Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nesuglasice o dnevnom redu razgovora Beograd-Priština
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Šesta runda pregovora Beograda i Prištine o univerzitetskim diplomama, katastru, Telekomu, struji i carinskom pečatu trebalo je da se održi 20. jula u Briselu, ali je odložena za početak septembra zbog neslaganja o dnevnom redu. Kako je agenciji Beta rečeno u krugovima EU, očekivala se nagodba o priznavanju univerzitetskih diploma. Priština je želela na dnevni red da stavi i pitanje duga srpskih građana prema kosovskoj elektroenergetskoj kompaniji, ali je šef beogradskog tima odbacio tu ideju.
Šef pregovaračkog tima Srbije Borislav Stefanović rekao je agenciji Beta da su pregovori odloženi jer je Evropska unija procenila da u ovom trenutku dve strane ne mogu da se saglase o dnevnom redu. "Suočili smo se sa situacijom da je Priština istakla neke zahteve koji su za nas bili neprihvatljivi i samim tim nismo mogli da se usaglasimo oko toga i procenjeno je da nam treba više vremena da se dogovorimo do septembra", rekao je Stefanović.
Stefanović je rekao da očekuje da u septembru Beograd i Priština postignu "mnogo pozitivniji rezultat", odnosno da reše mnogo više problema. "Mislim da će u septembru biti mnogo pozitivniji rezultat i mnogo veći paket rešenih tema, ne postoje nikakvi rokovi da se neke stvari reše svaki mesec", naveo je on.
Stefanović je ranije potvrdio za agenciju Beta da su na dnevnom redu pregovora biti diplome, katastar, struja i telekomunikacije - Telekom. Te teme su, kako je naveo, dogovorene prošle nedelje, tokom posete posrednika Evropske unije Roberta Kupera Beogradu. Na sastanku je, kakao je navedeno, trebalo da bude reči i o carinskom pečatu.
Dug građana za struju kosovkoj kompaniji KEK pitanje je koje je Priština želela da uvrsti na dnevni red, ali je Stefanović kazao da do toga neće doći.
Šefica kosovskog pregovaračkog tima Edita Tahiri kazala je, naime, za Radio Kosovo da će jedna od tema biti i dugovi žitelja severnog Kosova Kosovskoj elektro-energetskoj korporaciji (KEK) od 1999. godine do danas. "Od značaja je da nađemo rešenje za ovo pitanje", kazala je ona. Priština smatra da taj dug treba izmiriti, dok se Srbi sa severa Kosova sa time ne slažu.
Stefanović je, međutim, kazao da do razmatranja tog pitanja neće doći. "Nikakva dugovanja neće biti tema pregovora", rekao je Stefanović i naveo da bi otvaranje tog pitanja neumitno vodilo razgovorima o povratku imovine srpskih preduzeća na Kosovu i Metohiji.
"Pitanja katastra i univerzitetskih diploma su pred zaključenjem. Teža su pitanja Telekoma i carinskih pečata", rekao je Stefanović i ponovio da je cilj Beograda da olakša život u Pokrajini.
Background Dijalog Beograda i Prišine počeo je 8. marta i vodi se uz posredovanje EU. U prethodnoj, petoj rundi dijaloga, održanoj početkom jula, timovi Beograda i Prištine uspeli su da dođu do prvih rezultata i da se se dogovore o slobodi kretanja i razmeni kopija matičnih knjiga. Delimičan dogovor je postignut na temu univerzitetskih diploma.
Pregovori su značajni i za rešavanje konkretnih pitanja koja će olakšati svakodnevni život i poslovanje građanima, a ima značaja i za približavanje EU. Priznavanje Kosova nije uslov za približavanje EU, ali je potrebno regulisanje praktičnih pitanja u odnosima Beograda i Prištine.
U kosovskim medijima je uoči razgovora u Briselu pokrenuto i pitanje odnosa srpskog i kosovkog telekoma i pošta jer u Prištini očekuju da bi se u pregovorima mogla rešiti neka sporna pitanja.
Kako je preneo prištinski dnevnik "Zeri", Pošta i Telekom Kosova (PTK) godišnje izgube više od šest miliona evra zbog nepostojanja sporazuma sa Telekomom Srbije o naplati telefonskog saobraćaja koji preko Srbije ide prema Kosovu. Prema pisanju tog lista, samo tokom 2010. godine međunarodni telefonski pozivi usmereni prema Kosovu preko Telekoma Srbije iznosili su oko 13 miliona evra, dok su odlazni pozivi sa Kosova prema trećim zemljama koštali oko sedam miliona evra.
Portparol PTK Menduh Abazi izjavio je za "Zeri" da na osnovu obračuna PTK-a proizilazi da "Telekom Srbije duguje Telekomu Kosova 6.268.728 evra" i da je zato ta kosovska kompanija "veoma zainteresovana" da ima normalne odnose sa Telekomom Srbije, kao sa operaterima drugih zemalja u svetu. Abazi je dodao da PTK "veruje da će tehnički razgovori koji se vode sa Srbijom poboljšati odnose dva operatera".
"Zeri" je preneo i mišljenje eksperata koji smatraju da je pogrešna strategija PTK-a da se u međunarodnom saobraćaju osloni samo na operatera u Srbiji. Prema njihovom mišljenju, moguće je obezbediti veze sa svetom i preko nekog drugog suseda pod uslovom korišćenja njegovog nacionalnog pozivnog koda.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|