Zvaničnici Srbije istakli su 11. jula značaj izgradnje gasovoda Južni tok za srpsku privredu i stabilno snabdevanje energentima, kao i spremnost Srbije da ispuni sve obaveze preuzete energetskim sporazumom sa Rusijom. Na konferenciji o gasovodu Južni tok u Beogradu rečeno je da će tenderi za izgradnju deonice tog gasovoda u Srbiji biti objavljeni u septembru i da bi srpske firme mogle da dobiju poslove vredne između 600 i 800 miliona evra. Rečeno je i da je finansiranje projekata praktično rešeno i da će novac bitii obezbeđen iz kredita koji će dati pul ruskih banaka.
Premijer Srbije Ivica Dačić je na otvaranju konferencije istakao da se razvoj energetike Srbije zasniva na partnerskim odnosima s ruskim Gaspromom s kojim se realizuje projekat Južnog toka. "Gasovod Južni tok omogućiće razvoj privrede Srbije, bolju investicionu klimu, povećaće uposlenost građana", istakao je premijer Dačić.
Dačić je kazao da će Vlada Srbije ispuniti sve obaveze preuzete energetskim sporazumom sa Rusijom.
Ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je na skupu da Srbija hoće da bude predvodnica u međudržavnom projektu Južni tok i da će uspešna realizacija projekta učiniti od nje gasno i energetski stabilnu i konkurentnu zemlju.
Ona je rekla da postoje "zli jezici" koji govore da vlada ne može da ispuni obaveze prema Rusiji, i istakla da to nije tačno jer je urađen zakon o eksproprijaciji, Ministarstvo je donelo niz pravilnika i obebzbeđen je novac iz budžeta.
"To sve dokazuje da je ova vlada odgovorna i da lobira za Srbiju", kazala je Zorana Mihajlović.
Na Južnom toku do 800 miliona evra posla za srpske firme
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da bi domaće firme na izgradnji srpske deonice gasovoda Južni tok mogle da dobiju poslove vredne između 600 i 800 miliona evra. On je kazao da će 15. septembra biti raspisani tenderi za izgradnju deonice Južnog toka u Srbiji, vredne 1,85 milijardi evra, a da bi radovi trebalo da počcnu krajem novembra ili početkom decembra.
On je objasnio da je prvobitna procenjena vrednost radova od 1,7 milijardi evra povećana za 150 miliona pošto je sada bliži završetak glavnog projekta i mogu da se iznesu bolje procene.
Background
Gasovod Južni tok dopremaće ruski gas cevovodom ispod Crnog mora, a zatim kopnom, preko Bugarske, Srbije, Mađarske, Slovenije i Italije do potrošača u jugoistočnoj Evropi i EU.
Izgradnja tog gasovoda koja bi trebalo da košta 16 milijardi evra, počela je decembra 2012. u Rusiji, a gasovod bi trebalo da proradi krajem 2015. godine.
Nosilac projekta je ruska državna kompanija Gasprom, a deo projekta u Srbiji realizovaće preduzeće Južni tok Srbije u kojem Gasprom ima 51%, a Srbijagas 49% kapitala.
Pored izgradnje gasovoda Južni tok, planirano je i povećanje podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru, izgradnja novog skladišta u Itebeju, kao i povezivanje dvosmerinim gasovodima sa Bugarskom i Rumunijom.
"Mi ćemo formirati srpski konzorcijum od svih finansijski, ekonomski i u pogledu opreme spremnih firmi, da bismo uopšte mogli da učestvujemo", kazao je Bajatović.
On je kazao da će prihodi Srbije od Južnog toka biti oko 200 miliona evra godišnje, što znači da će se projekat brzo isplatiti.
Kako je istakao Bajatović, finansiranje izgradnje srpske deonice Južnog toka obezbeđeno je i dodao da će se keš učešće Srbije završiti sa već izdvojenih 105 miliona evra, a da će ostalo obezbediti Garsprom i ruske banke kroz projektno finansiranje.
Direktor projekta "Južni tok" Aleksandar Siromjatin potvrdio je informacije da će Gasprom finansirati realizaciju projekta u Srbiji. "Finansiranje projekata Južni tok je praktično rešeno, ostalo je da rešimo neka praktična pitanja. Novac će biti obezbeđen iz kredita koji će dati pul ruskih banaka", kazao je Siromjatin.
On je istakao i da je obezbeđen novac za eksproprijaciju zemljišta, koja je preduslov za početak radova, i dodao da se ona odvija po planu. "Ekspropijacija će biti završena u skladu sa rokovima, ali naravno ona deonica gde će prvo početi gradnja. Novac za buduće deonice trase će biti obezbeđen u budućnosti, tek sledeće godine", rekao je on.
Siromjatin je kazao se i da se ceo projekat odvija po planu, odnosno da je u Rusiji izgrađano 300 kilometara gasovoda od planiranih 3000, kao i da su počeli radovi na gasnoj stanici u Crnom moru. Kako je objasnio Siromjatin, gasovod Južni tok završiće se u italijanskom gradu Trevizu gde Gasprom planira da napravi veliko postrojenje.
Bajatović je kazao da će glavni deo Južnog toka kroz Srbiju biti dug 422,4 kilometra i da će biti izgrađena dva kraka, prema Republici Srpskoj i Hrvatskoj. On je kazao da je i Makedonija izrazila želju da se izgradi krak Južnog toka kojim bi se snabdevali gasom iz Srbije, iako imaju mogućnost snabdevanja preko Bugarske.
Dačić je kazao da će srpskim delom Južnog toka 2016. prolaziti 11,8 milijardi kubnih metara gasa, 2021. godine 36 milijardi, a 2025. godine 40 milijardi kubnih metara gasa.
Gasifikacija prioritet
Dačić je na otvaranju konferencije o gasovodu Južni tok koja se održava u hotelu "Hajat" rekao na skupu da je Srbija počela investicioni ciklus u energetici u okviru kojeg će u narednih osam godina biti uloženo oko 10 milijardi evra. On je rekao da će u okviru tih investicija započetih pre dve godine tri milijarde evra biti uloženo u naftni sektor, dve u gasni i dve u oblasti obnovljivih izvora energije.
Zorana Mihajlović je rekla da je gasifikacija Srbije takođe jedan od ciljeva vlade i njenog ministarstva, kao i da gradske toplane pređu na gas.
Ona je navela da je jedan od važnih ciljeva vlade investiranje u preduzeća koja koriste gasa, za šta treba uložiti 300 miliona evra. To će, prema njenim rečima, omogućiti i otvaranje 6.000 novih radnih mesta.
Istakla je da će novac biti uložen u preduzeća kao što je Petrohemija, ali nije precizirala da li će biti osnovano novo preduzeće Gasne elektrane.
Bajtović je kazao da će gasovod Južni tok omogućiti izgradnju gasnih elektrana u Srbiji i razvoja industrije koja koristi gas u proizvodnji, kao što su Petrohemija i Azotara, a već se razgovara i o ruskim invsesticijama u te projekte.