Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Beograd i Priština nastavljaju razgovore
|
|
|
Objavljeno : 17.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Četvrta runda razgovora predstavnika Beograda i Prištine održava se 17. i 18. maja u Briselu, a šefovi timova izneli su različite najave o temama dijaloga i ocene o karakteru dijaloga. Dok Beograd insistira na tome da će se razgovarati samo o temama koje su već pokrenute, Priština je najavila otvaranje novih tema. Uoči nastavka dijaloga, koji je uz posredovanje EU pokrenut 8. marta, ideja o podeli Kosova je ponovo uzburkala javnost.
Šef tima Beograda Borislav Stefanović rekao je za agenciju Beta da će na novoj rundi dijaloga u Briselu biti razgovarano o temama koje su otvorene na prethodnim susretima, a najviše o telekomunikacijama, električnoj energiji, slobodi kretanja i katastru i matičnim knjigama.
"Za sve ostalo možemo da čujemo njihov generalni stav i u tom smislu očekujemo konkretne predloge, a ne generalne stavove koje smo čuli do sada", rekao je Stefanović i dodao da oko otvaranja tema moraju da se slože obe strane u pregovorima.
Šefica prištinskog tima Edita Tahiri rekla je, međutim, za kosovske medije da će glavne teme četvrte runde razgovora biti pitanja nestalih, kulturnog nasleđa i priznavanja školskih i univerzitetskih diploma.
Šefovi dva tima izneli su i oprečne ocene o karakteru razgovora.
Edita Tahiri je ocenila da Beograd nastoji da razgovorima da politički karakter, iako su se dve strane na početku dijaloga dogovorile da se raspravlja samo o tehničkim pitanjima.
Stefanović je, međutim, kazao da je za beogradski tim "otvorena mogućnost da o svemu razgovara". "Apsolutno je netačno da su se dve strane, kako se govori u Prištini, saglasile da pričaju samo o tehničkim pitanjima, i nije istina da je to nama bilo ko postavljao kao preduslov za dijalog. To što Priština to tako tumači i pokušava terminološki da obezbedi svoju poziciju jeste, s jedne strane, razumljivo, ali nije istina. Mi nemamo ograničenja tog tipa i spremni smo da razgovaramo o svemu", rekao je Stefanović.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izrazio je 17. maja očekivanje da će izaslanik EU Robert Kuper ponuditi pregovaračkim timovima Beograda i Prištine neke kompromisne predloge. Prema njegovim rečima, kompromis u dosadašnjim razgovorima još nije nađen jer Albanci nisu sasvim sigurni da im ovakvi pregovori trebaju i ne shvataju da im je Srbija pratner i sagovornik.
Background Prvi razgovori u okviru dijaloga Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Evropske unije održani su 8. i 9. marta u Briselu a od tada su održane još dve runde razgovora. Pored timova Beograda i Prištine, u dijalogu u ime EU učestvuje savetnik šefice evropske diplomatije Robert Kuper (Cooper).
Dijalog je pokrenut na osnovu rezolucije o Kosovu koja je usvojena u Generalnoj skupštini UN 9. septembra 2010. Rezoluciju je podnela Srbija uz podršku Evropske unije. Cilj dijaloga je da se unapredi saradnja, ostvari napredak na putu ka EU i poboljšaju životi ljudi. Brisel se snažno zalagao za to da dijalog počne pre decembra 2010, ali je to odloženo zbog izbora na Kosovu.
Dačićeva izjava uzburkala duhove
Izjava ministra unutrašnjih poslova Srbije Ivice Dacića koju je 15. maja preneo prištinski dnevnik Zeri, da je podela Kosova jedino realno rešenje uzburkala je srpsku političku javnost. Dačić je 16. maja rekao da nikada nije upotrebio reč podela a predstavnici Vlade Srbije su demantovali da je vlada razmatrala tu mogućnost.
"Mislim da je jedino realno rešenje da tamo gde žive Srbi ostanu u Srbiji, a da se drugi deo gde žive Abanci odvoji. Samo to je realan način koji nas može dovesti do brzog rešenja. Ostala rešenja su gubitak vremena i treba da prođu godine i decenije u pokušajima da rešimo mala pitanja", rekao je Dačić u intervju za dnevnik "Zeri".
Upitan direktno da li predlaže podelu Kosova, Dačić je odgovorio: "To je moje mišljenje, iako se to ne sviđa ni Beogradu ni Prištini. Međutim ja sam političar realista i ne vidim drugo rešenje".
Dačić je 16. maja rekao novinarima na konferenciji povodom 10 godina Misije OEBS-a u Srbiji da je jedino brzo i realno rešenje za Kosovo postizanje kompromisa između Srba i Albanaca i da se on ne zalaže za podelu Kosova, već za razgraničenje.
On je rekao i da bi "ideja o razgraničenju mogla da bude rešenje o kome bi trebalo da se izjasne građani". "To bi podrazumevalo promenu ustava, a to je jedna procedura", rekao je on.
