Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Bezvizni režim za sada nije ugrožen      

Objavljeno : 23.05.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska komisija 24. maja će predstaviti mehanizam za brzo privremeno vraćanje viznog režima u vanrednim prilikama. To, međutim, kako je potvrđeno agenciji Beta u Briselu, nije odluka o vraćanju viznog režima, već mogućnost da se bezvizni režim privremeno suspenduje u slučaju velikih problema. Broj lažnih azilanata i dalje višestruko veći nego pre bezviznog režima i zemlje EU očekuju konkretne korake vlasti, upozorava Delegacija EU u Srbiji.

 

Portparol u Evropskoj komisiji Martin Grabjec naglasio je u izjavi za Betu da su "netačni pojedini napisi s tim u vezi u nekim medijima". Upitan da li su tačni navodi da će Evropska komisija 23. maja predložiti Savetu ministara EU ukidanje režima za putovanje srpskih i makedonskih građana u šengensku zonu zbog i dalje velikog broja lažnih azilanata, Grabjec je rekao da je u pitanju samo dopuna postojeće regulative o režimu EU bez viza za sve zemlje u svetu.

 

"To ni na koji način ne znači da će biti odmah ponovo uspostavljena obaveza posedovanja viza za građane Srbije koji putuju u EU, već mogućnost daleko bržeg vraćanja viza pojedinim zemljama u izuzetnim situacijama", predočio je predstavnik za štampu evropske komesarke za unutrašnje poslove Sesilije Malmstrem.

 

Savet ministara EU 9. i 10. juna u Luksemburgu treba da usvoji predlog Komisije, koji je komesarka Malmstrem već obrazložila ministrima unutrašnjih poslova evropske dvadesetsedmorice 12. maja.

 

Ona je tada naglasila da bi hitnim postupkom, za razliku od sadašnje duge procedure, vize bile vraćene nekoj zemlji "u slučaju da režim bez viza izazove neregularnu imigraciju velikih razmera, ili da bude zloupotreba, odnosno da dovede opasnost bezbednost" Evropske unije.

 

Malmstrem je kazala da bi ponovo uvođenje granica unutar šengenske zone usledilo samo uz dogovor svih članica Unije i to u "krajnjim situacijama".

 

Šta piše u predlogu

Background

Građani Srbije, Crne Gore i Makedonije od 19. decembra 2009. mogu bez viza da putuju u zemlje šengenske zone, a to pravo dobili su oko godinu dana kasnije i građani Bosne i Hercegovine i Albanije. Kosovo nije time obuhvaćeno.Nakon ukidanja viznog režima zabeležen je porast podnosilaca zahteva za azil iz Srbije u zemljama EU. U najvećem broju slučajeva reč je o Romimа, Albаncimа i Bošnjаcima sа područjа južne Srbije, Sаndžаkа, centrаlne Srbije i Beogrаda. Zbog toga je, prilikom uvođenja bezviznog režima za BiH i Albaniju, uveden i mehanizam nadzora sprovođenja tog režima, a Evropska unija će u junu dati celovit izveštaj o primeni bezviznog režima.

 

Francuska i Holandija su predložile početkom godine da se uvede vanredni mehanizam za privremeno ponovno uvođenje evropskih viza nekoj zemlji Zapadnog Balkana za slučaj "hitne vanredne situacije".

 

Prema podacima evropskog statističkog zavoda Eurostat, Srbija je u 2010. bila treći najznačajniji izvor zahteva za azil u EU, sa ukupno 17.715 zahteva, odnosno 7% ukupnog broja. Građani Srbije azil su najviše tražili u Nemačkoj - 6.795 zahteva, Švedskoj - 6.255, Belgiji - 2.220, Francuskoj - 765 zahteva i Italiji - 495. Podaci o prilivu potencijalnih azilanata u Luksemburg za ovu godinu nisu objavljeni, ali je premijer te zemlje Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker) u aprilu ponovo ukazao na veliki broj lažnih azilanata iz Srbije. On je istakao da je Srbija na listi bezbednih zemalja porekla, i da ne postoje razlozi da građani traže azil. Prema podacima Generalnog komesarijata za izbeglice i apatride Belgije, Srbija je po broju zahteva u prva četiri meseca ove godine na 5. mestu sa 544 zahteva. Ispred Srbije su Avganistan, Gvineja, Kosovo i Irak. U 2010. Srbija je po broju zahteva bila na 3. mestu.Kada je reč o Švedskoj, Srbija je u prva četiri meseca na 3. mestu, iza Somalije i Avganistana, sa 725 zahteva. U toj zemlji je, kao i u Belgiji, ove godine smanjena zastupljenost potencijalnih azilanata iz Srbije.

 

 

U predlogu koji je Evropska komisija podnela za jačanje sistema Šengena, naglašava se da je uvođenje režima bez viza EU za neke zapadnobalkanske zemlje "bilo veoma povoljan korak i pokazalo da je moguće dobro osigurati kretanje u bezbednom okruženju".

