Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srpsko tužilaštvo odustalo od slučaja Purda
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srpsko tužilaštvo za ratne zločine odustalo je od krivičnog gonjenja hrvatskog veterana Tihomira Purde, osumnjičenog za ratne zločine u Vukovaru 1991. godine, zbog nedostatka dokaza. Odluka srpskog tužilaštva je pozdravljena u Hrvatskoj, koju proteklih dana potresaju demonstracije protiv vlade zbog ekonomskog i socijalnog stanja u zemlji, ali i skupovi podrške hrvatskim veteranima.
Zamenik srpskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić rekao je 3. marta agenciji Beta da je Tužilaštvo, pored slučaja Purda, odustalo od krivičnog gonjenja Petra Janjića i Danka Maslova, koji su takođe bili pod istragom srpskog tužilaštva za isti zločin u Vukovaru 1991. godine.
Vekarić je kazao da su u okviru tog postupka saslušana 44 svedoka, i u Srbiji i u Hrvatskoj. Svi svedoci, kako je naveo, nisu teretili Purdu, Janjića i Maslova, zbog čega je i Tužilaštvo dodustalo od krivičnog gonjenja.
U saopštenju se navodi da je Tužilaštvo utvrdilo da istražni sudija Vojnog suda nije ispitao nikog od osumnjičenih, jer nisu bili dostupni, s obzirom da su tokom avgusta 1992. godine razmenjeni. "Postupak koji su vodili vojni istražni organi 1999. godine nije vođen u skladu sa pravnim standardima procesuiranja krivičnih dela ratnih zločina", navelo je Tužilaštvo.
Tužilaštvo je saopštilo da je o svojoj odluci obavestilo istražnog sudiju Višeg suda u Beogradu, nakon čega će on, preko Ministastva pravde Srbije, obavestiti Ministarstvo pravde BiH.
Sud u BiH će biti poslednja institucija koja će odlučivati o primeni odluke o puštanju na slobodu Tihomira Purde. Kako je rečno Beti u uredu za odnose s javnošću Suda BiH 3. marta, Ministarstvo pravde Srbije sada treba da dostavi dokumentaciju o odustajanju od krivičnog gonjenja, a ujedno treba da povuče i Interepolovu poternicu.
"Ministarstvo pravde Srbije dokumentaciju dostavlja mininistarstvu pravde BiH, koje kasnije dokumentaciju dostavlja Sudu BiH koje na kraju donosi resenje o obustavljanuju ekstradicionog postupka", rečeno je Beti u Sudu BiH.
Background Hrvatski veteran Tihomir Purda je u pritvoru u BiH od 5. januara kad je na graničnom prelazu uhapšen na osnovu poternice iz Srbije iz 2007. u kojoj se tereti da je u Vukovaru 1991. pucao na tri ranjena vojnika JNA, od kojih su dva ubijena na licu mesta, a treći je preminuo u bolnici.
Sud BiH je doneo polovinom februara odluku kojom je dopustio izručenje Purde pravosudnim telima Srbije. Sud BiH je naveo da odlučujući o zahtevu za Purdino izručenje nije ocenjivao same dokaze koji bi eventualno upućivali na njegovu krivicu, već ispunjenje pretpostavki za nečije izručenje drugoj državi.
Hrvatsko državno tužilaštvo je sprovelo istragu na osnovu srpskih optužbi i zaključilo da Purda nije kriv, zbog čega Hrvatska nije mogla tražiti njegovo izručenje. Hapšenje Purde u BiH po srpskoj poternici je izazvalo oštre reakcije u Hrvatskoj.
Jadranka Kosor: Slučaj Purda je opterećivao Hrvatsku
Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor izrazila je 3. marta u Zagrebu zadovoljstvo što je slučaj hrvatskog veterana Tihomira Purde završen, istakavši da je taj slučaj Hrvatsku veoma opterećivao. "Mi ćemo odmah nastaviti da radimo onaj deo posla koji je u našoj nadležnosti, a čija je suština da se tako nešto više ne ponovi. Na tome ćemo snažno raditi", rekla je Kosor novinarima.
Ona je istakla da je Vlada Hrvatske u rešavanje tog slučaja uložila "puno truda" i zahvalila je, kako je rekla, velikoj većini veterana koji su verovali da će se taj slučaj završiti pravedno. Dodala je da je slučaj Purda "opterećivao i ljudski i na drugim nivoima", ali da je to sada prošlost.
Predsednik Sabora Hrvatske Luka Bebić ocenio je da je rešenje slučaja Purda očekivano. Prema njegovim rečima, slučaj Purda nije samo pravosudno, nego i političko pitanje, ali je rešeno pozitivno.
Potpredsednik Sabora Vladmir Šeks izjavio je da očekuje da će isti rasplet zadesetiti i veterana Veljka Marića koji se već deset meseci nalazi u pritvoru u Srbiji zbog sumnji u ratne zločine. "Bila bi civilizacijska katastrofa da se zadržavanje u pritvoru i uopšte pokretanje krivičnog postupka odvija na temelju iznuđenih priznanja agresorskih sudova i tužilaca, agresorske JNA", rekao je Šeks novinarima.
Ratni komandat odbrane Vukovara Branko Borković, poznatiji kao Mladi Jastreb, izjavio je 3. marta da je odluka srpskog pravosuđa došla prekasno, istakavši da veterani ne odustaju od protesta sve dok se ne raščisti situacija sa Srbijom oko veterana.
Udruženja hrvatskih veterana 1991-1996. organizovalo je 26. februara skup kako bi izrazili nezadovoljstvo politikom vlade i državnog tužilaštva prema ratnim veteranima. Na tom skupu se okupilo više od 10.000 ljudi i on je protekao mirno za razliku od protesta organizovanog istog dana preko društvene mreže Fejsbuk (Facebook).
Demonstranti su se sukobili u centru Zagreba s policijom koja je upotrebila silu, a bilo je više povređenih na obe strane. Policija je saopštila da je privedeno oko 60 demonstranta okupljenih preko Fejsbuka i članova navijačke grupe Bed blu bojs. Iz policije navode da u sukobima s policijom nisu učestvovali okupljeni na glavnom zagrebačkom Trgu bana Jelačića koji su protestvovali pod sloganom "Stop progonu hrvatskih veterana".
Protesti su se nastavili tokom ove nedelje, a oko 5.000 demonstranata, okupljenih preko društvene mreže Fejsbuk (Facebook), protestovalo je 2. marta uveče u Zagrebu. Tokom višečasovnog protesta zapaljene su zastave vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), najače opozicione Socijaldemokratske partije (SDP), ali i zastava Evropske unije.
Protest u Zagrebu 3. marta su, pored ostalih, podržali i studenti zagrebačkog Filozofskog fakulteta i nevladina organizacija "Zelena akcija".
Skup je nastavak niza prošlonedeljnih protesta kojima se traži smenjivanje vlade, pre svega zbog teškog ekonomskog i socijalnog stanja u Hrvatskoj. Građani su protiv vlade protestovali i u Rijeci, Puli i Splitu.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|