Dačić je rekao da je to njegov lični stav "kao čoveka koji se rodio i živeo na Kosovu" i stranačkog lidera.
Vlada Srbije nije raspravljala o podeli Kosova
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je 16. maja da Vlada Srbije nikada nije raspravljala o podeli Kosova i dodao da lideri stranaka imaju pravo da predstave program svoje stranke i svoje viđenje pitanja Kosova.
On je istakao da treba videti šta je dobro i kakve su opasnosti a kakve prednosti od tih ideja. "Preko 90 odsto Srba koji žive na severu Kosova jeste za podelu i ne treba bežati od istine. S druge strane, većina Srba južno od reke Ibar je protiv podele", rekao je Bogdanović, navodeći da se radi o strahu tih ljudi od Albanaca ili "tihog" etničkog čišćenja.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić nije 16. maja želeo da spekuliše o podeli Kosova kao mogućoj opciji u pregovorima Beograda i Prištine, ocenivši da se u tim razgovorima nastupa u okviru Ustava Srbije. "Što se tiče budućeg statusa Pokrajine, on mora biti u skladu sa Rezolucijom 1244 UN. Okvir na osnovu koga pristupamo tim razgovorima je Ustav Srbije", rekao je Jeremić novinarima posle skupa posvećenog desetogodišnjici Misije OEBS-a u Srbiji.
Na konstataciju novinara da je i šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović takođe govorio o podeli kao jednoj od opcija, Jeremić je naveo da Beograd prema Kosovu ima "samo jednu zvaničnu politiku". "Postoji samo jedna politika i ona je zasnovana na Ustavu Srbije i obavezujućim rezolucijama Narodne skupštine koje su vrlo eksplicitne kada je reč o teritorijalnoj celovitosti naše zemlje", rekao je Jeremić.
Koordinator Vlade Srbije za odnose s javnošću Slobodan Homen rekao je 16. maja da Dačić neće snositi sankcije zbog iznošenja takvog stava jer je jasno naznačio da je reč o ličnom stavu, odnosno da svojom izjavom nije prekršio kodeks Vlade Srbije.
Stavovi
Predsedavajući Stalnog saveta OEBS-a Renatas Norkus izrazio je 16. maja u Beogradu uverenje da su razgovori Beograda i Prištine počeli dobro, ali je dodao da je još dugačak put do pronalaženja rešenja.
Generalni sekretar OEBS-a Mark Peren de Brišambo naveo je da je ta organizacija svesna komplikovane situacije kada se radi o pitanju Kosova i ukazao da treba naći pragmatična rešenja koja će poboljšati svakodnevni život svih građana na Kosovu.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović je ocenio 17. maja da pominjanje podele Kosova pokazuje samo nestrpljenje i sklonost ka brzim rešenjima, kao i da je to pitanje koje se rešava u skupštini i vladi. On je rekao i da bi podela izazvala novu kolonu izbeglica za koju Srbija nije spremna. On je ocenio da tezu o podeli drže otvorenom međunarodni zvaničnici računajući da bi to bilo rešenje zadovoljilo obe strane.
Demokratska stranka Srbije ocenila je 16. maja da je ideja o podeli Kosova nedopustiva i neustavna, kao i da time vlast u Srbiji koja je, prema oceni te stranke, već priznala lažnu državu Kosovo, priprema javnost na dobrosusedske odnose sa Kosovom.
Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova i Metohije Milan Ivanović izjavio je 16. maja da je protiv podele Kosova i dijaloga Beograda i Prištine. Ivanović je za B92 kazao da je ideja o podeli Kosova protivustavna, jer je Pokrajina neotuđivi deo Srbije.
Poslanik Srpske radikalne stranke Nemanja Šarović ocenio je da je podela Kosova samo drugi izraz za odricanje od jednog dela teritorije Srbije.
Stručnjak Centra za evroatlantske odnose vašingtonskog Džons Hopkins univerziteta Danijel Server (Serwer) ocenio je da je podela Kosova "užasna ideja" i da bi se njeno ostvarenje sigurno odrazilo i na podelu Srbije.
Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović rekla je 16. maja da je stav Ujedinjenih regiona Srbije, čiji je ona član, da inicijativa Ivice Dačića treba da bude razmatrana. Ona je ocenila da je Dačićev predlog legitiman.
Građanska inicijativa Goranaca podržala je 16. maja izjavu zamenika premijera i Ministra unutrašnjih poslova Srbije Ivice Dačića o podeli Kosova kao jedinom brzom i trajnom rešenju. "To rešenje, osim što bi odslikalo realno stanje na Kosovu, doprinelo bi, u diplomatskom smislu, pravednom rešenju jer nijedna strana ne bi sve dobila niti sve izgubila", navodi se u saopštenju Građanske inicijative Goranaca.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|