "jednostavno više ne funkcioniše", i sve više je "na teret Srbije, ali i Mađarske, koja je i sama mala zemlja", rekla je Merkel.
"Nadam se da ćemo naći rešenje", izjavila je nemačka kancelarka.
Vučić je rekao da Srbija ne može sama da reši problem migranata i da svakodnevno sarađuje s policijama Austrije i Mađarske.
"Srbija neće podizati zidove, jer ne verujemo u zidove", rekao je on i dodao da nije uspeo da ubedi premijera Viktora Orbana da Mađarske ne podiže ogradu prema Srbiji.
Vučić je takođe ukazao na važnost preventivnog rada i dodao da je Srbija upravo otvorila jedan veliki centar za prihvat migranata u Preševu.
Na večeri koju je 8. jula priredio premijer Srbije sa nemačkom kancelarkom je razgovarao i zaštitnik građana Saša Janković. On je rekao da je Angelu Merkel zamolio za podršku u otvaranju pristupnih poglavlja koja se tiču poštovanja ljudskih prava i sloboda, vladavine prava, pravne sigurnosti i pristupa građana pravdi.
"Verujem da je to najefikasniji mehanizam za postizanje napretka u tim pitanjima koji za sada, prema mojim nalazima, izostaje", navodi se u izjavi Jankovića.
Poruke civilnog društva Merkelovoj
Nemačka kancelarka se 9. jula, drugog dana posete, sastala i sa predstavnicima civilnog društva sa kojima je razgovarala o otvaranju poglavlja u pregovorima Srbije sa EU, regionalnoj saradnji, unapređenju vladavine prava, pregovorima Beograda i Prištine.
Izvršna direktorka nevladine organizacije Građanska inicijativa Maja Stojanović izjavila je da je na sastanku predstavnika civilnog društva s nemačkom kancelarkom poslata poruka da je ključno i dalje raditi na unutrašnjim reformama zemlje, postići što brže otvaranje pregovaračkih poglavlja sa EU i unaprediti regionalnu saradnju.
Stojanovićeva je agenciji Beta rekla da su na sastanku poručili da je Srbija na dobrom putu, ali da nije urađeno dovoljno, da treba uraditi još dosta na planu odnosa s Kosovom i zločinima i ratovima na prostoru bivše Jugoslavije.
"Nama je ključno bilo da pošaljemo poruku da se stabilnost u regionu gradi u Srbiji", rekla je ona dodajuchi da je na sastanku bilo reči i o vladavini prava i podeli vlasti koja je neophodna kako bi se izgradilo jedno demokratsko društvo.
Direktor Jukoma Milan Antonijević rekao je da se nemačka kancelarka tokom sastanka s predstavnicima civilnog društva interesovala za pitanja regionalne saradnje, vladavine prava, pregovore Beograda i Prištine, pregovaračka poglavlja sa EU i migrante, i istakao da je pokazala dobro znanje o situaciji u Srbiji.
Antonijević je agenciji Beta rekao da postoji saglasnost da poglavlja 23 i 24 mogu biti otvorena uskoro, da je razgovor s Prištinom nešto što ide u dobrom pravcu i da na to treba staviti akcenat, ali da je mnogo bitnija izgradnja institucija.
"Ona (Angela Merkel) nije precizirala vremenski period, ali postoji po svemu sudeći pozitivan stav da poglavlja moraju biti otvorena u kratkom periodu i da je to interes i Nemačke i EU. Tu negde smo se složili u porukama da će same reforme početi u trenutku kada se otvore dva pogavlja i da na taj način možemo menjati i društvo i sve ono što nije valjalo u prošlosti", rekao je Antonijević.
Prema njegovim rečima, na sastanku je bilo je reči i o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, pritiscima na nezavisne institucije, stanju u medijima, pravosuđu, ekologiji, kao i o privredi i poljoprivredi.
Nemačka kancelarka posetu Beogradu završila je razgovorom s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.
Predsednik Nikolić rekao je u razgovoru s Angelom Merkel da je Srbija na poziciji između Evrope i Rusije, što je ponekad dobro, a ponekad nije, saopštila je kancelarija predsednika.
"Mi ne možemo da se odreknemo ni jednog ni drugog prijatelja i to je problem koji nastojimo da prevaziđemo", rekao je Nikolić, koji je naveo i da Merkel u veoma složenim okolnostima uspeva da balansira u odnosima EU i Rusije i uspešno vodi svoju državu i ekonomiju.
Merkel je pohvalila želje i napore Srbije da uđe u EU i dodala da se mora paziti na "zamor građana u evrointegracijama".
Povodom saradnje u EU, Merkel je rekla da postoji percepcija da se vodi rigidnija politika i da pojedine članice EU imaju drugačija shvatanja demokratije.