Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Velika vežba NATO u Poljskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.06.2016. |
|
|
|
|
|
|
U Poljskoj su 6. juna počele najveće vojne vežbe u toj zemlji od pada komunizma 1989. godine, u kojima učestvuje 19 zemalja članica NATO i pet država partnera. Iz Varšave je poručeno da su vežbe odbrambenog karaktera, dok Moskva ne gleda blagonaklono na aktivnosti NATO u svom susedstvu. Vežbe se održavaju mesec dana pre ključnog samita NATO u Varšavi u julu, na kome se očekuje odluka o razmeštanju određenog broja snaga i opreme Alijanse u istočnoj Evropi.
"Cilj vežbi je da se provere kapaciteti zemalja članica Alijanse za odbranu svog istočnog krila", rekao je poljski ministar odbrane Antoni Marćijevič 6. juna na ceremoniji otvaranja vežbi u Varšavi.
U vežbama će učestvovati oko 31.000 vojnika iz 24 zemlje, najviše iz SAD. Vežba pod imenom "Anakonda" počeće na terenu 7. juna i trajaće do 17. juna. Osim članica NATO u vežbi učestvuju zemlje članice Partnerstva za mir, uključujući Ukrajinu. Slične vežbe se ogranizuju na svake dve godine.
Poljska će angažovati više od trećine svog ljudstva ili 12.000 vojnika, a u vežbi će učestvovati 14.000 američkih vojnika i 1.000 Britanaca. Biće korišćeno tri hiljade vozila, 105 aviona kao i 12 brodova.
Vežbe na terenu će početi spektakularnim skokom dve hiljade američkim, britanskih i poljskih padaobranaca u blizini Toruna, na severozapadu zemlje. Sledećeg dana multinacionalni inženjerski bataljon će početi da gradi privremeni most na reci Visli preko koga 15. juna treba da pređe 300 vozila.
"Potrebno je naglasiti da u ovim teškim okolnostima u kojima se danas nalazimo u Poljskoj i na levom krilu, vaše učešće i ova vežba imaju pre svega odbrambeni karakter", rekao je poljski ministar odbrane.
U vežbi u Poljskoj će prvi put učestvovati i poljske paravojne jedinice koje Maćijevič planira da naredne godine transformiše u jedinice teritorijalne odbrane koje treba da reaguju u slučaju da Rusi pokrenu "hibridne" operacije poput onih u Krimu i istoku Ukrajine. Civilnu zaštitu će činiti 35.000 civila koji su prošli vojnu obuku i biće priključena profesionalnoj poljskoj vojsci koja bi od naredne godine trebalo da broji između 100.000 i 150.000 ljudi.
Poljska agencija PAP je javila da je Rusija odbila poljski poziv da učestvuje u vežbama kao posmatrača.
Načelnik generalštaba: SAD rame uz rame sa Poljskom
Načelnik generalštaba SAD, general Mark Mili naglasio je na otvaranju vežbe da američke snage učestvuju u vežbama kako bi pokazale da "stoje rame uz rame sa Poljskom, sa poljskim narodom i vojskom, kao i s NATO-om, kako bi svaka zemlja bila slobodna i nezavisna".
On je podsetio da će američke snage povećati svoje prisustvo u centralnoj i istočnoj Evropi.
Vežbe u Poljskoj se održavaju mesec dana pre ključnog samita NATO-a u Varšavi, zakazanog za 8. i 9. juli, na kome se očekuje odluka o razmeštanju određenog broja snaga i opreme Alijanse.
Na samitu bi trebalo da bude najavljeno slanje oklopne brigade u istočnu Evropu. Jedinice te brigade bi treblo da budu razmeštene u u Poljskoj, baltičkim zemaljama, Bugarskoj i Rumuniji.
Poljska i baltičke zemlje su posebno zabrinute zbog oružanih sukoba u Ukrajini i ruskog delovanja i traže jake bezbednosne garancije.
Razmeštaje brigade je deo strategije "odvraćanja i dijaloga" NATO koja izaziva bes Moskve. Rusija se odlučno protivi razmeštanju baza NATO u zemljama u nekadašnjoj sovjetskoj sferi interesa.
Moskva se poziva na zvanično obećanje da se Alijansa neće širiti na njene granice koje je NATO dao 1997. godine tokom otpoljavanja odnosa sa Rusijom. Pristalice razmeštanja NATO baza smatraju da je to obećanje izgubilo smisao posle pripajanja Krima Rusiji.
Lavrov: Brinućemo o svojoj bezbednosti
Moskva pak smatra prisustvo snaga NATO blizu svojih granica pretnjom po rusku bezbednost.
"Mi ne krijemo da imamo negativan stav prema pomeranju vojne infrastrukture NATO ka našim granicama, i uvlačenju drugih zemalja u aktivnosti vojnih jedinica", rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov 6. juna.
On je dodao da Rusija ima suvereno pravo da osigura svoju bezbednost na način koji je "u skladu sa današnjim rizicima".
Ruska vojska je razgovarala o razmeštanju svojih raketa tipa "iskander" u ruskoj enklavi Kalinjingrad.
Izvor: AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|