Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatska planira da sačuva neke povlastice u trgovini sa CEFTA
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Pristupanje Hrvatske EU odraziće se na plasman određenih hrvatskih proizvoda na srpsko tržište pošto će Hrvatska istupiti iz regionalnog CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini. Hrvatske vlasti očekuju da će sačuvati deo povlastica koje Hrvatska ima u trgovini sa Srbijom i drugim članicama sporazuma CEFTA jer su moguće izmene sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koje EU ima sa nekim od tih zemalja. U hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede očekuju da pregovore o tome pokrene EU po pristupanju Hrvatske Uniji u julu 2013. Promenom trgovinskog režima sa ulaskom Hrvatske u EU najviše će se izmeniti uslovi za izvoz određenih poljoprivrednih proizvoda iz Hrvatske na srpsko tržište, pre svega cigareta.
"Sigurno je da će, u cilju očuvanja tradicionalnih trgovinskih kretanja nakon pristupanja Hrvatske u EU, nadležne institucije EU pokrenuti pregovore o izmenama i dopunama pojedinih sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, u koje će se na odgovarajući način 'preneti' postojeće preferencijalne koncesije koje Republika Hrvatska primenjuje sa svojim trgovinskim partnerima, pa tako i sa Srbijom", navodi se u pisanom odgovoru hrvatskog Ministarstva poljoprivrede EurAktivu.
To bi značilo, kako su naveli u tom ministarstvu, da će se režim trgovine za određene proizvode koji danas uživa Hrvatska u razmeni sa zemljama CEFTA nastaviti, iako "to na kraju ne mora biti sasvim ista preferencija kao ova danas".
"Međutim, napominjemo kako će tako prenesene koncesije moći da koriste sve države članice EU, te one neće biti ekskluzivno pravo Hrvatske", navode u Ministarstvu poljoprivrede Hrvatske.
Na pitanje da li postoji mogućnost da Hrvatska zatraži reviziju SSP između Srbije i EU kako bi zaštitila svoje interese na srpskom tržištu, u tom ministarstvu su rekli da "za takvom intervencijom neće biti potrebe jer će ti pregovori automatski biti pokrenuti, pre svega od strane EU".
Background Hrvatska sa ulaskom u EU 1. jula 2013. istupa iz sporazuma CEFTA i time sve obaveze koje su Hrvatska i Srbija imale u međusobnoj trgovini u skladu sa tim sporazumom prestaju da važe, a na Hrvatsku će početi da se primenjuje trgovinski režim koji Srbija ima prema EU u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
Prema sporazumu CEFTA, razmena industrijskih proizvoda između Srbije i Hrvatske obavlja se bez carine, dok se za poljoprivredene proizvode recipročno/simetrično primenjuju preferencijalne carine i carinske kvote za veći broj osnovnih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda: meso, mleko, mlečne i mesne prerađevine, jabuke, pšenica, kukuruz, šećer, duvan, cigarete i drugo. To znači da obe strane imaju iste mogućnosti u pogledu količina i carina i pri izvozu i pri uvozu.
SSP predviđa da, kada je reč o industrijskim proizvodima, Srbija potpuno slobodno može da izvozi svoje proizvode na tržište EU, odnosno neće se ništa promeniti u odnosu na uslove iz CEFTA, dok će Srbija primenjivati carine za uvoz iz Hrvatske u skladu sa SSP, ali samo u šestomesečnom periodu do potpune liberlizacije 1. januara 2014.
Kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi, prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, Srbija takođe može potpuno slobodno da ih izvozi na tržište EU, bez carina i kvota, osim kvota za goveđe meso, vino, pastrmke, šećer. Srbija s druge strane ima određenu carinsku zaštitu za svoje proizvode tako da će se se za hrvatske proizvode naplaćivati carine koje u 2013. godini, u petoj godini liberalizacije, budu u primeni prema članicama Evropske unije.
U hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede podsećaju da je ta mogućnost predviđena i SSP-om Srbije i EU, bez obzira na to koja zemlja pristupi EU. "Važno je istaći da su ti pregovori u obostranom interesu", ističu u tom ministarstvu.
Kako su naveli, tako je bilo i u slučaju prethodnih krugova proširenja EU, kada su, nakon ulaska 10 clanica 2004. godine, EU i Hrvatska sklopile Protokol 7, ili 2007, kada je nakon ulaska Rumunije i Bugarske s EU sklopila Protokol o proširenju, kojim su na odgovarajući način izmenjene odredbe o trgovini SSP između Hrvatske i EU.
Iz ministarstva poručuju da je sigurno da će pitanje prelaska na novi trgovinski režim biti važno za Hrvatsku, ali ne samo u slučaju Srbije nego svih zemalja CEFTA, kao i da je nadležnost za vođenje pregovora i sklapanje sporazuma o preferencijalnim uslovima trgovine s trećim zemljama u nadležnosti institucija EU i da nijedna članica EU nema mogućnosti da pregovara o bilateralnim sporazumima o trgovini.
Istovremeno, Hrvatska će kao punopravna članica Unije moći da u zajedničkim telima EU iznosi svoje predloge i da na taj način zastupa svoje interese.
U hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede su rekli da će nakon pristupanja Hrvatske EU "pristup hrvatskih proizvoda na srpskom tržištu biti donekle izmenjen", odnosno da će za određene proizvode uslovi biti nepovoljniji, dok se za deo poljoprivredno-prehrambenih proizvoda uslovi izvoza neće uopšte menjati.
Nepovoljniji uslovi plasmana biće za cigarete i ostale duvanske proizvode, fermentisana pića, poput jabukovače, kruškovače, medovine, nedenaturisani etil-alkohol alkoholne jačine 80% vol. ili većim, ovčje ili kozje meso, puter i mlečni namazi, navode u ministarstvu.
Za neke grupe proizvoda u 2013. godini i narednim godinama izvoz iz EU u Srbiju biće slobodan, što znači da neće ni biti nikakvih promena u odnosu na sadašnje stanje.
U Ministarstvu poljoprivrede Hrvatske su naveli da se to, na primer, odnosi na pripremljenu ili konzerviranu ribu, seme uljane repice, čokoladu i ostale prehrambene proizvode koji sadrže kakao, soju u zrnu, sladni ekstrakt, prehrambene proizvode od brašna, prekrupe i krupice, kvasce, sosove i sastojke za sosove, mešane začine, supe i pekarske proizvode.
Autori: Maja Poznatov i Mirjana Vujović
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|