Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bugarska podrška zbunjuje Makedoniju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Zvaničnici Bugarske, prve zemlje koja je 1992. godine priznala nezavisnost Makedonije, ističu da neće kočiti Makedoniju na putu ka EU ali napominju da to da li će i koliko put biti trnovit ne zavisi ni od Sofije, ni od Brisela, već isključivo od zalaganja makedonske vlade. Time je bugarski ministar spoljnih poslova Nikolaj Mladenov stavio Skoplju do znanja da Bugarska ima neke zahteve od Makedonije na njenom putu u EU.
Mladenov je obraćajući se bugarskom parlamentu kazao i da je Bugarska zainteresovana da Makedonija napreduje ka EU ispunjavajući kriterijume utvrđene propisima EU jer su bezbednost, stabilnost i razvoj te zemlje u interesu celog regiona.
"Naša podrška procesu evropske integracije je konstruktivna i zasnovana je na stavu da svi naši susedi sa Zapadnog Balkana treba da budu deo EU. Istovremeno će se Bugarska čvrsto zalagati da ulazak u Uniju zavisi od ispunjavanja kriterijuma o članstvu koji uključuju razvoj i održavanje dobrosusedskih odnosa", istakao je Mladenov, prenela je sofijska agencija Novinite.
On je izrazio žaljenje zbog, kako je rekao, trenda "nacionalističke interperetacije istorije" u makedonskim bilateralnim odnosima sa Bugarskom koji je u suprotnosti sa deklaracijom iz 1999. o principima dobrosusedskih odnosa.
Poslednjih godina Bugarska je, prema Mladenovu, nastojala da bilateralno reši problem sa Makedonijom verujući da će Skoplje na evropskom putu usvojiti evropske principe, što se, međutim, nije desilo.
Bugarska je, naglasio je Mladenov, Makedoniji predložila i zajednički plan za unapređenje bilateralnih odnosa "na osnovu pravih koraka i akcija u tom pravcu ali još nije dobila odgovor".
Takođe je bugarski ministar kazao da će pozicija Bugarske na predstojećem samitu Evropskog saveta u decembru, gde treba da bude odlučeno o početku makedonskih pregovora o članstvu u EU, "zavisiti isključivo od toga da li je makedonska vlada nastavila ili promenila sadašnju politiku prema Bugarskoj i da li ispunjava kriterijume iz evropskog zakonodavstva".
Sofija međutim ne želi da blokira makedonski put ka EU jer Bugarska razume potrebu građana Makedonije da dobiju iste prednosti i prilike koje bugarski građani imaju od članstva.
Inače, Mladenov je letos oštro reagovao na pisanje makedonskih medija koji su izveštavali da "stotine hiljada etničkih Makedonaca" živi u Bugarskoj pod nekom vrstom "brutalnog nasilja".
Makedonski mediji dokaze za takve optužbe našli su u saopštenjima tzv. etničke makedonske partije OMO Ilinden-Pirin čiji članovi su, prema pisanju bugarskih medija, plaćeni od strane Skoplja i Beograda da se izjašnjavaju kao Makedonci.
Kako piše agencija Novinite, tekstovi u makedonskim medijima o "etničkim Makedoncima" nadovezali su se na prošlogodišnju izgradnju spomenika Aleksandru Velikom u Skoplju i Kapije Makedonije na kojoj je u reljefu sa detaljima iz makedonske istorije prikazan i bugarski car Samuilo. I Aleksandra i Samuila makedonska vlada smatra velikim Makedoncima, što je izazvalo ljutnju u Grčkoj, podsmeh u Bugarskoj i kritike od strane Evropske komisije.
Za razliku od ljutite reakcije Grčke, koja se sa Makedonijom spori oko imena, bugarska vlada se obično ne obazire mnogo na propagandu iz Skoplja a bugarska javnost na nju najčešće reaguje podsmehom.
Sofijska agencija podseća da je posle Drugog svetskog rata Jugoslavija dobila kontrolu na 40% teritorije geografskog i istorijskog regiona Makedonije, odnosno tzv. Vardarsku Makedoniju koja je 1991. postala Republika Makedonija, Grčka je zadržala 50% regiona ili tzv. Egejsku Makedoniju a samo 10% regiona ili Pirinska Makedonija ostalo je u Bugarskoj.
Temelje savremene makedonske nacije postavili su 1943-44. jugoslovenski komunisti na posebnom kongresu kada su proglašeni makedonski jezik i pismo da bi se istakli razlike u odnosu na bugarski jezik i stvaranje makedonskog nacionalnog identiteta.
Kako pišu Novinite, kasnih 1940-tih godina bugarska komunistička partija je pokrenula kampanju forsiranja vlastite populacije u Pirinskom regionu (danas je to opština Blagoevgrad na jugozapadu Bugarske) da odustanu od bugarske nacionalnosti i identifikuju se kao novouvedeni Makedonci. Tada je popis pokazao da u Bugarskoj živi četvrt miliona Makedonaca. Od projekta pretvaranja Bugara u Makedonce odustalo se tek pošto se pokazalo da od balkanske federacije Bugarske i Jugoslavije neće biti ništa.
Portal navodi i da je državljanstvo Bugarske u poslednjih deset godina dobilo oko 50.000 Makedonaca i da se već nekoliko godina broj zahteva uvećava jer se, kako kaže direktor bugarskog Narodnog istorijskog muzeja Božidar Dimitrov, Makedonci vraćaju svojim "bugarskim korenima".
Od 2010. godine je Makedoncima olakšano dobijanje bugarskog državljanstva jer im bugarske vlasti više ne traže da dostave dokumenta o bugarskom poreklu već, u cilju sticanja državljanstva, bugarska država smatra da su svi Makedonci bugarskog porekla.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|