Projekat podržali
Sponzori mreže
|
File: Nema alternative izmeni Ustava BiH
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropski komesar za proširenje Štefan File sastao se 11. aprila u Sarajevu sa članovima Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) i ponovo istakao da ne postoji alternativa pronalaženju rešenja i izmeni Ustava BiH u slučaju "Sejdić-Finci". Izmene Ustava radi implementacije presude Evropskog suda za ljudska prava, donete pre gotovo četiri godine, jedan su od uslova za napredovanje BiH na putu ka Evropskoj uniji. O izmenama Ustava političari u BiH ne mogu da se dogovore i ta zemlja je jedina u regionu koja nije podnela zahtev za članstvo u EU.
"Rešenje treba da bude uravnoteženo i u skladu sa evropskim demokratskim standardima, a EU će ostati angažovana u pružanju podrške i pomoći BiH prilikom ispunjavanja ovih uslova, čemu u prilog ide i današnja poseta", rekao je File.
U delegaciji sa Fileom su specijalni predstavnik EU u BiH Piter Sorensen i generalni direktor Generalne direkcije EK za proširenje Stefano Sanino koji su sa članovima Predsedništva BiH razgovarali o sprovođenju presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" i o promeni Ustava u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Članovi Predsedništva BiH su izrazili žaljenje što u toj zemlji ne dolazi do dogovora o ključnim pitanjima ispunjavanja uslova za prijem BiH u EU.
Kako je saopšteno iz te institucije, članovi Predsedništva BiH su potvrdili da postoji posvećenost Bosne i Hercegovine evropskom putu i da to ostaje visoki prioritet.
Izrazili su nadu da će politički lideri u BiH pronaći rešenje za implementaciju presude kako bi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupio na snagu i kako bi BiH mogla da podnese kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU.
Po dolasku u Sarajevu, File je poručio da naredni opšti izbori u BiH, koji bi se trebalo da budu održani naredne godine, neće biti priznati ukoliko se ne sprovede presuda u predmetu "Sejdić-Finci".
"Ovaj put sam došao u BiH da istaknem koliko je važno da se sprovede sudska presuda 'Sejdić-Finci", rekao je File.
Dervo Sejdić i Jakob Finci tužili su državu BiH jer kao predstavnici romskog, odnosno jevrejskog naroda u BiH, nemaju pravo da se kandiduju za Predsedništvo BiH i Dom naroda Parlamentarne skupštine.
Evropski sud za ljudska prava doneo je u decembru 2009. godine presudu u korist Sejdića i Fincija i naložio BiH da otkloni iz državnog Ustava i Izbornog zakona diskriminatorske odredbe, što do sada nije učinjeno zbog nemogućnosti političara u BiH da se dogovore o izmenama Ustava.
BiH je jedina na Zapadnom Blakanu koja još nije podnela zahtev za članstvo u EU. U okviru "mape puta", 27. juna 2012. godine u Briselu su dogovoreni koraci koji bi BiH omogućili da do kraja novembra te godine podnese zahtev za članstvo u EU, kao i stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridurživanju.
Dogovoreno je da BiH izmeni Ustav u skladu sa presudom u slučaju "Sejdić-Finci" i obezbedi koordinisano usklađivanje sa zakonodavstvom EU na celoj svojoj teritoriji. Predviđeno je i uspostavljanje mehanizma koordinacije koji treba da omogući BiH da usaglasi stavove o pitanjima na putu ka EU i tako govori "jednim glasom" u tom procesu.
Predsedavajući Veća ministara BiH Vjekoslav Bevanda podsetio je komesara Filea da su od 26 cilja u izuzetno kratkom vremenskom periodu kontinuiranim radom na rešavanju problema ispunjena 24.
Bevanda je rekao da žali što preostala dva cilja još nisu usaglašena i realizovana dodajući da se nada da će se u narednom periodu ipak pronaći rešenje za implementaciju presude "Sejdić-Finci", kao i za uspostavljanje efikasnog mehanizma koordinacije, kako bi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupio na snagu a BiH dobila priliku da podnese kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU.
Razgovarano je i o toku realizacije popisa stanovništva, problemima u vezi sa povalačenjem sredstava iz IPA fondova, kao i skorom ulasku Hrvatske u EU.
Izvor: Beta, Euractiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|