Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Razmatra se i oduzimanje pasoša u slučaju lažnih azilanata
|
|
|
Objavljeno : 06.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija kao jednu od mera za sprečavanje zloupotrebe bezviznog režima Evropske unije razmatra i oduzimanje pasoša građanima koji neosnovano traže azil u zemljama Unije. Među merama najavljuje se pojačana kontrola turističkih agencija koje organizuju prevoz lažnih azilanata u EU. Srpski zvaničnici su najavili da će Srbija preduzeti sve potrebne mere da bi sprečila zloupotrebu bezviznog režima i izrazili nadu da do ukidanja tog režima neće doći.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je 6. maja u Bosilegradu da Srbija razmatra i mogućnost oduzimanja pasoša onim građanima koji bez pravog razloga traze azil u zemljama EU, pre svega u Švedskoj, Nemačkoj, Belgiji i Luksemburgu.
Dačić je rekao da će u Srbiji biti pojačana kontrola turištičkih agencija koje se bave prevozom lažnih azilanata u zemlje Evropske unije.
Prema njegovim rečima, Srbija ne spada u zemlje u kojima postoje politički pritisci tako da je jasno da je reč o ljudima koji traže lažni azil. "Neki od njih žele i da zarade time što će boraviti nekoliko meseci u tim zemljama", rekao je Dačić.
U EU je azil zatražio i veliki broj makedonskih građana, a ministarka unutrašnjih poslova Makedonije Gordana Jankuloska, koja je 6. maja sa Dačićem otvorila granični prelaz između dve zemlje, rekla je da je tema lažnih azilanata prioritet za Makedoniju. Ona je rekla da Makedonija preduzima sve mere da se problem lažnih azilanata reši i navela da se često događa da građani obe države organizovanim prevozom zajedno putuju u zemlje EU.
"Preduzeli smo sve mere koje su nam na raspolaganju da se problem lažnih azilanata reši i stopira. Makedonija razmatra zabranu ponovnog putnovnja u zemlje šengenske zone za one za koje je utvrđeno da su tražili lažni azil", rekla je Jankuloska.
Background Građani Srbije, Crne Gore i Makedonije od 19. decembra 2009. mogu bez viza da putuju u zemlje šengenske zone, a to pravo dobili su oko godinu dana kasnije i građani Bosne i Hercegovine i Albanije. Kosovo nije time obuhvaćeno.
Nakon ukidanja viznog režima zabeležen je porast podnosilaca zahteva za azil iz Srbije u zemljama EU. U najvećem broju slučajeva reč je o Romimа, Albаnаcimа i Bošnjаcima sа područjа Južne Srbije, Sаndžаkа, centrаlne Srbije i Beogrаda.
Francuska i Holandija su predložile početkom godine da se uvede vanredni mehanizam za privremeno ponovno uvođenje evropskih viza nekoj zemlji Zapadnog Balkana za slučaj "hitne vanredne situacije".
Evropska komisija će u junu dati celovit izveštaj o primeni režima bez viza za državljane Zapadnog Balkana, a tada bi mogla biti razmotrena i pravna mogućnost za uvođenje mehanizma za privremenu suspenziju bezviznog režima za pojedinačne zemlje u slučaju velikih problema.
Ukidanje viza za EU iskoristilo 1,5 miliona građana
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić je rekao 6. maja da je u proteklih godinu dana 1,5 miliona građana Srbije iskoristilo ukidanje viza za putovanje u zemlje Evropske unije. Dodao je da biometrijski pasoš ima 3,1 milona građana Srbije.
On je na konferenciji o deset godina saradnje EU sa Srbijom rekao da će "Srbija uraditi sve da se taj režim zadrži" i da očekuje i saradnju sa zemljama Šengena.
Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević rekla je da je pismo državnog sekretara Belgije o problemu sa lažnim azilantima iz Srbije do sada najozbiljnije upozorenje i da taj problem mora da se reši.
Kako je navela, "to još nije zvaničan zahtev za vraćanje viza Srbiji". "To ukazuje na problem koji Belgija ima sa lažnim azilantima iz Srbije, ali se očekuje da će ekspertska misija (za praćenje vizne liberalizacije, koja je boravila u Srbiji od 26. do 29. aprila) dati odgovore", rekla je ona.
Delević je kazala da je moguće da Belgija pokrene inicijativu za suspenziju vizne liberalizacije, ako odgovori ne budu pozitivni i ako Srbija ne pokrene konretnu akciju. "To nije zatraženo, i verujemo da je ovaj korak učinjen da bi se suspenzija vizne liberalizacije izbegla. Tu nema neposrednje pretnje, ali ima ozbiljnog upozorenja, koje ozbiljno treba shvatiti", rekla je ona.
Delević je kazala da Srbija mora da preduzme konkretne korake, i to već narednih nedelja. Istakla je da je pitanje za Srbiju kako poboljšati kontrolu na granicama, kako ubrzati krivično gonjenje, kako pojačati informacionu kampanju i kako dugoročno raditi na integraciji manjina i stvaranju jačeg osećaja društvene pripadnosti, zajedno sa poboljšanjem uslova života.
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić rekao je 6. maja da su 5. maja na sastanku na kojem su učestvovali i Dačić, Đelić, Milica Delević i on, dogovoreni "konkretni pravci delovanja na svim poljima". On je najavio da će primena mera početi narednih nekoliko dana i nedelja ali nije naveo o kakvim je merama reč.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je 5. maja da s velikom ozbiljnošću mora da se uzme upozorenje EU o mogućoj suspenziji vizne liberalizacije, ali je izrazio uverenje da do toga neće doći i da će Srbija preduzeti neophodne mere. Srpski predsednik je dodao da će evropske zemlje, s druge strane, "morati da pokažu razumevanje za značaj vizne liberalizacije koja je jedno veliko postignuće koje smo imali poslednjih godina vezano za naše građane i njihovu slobodu kretanja".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|