Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Ko je ranije izašao iz EU    

Objavljeno : 21.06.2016. | Ažurirano : 22.06.2016. Štampa El. pošta bookmark
 

Velika Britanija 23. juna će odlučiti da li će postati prva zemlja koja će istupiti iz EU. To ne bi bilo prvi put da je EU ostala bez dela teritorije, mada se raniji slučajevi po značaju ne mogu porediti sa slučajem Bregzit. U prošlosti su, dobrovoljno ili ne, EU i organizacije koje su joj prethodile napustili Alžir, Grenland i malo ostrvo Sveti Bartolomej.

 

U doba stvaranja Evropske ekonomske zajednice 1957. Alžir je bio deo teritorije Francuske, pa time i deo evropskog povezivanja. Međutim, sa nezavisnošću 1962. godine Alžir je praktično napustio EEZ.

Alžir je nakon toga godinama koristio prednosti sive zone u odnosima sa Evropom, uživajući u velikoj meri neograničeni pristup evropskom tržištu. Tek 2005. Alžir i EU su potpisali ugovor o pridruživanju čime su ozvaničili odnose.

Najveće svetsko ostrvo Grenland sa 56.000 stanovnika pripadalo je Danskoj prilikom njenog pristupanja Evropskoj ekonomskoj zajednici 1973. godine. Međutim, kada je stekao nezavisnost, vlasti u Nuuku, glavnom gradu Grenlanda, organizovale su 23. februara 1982. godine referendum o pripadnosti EEZ. Pobedili su zasutupnici istupanja, sa 53% glasova. Vetar u leđa pripadnicima istupanja dali su evropski brodovi prekomernim izlovom riba u vodama Grenlanda.

Istupanje Grenlanda proglašeno je 1. februara 1985. godine. Ipak, Grenland je i dalje zvanično jedna od prekomorskih zemalja i teritorija EU i može da koristi neke evropske fondove u skladu sa sporazumom o partnerstvu EU i Grenlanda.

Ostrvo Sveti Bartolomej, malo vulkansko ostrvo Kariba, dugo je imalo status zajednice francuskog departmana Gvadalup, od kojeg je razdvaja samo 250 kilometara. Time je pripadala Evropskoj uniji u punom smislu.

Međutim, zakonskim izmenama u Francuskoj, ovo ostrvo je sa susednim ostrvom Sveti Martin 15. jula 2007. godine postalo prekomorska zajednica, a 1. januara 2012. godine prebačeno je u grupu prekomorskih zemalja i teritorija. Tako Sveti Bartolomej više ne pripada EU, za razliku od Svetog Martina. Stari kontinent time je zvanično izgubio 25 kvadratnih kilometara teritorije.

Međutim, budući da stanovnici Svetog Bartolemeja imaju francusko državljanstvo, oni su i dalje građani EU, a zahvaljujući posebnim sporazumima mogu da koriste i evro kao valutu.


izvor: AFP

Foto: Be

ta/AP

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA