Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatska u decembru potpisuje ugovor o pristupanju EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
U EU je postignut sporazum o engleskoj verziji ugovora o pristupanju Hrvatske EU. On će, prema informacijama diplomata Poljske, predsedavajuće EU, biti potpisan početkom decembra, ali tek nakon izbora u Hrvatskoj zakazanih za 4. decembar. Naime, ugovor koji je odobrio Komitet stalnih predstavnika Evropske unije (COREPER), treba još zvanično da dobije zeleno svetlo Evropskog parlamenta, ali i Saveta EU.
Poljski diplomata je kazao novinarima u Varšavi da se poljske vlasti raduju što se ostvaruje napredak u proširenju "uprkos atmosferi krize u Evropi" i što EU i dalje može da pošalje "pozitivne poruke".
Prema najavama hrvatske premijerke Jadranke Kosor, premijer Poljske Donald Tusk će krajem ove sedmice doneti u Zagreb verziju ugovora na engleskom.
Usaglašen tekst biće poslat Evropskoj komisiji i Parlamentu, u kojem će se 1. decembra održati finalna debata i ratifikacija.
Konačno "zeleno svetlo" daće Savet EU 5. decembra, nakon čega će se održati i ceremonija potpisivanja.
To znači da svakako potpisivanje neće moći da se obavi pre parlamentarnih izbora u Hrvatskoj. Hrvatska štampa špekulisala je da će Poljska pokušati da se izbori da se potpisivanje održi 2. decembra, jer bi to na izborima pomoglo HDZ-u premijerke Jadranke Kosor, koja je pridružena Evropsko narodnoj stranci, kao i Građanska platforma poljskog premijera Donalda Tuska.
Background Hrvatska je 30. juna, posle šest godina, završila pristupne pregovore sa EU čime joj je otvoren put da postane članica 1. jula 2013. godine. Hrvatska je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU potpisala 29. oktobra 2001. godine, a on je stupio na snagu više od tri godine kasnije. Zahtev za članstvo podnela je 21. februara 2003. godine, a Evropski savet je taj status odobrio u junu 2004. godine. Saradnja sa Haškim tribunalom bila je prepreka i za Hrvatsku - početak pregovora je odložen u martu 2005. godine i pregovori su počeli tek 3. oktobra 2005. godine, na dan kada je glavni tužilac Haškog tribunala dao ocenu da Hrvatska u potpunosti sarađuje sa Tribunalom. Najznačajniji hrvatski haški optuženik Ante Gotovina uhapšen je dva meseca kasnije na Kanarskim ostrvima.
Komitet stalnih predstavnika (COREPER) sastoji se od predstavnika država članica u rangu ambasadora i priprema sednice i odluke Saveta EU.
Još se ne zna gde će ugovor biti potpisan. Ministar spoljnih poslova Poljske Radek Šikorski nedavno je kazao novinarima da ne bi imao ništa protiv da se pristupni ugovor Hrvatske nazove Varšavski ugovor po imenu poljske prestonice, koja je raspoložena da bude domaćin te ceremonije.
Prema rečima poljskog diplomate, istovremeno će se potpisati i naknadni protokoli uz Lisabonski sporazum koje su kao uslov za usvajanje tog dokumenta postavile Irska i Češka. Irska je tražia garancije da se neće menjati evropski propisi o oporezivanju, kao i da sporazum neće ugroziti irsku tradicionalnu politiku vojne neutralnosti i da neće omogućiti ukidanje irske ustavne zabrane abortusa. Češka je dobila izuzeća od Povelje o osnovnim ljudskim pravima.
Na Hrvatsku se, kako je sada jasno, neće primenjivati mehanizmi nadzora nakon pristupanja, što je bio slučaj sa prethodne dve zemlje - Bugarskom i Rumunijom, ali će se do pristupanja pomno pratiti pravosudna reforma i sprovođenje zakona.
Predviđeni datum pristupanja je 1. jul 2013. godine, do kada bi ratifikacija trebalo da se završi u svim zemljama članicama. Prevodi pristupnog ugovora, koji ima više od 300 strana, biće do kraja oktobra poslati i zemljama članicama na ratifikaciju.
Hrvatska će referendum o pristupanju održati odmah nakon potpisivanja. Ratifikacija nije zatev EU već odluka koja je uobičajena u zemljama koje pristupaju EU. U drugim članicama EU neće biti referenduma o pristupanju Hrvatske. Javno mnjenje u EU to u velikoj meri podržava. Prema istraživanju javnog mnjenja Hrvatske objavljenog krajem jula, 52% stanovnika je za pristupanje.
Od ostalih zemalja regiona, Makedonija već više od pet godina čeka datum za početak pregovora o prijemu, u čemu je blokira spor sa Grčkom o nazivu države. Crna Gora je status kandidata dobila krajem prošle godine, ali joj još nije određen datum za početak pregovora. Odluku o tome očekuje na jesen. Srbija u oktobru ove godine, takođe, očekuje mišljenje Evropske komisije o kandidaturi za članstvo, a do kraja godine i dodelu tog statusa. Albanija je u aprilu 2009. podnela zahtev za članstvo u EU, ali Evropska komisija za sada nije odobrila status kandidata. "Poslednja u redu" je Bosna i Hercegovina, koja je 16. juna 2008. potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i još nije podnela zahtev za prijem u članstvo.
Izvor: EurActiv.com i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|