Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dogovor u BiH otvara put te zemlje ka EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.08.2016. |
|
|
|
|
|
|
Dogovor koji su srpski i bošnjački politički lideri u BiH postigli 31. jula, trebalo bi da odblokira evropski put zemlje pošto su rešena pitanja u vezi sa mehanizmom koordinacije u tom procesu. Prema dogovoru, entitetske vlasti i Savet ministara BiH donosiće odluke konsenzusom. Njime je ujedno otvoren put i za odobravanje kreditnog aranžmana Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) BiH. Međutim, hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović rekao je da se ne slaže sa dogovorom o mehanizmu koordinacije, jer smatra da se vlasti kantona ne mogu izuzeti iz toga.
Predsedavajući Predsedništva BiH i predsednik Republike Srpske, Bakir Izetbegović i Milorad Dodik, postigli su 31. jula dogovor o mehanizmu koordinacije različitih nivoa vlasti u pregovorima sa EU, i o kreditnom aranžmanu sa MMF-om.
"Raspravljali smo o urgentnim stvarima u vezi sa evrospkim integracijama. Imam dobre vesti: postigli smo dogovor o mehanizmu koordinacije, o kreditnom aranžmanu sa MMF i nekim drugim stvarima", rekao je novinarima šef delegacije EU u BiH Lars Gunar Vigemark, inicijator sastanka.
Zbog nemogućnosti dogovora različitih nivoa vlasti u BiH, Evropska unija je od te zemlje tražila da obezbedi mehanizam koordinacije koji treba da joj omogući da usaglasi stavove o pitanjima na putu ka EU i koordinisano usklađivanje sa evropskim zakonodavstvom na celoj teritoriji.
Uspostavljanje tog mehanizma je bio i jedan od uslova koje je EU postavila BiH za podnošenje zahteva za članstvo. BiH je 15. februara ove godine podnela zahtev EU za status kandidata za članstvo, pošto je krajem januara Savet ministara BiH usvojio mehanizam koordinacije.
Republika Srpska, međutim, tada saopštila da smatra spornim način na koji je mehanizam usvojen u Savetu ministara, kao i sam mehanizma koordinacije.
Izgubljeno vreme
Izetbegović i Dodik, koji su i lideri Stranke demokratske akcije (SDA) i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), sastali su se na inicijativu šefa Delegacije EU u BiH, i pored brojnih međusobnih trzavica i optužbi.
Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak rekao je prethodno da dobrodošao bilo kakav sastanak ključnih aktera na političkoj sceni BIH, ako će to dovesti do ispunjavanja uslova da aplikacija BIH za članstvo u EU u septembru bude prihvaćena.
"Do sada smo nepotrebnim političkim kalkulisanjem izgubili najmanje tri, četiri meseca, jer je trebalo da ovaj posao završimo do jula", rekao je Crnadak novinarima.
Sastanku su prisustvovali premijerka RS Željka Cvijanović i predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić, kao i premijer Federacije BiH Fadil Novalić koji je na kraju došao kako bi potpisao pismo o namerama za MMF.
Zbog neprihvatanja mehanizma koordinacije, Zvizdić i Novalić, koji su kadrovi SDA, ranije su odbijali da potpišu pismo o namerama za MMF, koje je bilo potrebno da bi ta medjunarodna finansijska institucija odobrila kreditni aranžman sa BiH.
Dodik: Rešena sva sporna pitanja
Dodik i Izetbegović izrazili su zadovoljstvo ishodom sastanka u Istočnom Sarajevu.Predsednik RS je na konferenciji za novinare posle sastanka rekao da su u vezi sa mehanizmom koordinacije pozitivno rešena sva tri sporna pitanja - pitanje predsedavanja, predstavljanja prema EU institucijama i odlučivanja.
On je istakao da je dogovoreno da se odlučuje konsenzusom, a koji uključuje predstavnike Vlade Federacije BiH, Vlade RS i Saveta ministara BiH. "Ako nema predstavnika, nema ni odluke. Nema glasanja, a ni konsenzusa bez nas", rekao je Dodik, prenosi portal Kliks.ba.
Dodik je dodao da su time stvoreni uslovi da RS prihvati mehanizam koordinacije i da su konačno završena natezanja ko je u pravu, a ko nije.
Izetbegović je na konferenciji za novinare rekao da je sa Dodikom razgovarao o budućnosti evropskih integracija BiH i naglasio da je rešen set pitanja zbog kojih je ponovo otvoren put BiH ka EU.
On je istakao kako kreditni aranžman s MMF-om ne podrazumeva samo dobijanje novca već i set reformi.
Dogovorom su otklonjene prepreke za kreditni aranžman s MMF-om. Kako je rečeno nakon sastanka, pismo namere za MMF je potpisano i već upućeno toj instituciji.
Čović nezadovoljan dogovorom
Hrvatski član Predsedništva BiH i lider Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Dragan Čović rekao je za TV N1 da se ne slaže sa dogovorom Dodika i Izetbegovića u vezi sa mehanizmom koordinacije.
"Prema onom šta sam ja vidio da su usaglasili to može biti dobar dogovor dve stranke, ali nikako dogovor koji može proći na Savetu ministara BiH jer imam osećaj da je Izetbegović prihvatio da se u sporazum unesu neki elementi za koje smo se u petak dogovorili da su neprihvatljivi”, rekao je on.
Čović je naglasio da "ni u jednoj varijanti se ne može praviti dogovor, a da se izuzmu kantoni iz načina koordinacije u skladu sa ustavnim ovlašćenjima, odnosno nadležnostima".
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|