 

U dokumentu Komisije podvlači se da je "sprečavanje neregularne imigracije i očuvanje javne bezbednosti spojivo s uređenim kretanjem lica".

 

Napominje se, međutim, da je neophhodno zajamčiti i otklanjanje opasnosti od neregularne migracije i narušavanja bezbednosti. Evropska komisija naglašava da "ukoliko režim bez viza dovede do šireg neregularnog priliva imigranata ili zloupotreba, odnosno ugrozi bezbednost, Evropska unija na raspolaganju mora imati valjane instrumente da brzo otkloni takve probleme".

 

Da bi to obezbedila, Komisija će ubrzo predložiti promenu Uredbe 12 o vizama (Visa Regulation 12), kojom se uspostavlja bezbednosna odredba koja bi omogućila vanredno vraćanje režima viza EU za pojedine zemlje.

 

Pojačani nadzor sprovođenja režima bez viza je EK već uvela u januaru za sve zemlje Zapadnog Balkana, pošto su naročito Francuska, suočena s talasom imigracije sa severa Afrike, i Holandija zatražile da se prevashodno postavi sistem kontrole u novembru uvedenog bezviznog režima za Bosnu i Albaniju.

 

Ministri unutrašnjih poslova će u junu dobiti i celovit izveštaj Evropske komisije o onome šta je ustanovljeno mehanizmom pojačanog nadzora za zapadnobalkanske zemje i tad bi, možda, mogli i predložiti neke mere.

 

U međuvremenu je Belgija, suočena sa i dalje velikim prilivom "lažnih azilanata" iz Srbije i Makedonije, zatražila od Evropske komisije izveštaj o tome šta je ustanovljeno kroz mehanizam "pojačanog nadzora" za zapadnobalkanske zemlje.

 

Belgija želi da zna i kakve će mere Evropska komisija i Beograd i Skoplje preduzeti da se ne samo obuzda, već bitno smanji priliv mahom etničkih Albanaca i Roma iz Srbije i Makedonije koji u Belgiju i još neke zemlje EU dolaze s biometrijskih pasošima i zloupotrebljavaju režima bez viza tražeći bez ikakvog osnova "politički azil".

 

Internet portal "Juraktiv" (Euractiv) je, s tim u vezi, danas ukazao da "mnogi od onih koji traže azil u stvari savršeno dobro znaju da im to neće biti odobreno, ali ipak iskoriste povoljnosti boravka za vreme dok traje postupak (vlasti) na temelju zahteva za azil, tokom kojeg oni uživaju povlastice smeštaja i dobijaju određene svote novca za svakodnevne potrebe".


Dežer: Broj zahteva i dalje bar pet puta veći nego ranije

 

Broj zahteva državljana Srbije za azil u EU opada, ali je i dalje pet do šest puta veći nego pre ukidanja viza, izjavio je šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert). "Broja zahteva opao je u izvesnoj meri, a bio je na visokom nivou - 10 puta veći nego pre ukidanja viza. Sada je taj broj pet do šest puta veći, što je i dalje zabrinjavajuća brojka", rekao je 24. maja Dežer u Palati Srbija na okruglom stolu "Monitoring i kontrola slobodnog viznog režima sa EU - nacionalni odgovor.

 

Potrebni su hitni rezultati u smanjenju broja lažnih azilanata, kazao je Dežer. Kako je dodao, EU pozdravlja sve mere koje predlaže Vlada Srbije, ali se mora videti koliko će one biti efikasne. Nemamo vremena za gubljenje. Moramo zajedno da branimo odluku o ukidanju viza, a za to su potrebni konkretni rezultati", rekao je Dežer.

 

Prema njegovim rečima, problem zahteva za azil može da reši dugoročna perspektiva ekonomskog razvoja i rast standarda građana.

 

Dežer je ukazao da je nepohodno da se kontrola na graničnim prelazima obavlja uz puno poštovanje ljudskih prava, kao i da se izbegne stigmatizacija i obeležavanje bilo koje grupe stranovništva.

 

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je broj lažnih azilanata iz Srbije od decembra 2010. smanjen 35 odsto, ali da će Srbija zajedno sa EU nastaviti da preduzima mere za rešavanje tog problema. Dačić je kazao da je trend smanjenja broja lažnih azilanata nastavljen i u prva četiri meseca ove godine i da je najviše zahteva bilo podneto u Švedskoj, Nemačkoj i Belgiji.

 

On je kazao da se sve smere za smanjenje broja zahteva za azil primenjuju od prošle godine, ali da je namera Vlade Srbije da tim merama da institucionalni karakter.

 

Načelnik Uprave granične policije MUP-a Srbije Nenad Banović rekao je da je do sada oko 17.500 državljana Srbije tražilo azil i da su zbog toga preduzete hitne mere kako bi se smanjio pritisak na zemlje zapadne Evrope. Više od 98% tih zahteva je odbijeno, rekao je Banović i dodao da je potrebno jakim ekonomskim merama smanji broj državljana Srbije koji podnose zahteve za azil.

 

Izvor: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA