Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bugarski i rumunski Romi lakše do posla u Francuskoj
|
|
|
Objavljeno : 23.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Francuska vlada, od koje je Evropska komisija tražila konkretne mere za poboljšanje položaja Roma, odlučila je 22. avgusta da ublaži ograničenja koja im kao građanima Rumunije i Bugarske otežavaju zapošljavanje. Francuska vlada nije ukinula sva boravišna i radna ograničenja za građane Rumunije i Bugarske koja Francuska i još sedam članica EU primenjuju od prijema te dve zemlje u EU 2007. Ta ograničenja će prestati da važe 31. decembra 2013. Pariz je, međutim, najavio da će razmotriti mogućnost potpunog ukidanja pre isteka tog roka. Francuske vlasti će, takođe, nastaviti da zatvaraju nelegalna naselja, ako za to postoji odluka suda ili ako su izvor "opasnosti ili zdravstvenih rizika".
Nakon sastanka resornih ministara 22. marta o položaju doseljenih Roma, francuski premijer Žan-Mark Ero (Jean-Marc Ayrault) je najavio niz smernica za veće uključivanje Roma koji žive u Francuskoj - od borbe protiv mreža koje eksploatišu njihov težak položaj do organizovanja privremenog smeštaja. Procenjuje se da u Francuskoj živi između 15.000 i 20.000 Roma.
Najkonkretnija mera se odnosi na lakši pristup tržištu rada u Francuskoj. To znači da će francuska vlada povećati broj sektora u kojima će Romi, pretežno iz Rumunije i Bugarske, moći da potraže posao, čime će biti olakšan njihov položaj u toj zemlji. Do sada je rumunskim i bugarskim građanima mogućnost zapošljavanja u Francuskoj bila ograničena na 150 zanimanja koje je odredila vlada.
Vlada je, takođe, najavila i ukidanje poreza koji poslodavci moraju da plaćaju za građane iz Rumunije i Bugarske, kada ih zaposle umesto francuskih radnika.
Na ove mere Pariz se odlučio posle kritika koje je izazvalo raspuštanje nehigijenskih naselja i vraćanje grupe Roma u Rumuniju.
Background Više desetina Roma, rumunskih državljana, 9. avgusta 2012. je sa područja Liona, zvanično na dobrovoljnoj bazi, vraćeno u Rumuniju.Takođe, dva naselja na severu Francuske, u blizini Lila, u kojima živi oko 200 Roma, evakuisano je 9. avgusta. Politika vraćanja i preseljenja je izazvala zabrinutost kod organizacija i udruženja za prava i podršku Romima, posebno jer je reč o merama zbog kojih je oštro kritikovana prethodna vlada.
Pre dve godine, evropska komesarka prave i unutrašnjih poslova Vivijan Reding, nezadovoljna zbog proterivanja rumunskih i bugarskih Roma iz Francuske, nije oklevala da se suprotstavi tadašnjem francuskom predsedniku iz redova desnice Nikoli Sarkoziju (Nicolas Sarkozy).
Pariz je, suočen sa pretnjom da će protiv njega biti pokrenuta procedura zbog diskriminacije, na kraju pristao da izmeni zakon kako bi se uskladio sa evropskim propisima koji se odnose na vraćanje građana EU u domovinu. Zakon je izmenjen 2011.
Francuske vlasti su najavile da će razmotriti, pošto o tome razgovoraju sa Rumunijom i Bugarskom, mogućnost da ranije ukinu mere koje njihovim građanima otežavaju pristup tržištu rada, navodi se u saopštenju iz kabineta francuskog premijera.
Evropska komisija je pozdravila mere koje je najavila francuska vlada, odnosno "konstruktivan duh u kome pristupa pronalaženju adekvantih rešenja". Komisija je pozdravila i spremnost Pariza da sarađuje sa njom i drugim članicama EU.
Evropska komisija je pozvala Francusku da ukine sva ograničenja što je pre moguće.
Francuska takođe treba da do kraja avgusta dostavi Evropskoj komisiji sve informacije u vezi sa nedavnim raspuštanjem neleganih naselja radi pravne analize.
Evropska komesarka pravde i unutrašnjih poslova Vivijan Reding je ranije naglasila da od Pariza očekuje "konkretne mere i finansijska izdvajanja" kako bi se unapredio položaj Roma.
"Nelegalna naselja predstavljaju problem i nacionalne vlasti imaju razloga da se time bave", rekla je ona ali je naglasila da udaljavanje Roma sa neke teritorije nije rešenje već da treba težiti njihovoj ekonomskoj i socijalnoj integraciji.
Od oko 30.000 osoba koje su francuske vlasti tokom prethodne vlade desnog centra vraćali godišnje u zemlje porekla trećina su bili Romi.
Francuska vladai smatra da pitanja u vezi sa položajem Roma treba rešavati i na nivou EU. Pariz će zatražiti od Kipra, predsedavajuće zemlje EU, da ona budu uvrštena na dnevni red narednog sastanka Saveta EU, navodi se u saopštenju.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|